20/03/2023

4 terpeny v konopí: humulen, karyofylen, ocimen a trans-nerolidol.

Podívejme se na čtyři terpeny v konopí – humulen, karyofylen, ocimen a trans-nerolidol a jejich specifika.

Zvýšený zájem o terpeny v konopí

terpeny v konopí

Terpeny v konopí jsou aromatické esenciální oleje, které se v různých odrůdách konopí vylučují v různých koncentracích spolu s kanabinoidy, jako jsou THC a CBD. Právě tyto sloučeniny dodávají odrůdám konopí jejich charakteristické vůně a chutě, jako je bobulová, ananasová, ananasová a naftová. Kromě jejich vlivu na vůni a chuť existují důkazy, že mohou také měnit účinky konopí. S přibývajícími informacemi o terpenech v konopí jsou terpeny pro spotřebitele zajímavější než kdykoli předtím. Přestože se pozornost zaměřuje převážně na kanabinoidy, terpeny jsou na internetu vyhledávány stále častěji.

Ačkoli v konopí může být přítomno více než 200 různých terpenů v různých koncentracích v daných odrůdách, existuje asi 10 primárních terpenů v konopí, které se objevují nejčastěji v nejvyšších koncentracích, a asi 20 dalších sekundárních terpenů v konopí, které se objevují v nižších koncentracích. Rádi bychom představili tři z těchto primárních a sekundárních terpenů: humulen, karyofylen a trans-nerolidol.

Humulene

Humulen je jednou ze složek éterického oleje z kvetoucího šišáku chmele, přirozeně se vyskytuje také v hřebíčku, bazalce, chmelu a konopí setém. Má jemné zemité a dřevité aroma s kořeněnými bylinnými tóny, které možná poznáte v některých svých oblíbených odrůdách. Ačkoli je marihuana obecně spojována se stimulací chuti k jídlu, je známo, že humulen ve skutečnosti hlad potlačuje.

Mezi další možné účinky humulenu patří:

 • Protizánětlivé
 • Antibakteriální
 • Farmakokinetika
 • Protinádorová léčba

Ocimene

orchideje

Ocimen je terpen, který je zodpovědný za některé sladké a bylinné příchutě některých odrůd konopí a může také dodávat citrusové a dřevité tóny. Ocimen je monoterpen, který se vyskytuje v celé řadě rostlin. Chmel, kumkváty, mango, bazalka, bergamot, levandule, orchideje, pepř a řada dalších rostlin obsahují ocimen v různém množství. V parfémovém průmyslu se ocimen běžně používá pro svůj sladký, květinový a bylinný aromatický profil.

Ocimen je také považován za ochranný prostředek nebo součást obranného mechanismu rostlin proti škodlivým prvkům. Škůdci, jako jsou mšice, které mohou být pro úrodu konopí velmi škodlivé, se drží stranou kmenů obsahujících tento terpen, podobně jako se komáři drží stranou citrusových olejů obsažených v některých kmenech pelargonií.

Další možné účinky přípravku Ocimene zahrnují:

 • protizánětlivé
 • pomáhají léčit příznaky cukrovky
 • antioxidační vlastnosti
 • pomoc při diabetu 2. typu a hypertenzi

Karyofylen

rozmarýn

Karyofylen (nebo β-karyofylen) je kořeněný, peprný terpen, který se nachází v mnoha jedlých rostlinách. Vysoké koncentrace karyofylenu jsou známy u koření, jako je černý pepř, hřebíček a skořice, a u bylin, jako je oregano, bazalka, chmel a rozmarýn. Vzhledem ke své afinitě k periferním CB2 receptorům se karyofylen často používá v lokálních přípravcích a protizánětlivých mastech. Karyofylen pomáhá zlepšovat toleranci chladu při nízkých okolních teplotách. Karyofylen je složkou zodpovědnou za identifikaci marihuany psy čichajícími drogy a je také povolenou potravinářskou přísadou, často jako aroma.

Další potenciální účinky karyofylenu zahrnují:

 • Snížení touhy po alkoholu
 • protizánětlivé a analgetické
 • Anti-úzkost a antidepresivum
 • Proti rakovině

Trans-Nerolidol

Jasmín-nukaseeds

Nerolidol, známý také jako peruviol a penetrol, je přírodní seskviterpenový alkohol, který se nachází v esenciálních olejích mnoha druhů rostlin a květin. Trans-nerolidol je sekundární terpen, má silnou dřevitou vůni a připomíná svěží kůru, kterou najdeme v jasmínu, čajovníku a citronové trávě. Jako takový nabízí jemnou, rafinovanou květinovou vůni s ovocnými tóny citrusů, jablek a růží. Předpokládá se, že tento terpen má sedativní účinky.

Další možné účinky přípravku Trans-Nerolidol zahrnují:

 • Antimykotika
 • Antiparazitika
 • Antimikrobiální
 • Inhibuje růst leishmaniózy

Související články :

Publikoval Sakul

20/03/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů