Čeština
Legalizace konopí na Maltě – pěstování a užívání marihuany je konečně legální
Legalizace konopí na Maltě je velkou událostí. Uživatelé budou moci legálně držet a pěstovat marihuanu a nakupovat semena. Jak to tedy bude?
Jedná se o historický okamžik. Malta je prvním členským státem EU, který legalizoval pěstování konopí pro vlastní potřebu. Jak to bude vypadat a na co se mohou uživatelé konopí v budoucnu těšit. Doma můžete pěstovat 4 rostliny. Venku můžete mít u sebe až sedm gramů a doma můžete mít uloženo až 50 gramů suchého konopí. Padesát gramů není mnoho, ale samotný fakt, že můžete konopí legálně skladovat, povede k tomu, že si doma budete moci ponechat fakticky neomezené množství pupenů.
Co znamená legalizace konopí?
Dospělá osoba bude moci beztrestně pěstovat až 4 rostliny marihuany a mít u sebe maximálně 7 gramů. Bohužel se to neobejde bez určitých omezení.
Kouření na veřejnosti je stále nezákonné, stejně jako kouření marihuany před nezletilými. Za tyto přestupky můžete být potrestáni. Za držení více než sedmi gramů marihuany hrozí pokuta 100 eur. Za kouření na veřejnosti hrozí pokuta 235 eur, a pokud kouříte před nezletilými, může pokuta dosáhnout až 500 eur.
Samotné hlasování dopadlo poměrem 36 ku 27 hlasům ve prospěch legalizace. Podle ministra Owena Bonniciho se jedná o velmi významný krok, který pomůže lidem se zdravotními potížemi legálně získat marihuanu. Ti, kdo konopí užívají rekreačně, si budou moci trávu pořídit legálně bez obav z postihu a pokut. Vše však musí být v souladu se zákonem.
Opozice však tvrdí, že tento krok nebude začátkem konce černého trhu s konopím, ale naopak jej posílí a poskytne organizovanému zločinu více prostředků, jak se na trh dostat „legálně“ a zajistit si tak vlastní obohacení.
Bonnici však tvrdí, že z legalizace budou mít největší prospěch lidé, kteří marihuanu užívají výhradně jako lék. Z právního hlediska je to dost obtížné a nikoho nezajímalo, že užívání marihuany je pro některé lidi otázkou života a smrti. Je tedy dobře, že se to změní.
Legalizaci bude doprovázet vytvoření institucí, které budou zodpovědné za distribuci konopných semen a dalších produktů z konopí. Tímto způsobem bude trh regulován. Budoucí zákazník však bude moci být uveden pouze v jedné takové databázi.
Jak je na tom zbytek světa se zákony o konopí?
Stejně jako Malta mají podobné záměry i další členské státy. Patří mezi ně Německo, Švýcarsko a Lucembursko. Zde má být v budoucnu vytvořen legální trh.
To se však nestalo jen tak. Možná si vzpomenete na událost z loňského roku, kdy OSN uznala konopí pro jeho léčivé účinky. To otevřelo oči mnoha zemím. Zbytek světa se na konopí také dívá jinak, ale to by bylo na dlouhé povídání.
Věděli jste, že konopí je v Nizozemsku technicky vzato nelegální? Vypadá to hloupě, ale je to tak. Proto jsou po celém Nizozemsku kavárny s vysokou mírou tolerance. V Itálii se bude příští rok konat referendum o konopí. Podobná situace jako na Maltě je v Jihoafrické republice, Mexiku, Portugalsku, na Jamajce a v některých státech USA.
Jen pro zajímavost, první zemí, která konopí plně legalizovala, byla v roce 2013 Uruguay a v roce 2018 Kanada.
Nezbývá tedy než doufat, že legalizace konopí na Maltě dopadne dobře a že i zbytek Evropy a světa uvidí výhody legalizace konopí 🙂
Publikoval Peca Sarm
27/12/2021kup si semena konopí z naší nabídky
naše potěšení