05/09/2021

Konopí a Crohnova choroba

Konopí a Crohnova choroba? Může užívání marihuany pomoci proti této závažné nemoci?

Konopí je již po staletí považováno za léčivé. V současnosti někteří lidé považují tuto bylinu za konečný lék na každou nemoc. Pravdou je, že látky obsažené v konopí dokážou zázraky a čas od času si poradí i s něčím, na co je dnešní medicína krátká. Existuje nějaká šance, že by se marihuana mohla stát lékem pro pacienty s Crohnovou chorobou?

Co je Crohnova choroba?

konopí a Crohnova chorobaCrohnova choroba patří do skupiny zánětlivých střevních onemocnění a je chronická. Toto autoimunitní onemocnění postihuje především trávicí trakt. V některých případech jsou problémy s trávicím traktem tak závažné, že mohou ohrozit život pacienta.

  • Bolest břišních svalů
  • Úbytek hmotnosti
  • Nevolnost
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Únava
  • Anémie
  • Poruchy trávení

V závažných případech se odstraňuje část tlustého střeva. Někdy je odstraněno tak velké množství, že je nutné zavést kolostomickou sondu.

Touto nemocí trpí velké množství lidí, a proto je hledání léku tak důležité. Bohužel zatím nebyl objeven žádný léčebný zázrak nebo lékařský postup, který by dokázal zvrátit následky této nemoci. Existují například imunosupresivní léky, které mohou zastavit progresi onemocnění, ale příznaky stále zůstávají a negativní vedlejší účinky jsou velmi závažné.

A nyní přichází očekávaná otázka. A co konopí? Mohou být kanabinoidy alternativou dnešní medicíny? Zatím neexistují žádné prokazatelné důkazy, ale podívejme se, co o této otázce říká skutečný výzkum.

Výzkum konopí a Crohnovy choroby

ganja a Crohnova chorobaNa Crohnovu chorobu zatím nebyl nalezen žádný lék, a to včetně konopí. Další otázka tedy zněla: může konopí udržet Crohnovu chorobu na uzdě?

Jedna část výzkumu proběhla v roce 2018 na University of Western Ontario, kde se zkoumala účinnost kanabinoidů na potlačení této nemoci. Výsledky však nebyly zdaleka tak přesvědčivé, jak by si mnozí přáli.

Dr. Dustin Sulak je jedním z hlavních výzkumníků v této oblasti. On sám má na toto téma optimistický pohled. Stejně jako výše zmíněná studie potvrdil, že lék zatím nebyl nalezen. Existují však studie na zvířatech, kde byla potvrzena souvislost (konopí mělo vliv na Crohnovu chorobu).

Dalším významným vědcem, který se zajímá o Crohnovu chorobu a výzkum konopí obecně, je Dr. Jeffrey Hergenrather z Kalifornie. V současné době provádí slovní studii v nemocnici Ichil v izraelském Tel Avivu. Při svých pozorováních zatím shromáždil údaje od pěti set pacientů, ale doufá, že bude mít k dispozici údaje nejméně od tisíce pacientů.

Dr. Sulak i Hergenrather hovořili o svých podnětných výsledcích.

konopí pomáhá při Crohnově chorobě

„Dosud jsme léčili více než 400 lidí, kteří trpí chronickým střevním zánětem, a zaznamenali jsme celou škálu účinků. U některých pacientů konopí fungovalo společně s jejich vlastními léky. Následný pokles onemocnění trval i tehdy, když jsme léky vysadili a nechali působit marihuanu. Měli jsme také možnost pozorovat pacienty, kterým konvenční léky nepomáhaly kvůli vedlejším účinkům. Konopí se objevilo jako alternativa a fungovalo, bohužel ne u všech.“, říká Dr. Sulak.

„Zhruba polovina mých pacientů, které léčím pomocí léčebné marihuany, přestala užívat běžné léky. Používáme výhradně odrůdy bohaté na CBD a samozřejmě konopné extrakty,“ říká doktor Hergenrather.

Bohužel je vše subjektivní. Proto se stává, že konopí někomu vyhovuje a jinému ne. Některým pomůže olej CBD, jiným THCA. V současné době není možné vytvořit něco, co by fungovalo pro všechny stejně.

Existuje riziko spojené s konopím a Crohnovou chorobou?

Konopný extrakt a vějířovitý listZajímavý je případ novinářky Angely Baccové. Více než dvanáct let se věnuje tématu konopí a patnáct let trpí Crohnovou chorobou. Sama tvrdí, že konopí je stejný typ léku jako běžné pilulky z lékáren.

Docela zvláštní tvrzení od někoho, kdo se marihuaně věnuje z novinářského hlediska. Pravdou však je, že lékařskou marihuanu přímo nesrovnávala s pilulkami. Podobnost spočívá v tom, že obě možnosti řeší následky, nikoli příčinu.

„Vím velmi dobře, co je to endokanabinoidní systém, a vím, jak funguje. Jde o to pochopit, že existují i jiné způsoby, jak tento systém povzbudit. Nemůžete si myslet, že jste nemocní, vzít si pilulku a najednou jste zdraví. Možná to tak funguje u chřipky, ale ne u Crohnovy choroby. Endokanabinoidní systém můžete pozvednout například zdravým životním stylem, pravidelným spánkem, cvičením, meditací, pitím čisté vody a celkově jiným přístupem.“

„Konopí by mělo být vaší vstupní branou do světa bylin a zdravého životního stylu. Víte, kolik lidí nemá ponětí o konceptu zdravého, životního stylu? Vždy a všude budou existovat rizika. Riziko je, když si ráno dáte koblihu. Jediné riziko, které s sebou nese marihuana, je riziko, že to s ní přeženete. Ale vždycky je dobré vědět všechno o tom, co dostáváte do těla, takže se poraďte s lékařem.“, názor paní Baccové.

Jak přesně konopí pomáhá?

kouří konopný joint při léčbě Crohna„Měli bychom znát nejen způsoby, jak nemocem předcházet, ale také jak je léčit. Konopí Crohnovu chorobu nevyléčí, alespoň mně nepomohlo. Ale spousta příznaků zmizela,“ říká paní Bacca.

Konopí proto může stimulovat chuť k jídlu, a tím zvrátit úbytek hmotnosti. Je dobře známo, že může zlepšit náš spánek a také zmírnit bolest.

Léčebná marihuana sice nedokáže nad touto nemocí zvítězit, ale může vás zbavit velmi nepříjemných vedlejších účinků.

Publikoval Jan Veselý

05/09/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů