29/01/2023

3 věci, které by měl každý vědět o konopí a sportu

Uživatelé konopí jsou stále většinou vykreslováni jako líní, nemotivovaní a bezcílní. V tom případě by uživatelé konopí na sport ani nepomysleli, že? Omyl, pojďme si říct 3 věci, které by měl každý vědět o konopí a sportu.

Uživatelé konopí jsou stereotypně považováni za lenochy s nedostatkem motivace a neochotou účastnit se sportovních aktivit, jak jsme psali v našem článku. 9 známých mýtů o konopí. Konopí není považováno za nejpodnětnější látku na světě, ale možná je načase přehodnotit stereotyp o líném huličovi. Ukazuje se, že konopí a sport mají k sobě docela blízko.

1 Konopí dává „běžeckému opojení“ nový význam.

konopný běžec

Skutečnost, že lidské tělo ukládá tetrahydrokanabidiol (THC), hlavní psychoaktivní složku konopí, do tuků, není v lékařské komunitě žádnou novinkou. Studie publikovaná letos v srpnu v časopise Drug and Alcohol Dependence však ukázala, že tento proces skladování může sportovcům dodat další sílu, a to až 28 dní po konzumaci.

Když tělo začne spalovat tuk, malé množství THC se uvolní zpět do krevního oběhu, což má podobný účinek jako konzumace drogy. malé množství konopí. Hladina THC v krvi se zvýšila přibližně o 15 % bezprostředně po mírném cvičení, ale toto zvýšení se již neprojevilo dvě hodiny po cvičení.

Tato studie také prokázala souvislost mezi uvolňováním THC a BMI. Čím vyšší je BMI, tím větší je nárůst THC, který se vrací do těla.

2 Ne, vlastně „runner’s high“ a „stoner’s high“ je v podstatě totéž.

stroong cannabis leaf

Všichni víme, že cvičení nám prospívá. Nejenže je klíčem k prevenci obezity, která vede k srdečním chorobám, cukrovce a mnoha dalším onemocněním, ale souvisí také s tvorbou nových mozkových buněk a snižováním stresu.

Navzdory všeobecnému přesvědčení to však nejsou jen endorfiny (sloučeniny, které nás vzrušují po aktivitách, jako je sport a sex), které dělají fyzickou aktivitu tak skvělou. Studie z roku 2003 zjistila, že fyzická aktivita aktivuje endokanabinoidní systém stejným způsobem jako rostlina konopí. Endokanabinoidní systém je skupina lipidů (typů tuků) a buněčných receptorů, na které se v těle vážou kanabinoidy (sloučeniny jako THC a CBD). Je zodpovědný za zmírnění bolesti, kontrolu chuti k jídlu a ovlivňuje náladu a paměť.

Tělo při cvičení přirozeně produkuje vlastní kanabinoidy, což je možná mechanismus, jak se vyrovnat s bolestí. Ve výše zmíněné studii vědci zjistili, že během cvičení se u lidí zvyšuje produkce kanabinoidů, takže se cítíte trochu „sjetí“.

3 Muffin topy si našly nepřítele v konopí

Mírné cvičení pomáhá spálit pečivo, které jste ráno snědli k latté. Spotřeba kalorií při cvičení však není to jediné, co vám pomáhá zhubnout.

konopný list a jogínka
konopná jóga

Nedávná studie publikovaná v časopise American Journal of Medicine zjistila, že pravidelní uživatelé konopí mají o 16 % nižší hladinu inzulinu nalačno (inzulinu v těle před jídlem) než neuživatelé. Studie také zjistila, že uživatelé konopí mají o 17 % nižší inzulinovou rezistenci a menší průměrný obvod pasu.

Inzulín je hormon, který říká buňkám, aby přijímaly cukr (glukózu) pro energii. Pokud máte v buňkách příliš mnoho nevyužitého cukru, přibíráte na váze. Pokud vaše tělo nezpracovává inzulin správně, můžete také přibrat na váze. Výsledky studie ukazují, že kanabinoidy obsažené v konopí podporují metabolické funkce.

V kombinaci s bolest tišícími účinky rostlinných a lidských kanabinoidů se zdá, že konopí a cvičení jdou ruku v ruce, pokud chcete zlepšit své fyzické zdraví. (Jen se ujistěte, že jíte méně Taco Bell).

Pokud se chcete dozvědět více o konopí a sportu a cvičení, přečtěte si další článek na toto téma : Role konopí v dnešním sportu.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

29/01/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů