04/03/2023

5 věcí chemicky podobných konopnému opojení

Přinášíme vám 5 věcí, které se podobají konopnému opojení. Čtyři z nich se týkají lidí a poslední divokých i domácích tygrů.

Konopí obsahuje mnoho kanabinoidů, které interagují s přirozeným endokanabinoidním systémem vašeho těla. Některé z nich, jako například THC, vyvolávají v mozku a těle euforické účinky. Konopí však není jediná věc, která způsobuje nám dobře známé opojení. Ve skutečnosti vše od cvičení až po kalorická jídla může poskytnout chemicky podobné pocity jako konopné opojení.

1. Běh

konopný high a běh

Běžecké opojení existuje a donedávna bylo obecně spojováno s uvolňováním endorfinů, hormonů, které v podstatě fungují jako příjemné léky proti bolesti. Vědci z Ústředního ústavu pro duševní zdraví při Lékařské fakultě Univerzity v Heidelbergu v Německu však zjistili souvislost mezi běžeckou euforií a endokanabinoidním systémem. Výzkumníci proháněli laboratorní myši na kole a po jejich běhu zaznamenali zvýšenou hladinu endorfinů a endokanabinoidů. Myši vykazovaly menší úzkost a lepší toleranci bolesti. Zablokování endorfinových receptorů jejich chování nezměnilo a myši stále pociťovaly běžeckou euforii. Když však vědci zablokovali myším endokanabinoidní systém, myši byly po běhu stejně úzkostné jako předtím a byly také citlivější na bolest. Navíc se pocit euforie u běžce objevil až po určitém počtu kilometrů. Myši, které uběhly více než 5 km za den, vykazovaly méně úzkostné chování (nejsem si jistý, co to znamená v lidských kilometrech, ale protože jsem uběhl několik maratonů a půlmaratonů, mohu vám říci, že pocit euforie se jednoznačně objevuje při bězích na dlouhé vzdálenosti). Teoretický fyzik a kosmolog Marcelo Gleiser se domnívá, že tato studie dává evoluční smysl:

„Vyvinuli jsme se, abychom pronásledovali rychle se pohybující zvířata a unikali stejně rychlým predátorům. Takové dlouhé běhy jsou únavné a bolestivé. Pokud dostaneme odměnu za tvrdou práci, zvýší se naše šance běžet déle a rychleji. A s tím i naše šance na přežití. Jak upozornil Christopher McDougall ve své inspirativní knize Born to Run (Zrozeni k běhu) o běhu na dlouhé vzdálenosti, běhání je zabudováno do naší DNA, do toho, jak se naše tělo vyvinulo, aby mělo Achillovu šlachu a potní žlázy a řadu dalších adaptací, které z nás všech dělají potenciální maratonce.“

Je to tak, vaše tělo se vyvinulo v efektivní běžecký stroj. A běh nejenže napodobuje konopné opojení, ale je pro vás i zdravý.

2. Láska

konopné opojení a láska

Když je láska ve vzduchu, můžete se zřejmě cítit zatraceně dobře. Vědci nedávno zjistili, že vyšší hladina oxytocinu může uvolňovat anandamid, endokanabinoid, který se mimo jiné podílí na nervovém vytváření motivace a potěšení. Oxytocin je hormon, který hraje klíčovou roli při vytváření sociálních vazeb, sexuální přitažlivosti a reprodukci, porodu a spojení matky s dítětem. Tyto pocity lásky zvyšují hladinu oxytocinu, který následně zvyšuje účinky anandamidu v těle. Anandamid je vnitřně podobný THC, protože THC se může vázat na kanabinoidní receptory na neuronech v mozku a aktivovat je podobným způsobem jako anandamid. Takže objetí od hezké dívky, která se vám líbí, vyvolá chemické účinky podobné konopnému opojení z Megatonu.

3.Čokoláda

konopné opojení a čokoláda

V roce 1996 vědci zjistili, že čokoláda obsahuje anandamid a dvě látky, které mohou napodobovat účinky anandamidu, N-oleoylethanolamin a N-linoleoylethanolamin. Přesně tak, čokoláda, ta lahodná pochoutka, kvůli které lidé jedí své pocity už od roku 1900 před naším letopočtem. Podle výzkumníka Daniele Piomelliho z Neuroscience Institute v San Diegu může být stará babská povídačka o tom, že čokoláda je afrodiziakum, způsobena blahodárnými účinky, které poskytuje díky anandamidu. Mluvíme však o něčem mnohem, mnohem mírnějším než o konopném opojení.

4. Sýr

konopné a sýrové opojení

Pokud jste spíše fanoušky sýrů než čokolády, mám pro vás dobrou zprávu. Vědci z Michiganské univerzity zjistili, že sýr obsahuje chemickou látku, která se nachází i v drogách. Ve skutečnosti je mnoho zpracovaných potravin spojováno s návykovým stravovacím chováním, ale zejména sýr obsahuje kasein, bílkovinu, která se běžně vyskytuje v mléce savců. Kasein dodává tělu aminokyseliny, sacharidy, vápník a fosfor a může také spouštět opioidní receptory v mozku a vyvolávat pocity podobné konopnému opojení. Ačkoli kasein v mléce poskytuje jen nepatrnou dávku účinků, k výrobě jednoho kilogramu sýra potřebujete asi 10 kilogramů mléka. Kasein se odděluje od tekutin a sráží pevné tuky v mléce, proto je v sýru koncentrovanější a může být návykový.

5. Šanta kočičí

Šanta kočičí, neboli Nepeta cataria z rodu Nepeta, je druh rostliny běžně používaný v kuchyni a k přípravě bylinných čajů. A asi 66 % koček po ní šílí. U člověka však nemá takové účinky jako konopí.

Jak šanta kočičí zfetuje kočky

Éterický olej zvaný nepetalakton, který se nachází ve stoncích a listech rostliny Nepeta, může mít silné účinky na kočky (a to nejen na kočky domácí, ale i na další druhy, jako jsou tygři, panteri a leopardi). Předpokládá se, že čichání rostliny stimuluje receptory v kočičím mozku, které reagují na šťastné nebo příjemné feromony, zatímco její konzumace může mít mírnější účinky.

Zábavné je, že šanta kočičí je příbuzná s konopím; autor Michael Pollan si klade otázku, zda konopí i Nepeta cataria nepoužívají své chemické látky k matení škůdců v rámci evoluční strategie. Zabíjení škůdců může být kontraproduktivní, protože si velmi rychle vytvářejí rezistenci. To se děje u mnoha druhů toxických rostlin, stejně jako u pesticidů. Pokud však rostlina škůdce jednoduše odláká nebo jim vyřadí paměť, může se proti jejich přemnožení bránit, ale to je pouhá spekulace.

Související články :

Publikoval Sakul

04/03/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů