16/02/2023

Alternaria u rostlin konopí

Alternaria je rod hub z čeledi askomycetů. Druhy rodu Alternaria jsou známé jako hlavní patogeny rostlin konopí.

Co je Alternaria?

Alternaria je rod hub z rodu Deuteromycetes.

Alternaria je rod hub z čeledi askomycetů. Druhy rodu Alternaria jsou známé jako hlavní patogeny rostlin, které jsou zodpovědné za nejméně 20 % všech případů kažení zemědělských produktů, a jsou také běžnými alergeny u lidí, které jsou spojovány se sennou rýmou, astmatem, kožními problémy a způsobují oportunní infekce u osob s oslabenou imunitou.

V rodu Alternaria se vyskytuje 299 druhů, které jsou všudypřítomné v životním prostředí a jsou přirozenou součástí houbové flóry, protože jsou běžnými původci hniloby a rozkladu. Výtrusy se šíří vzduchem a lze je nalézt také ve vodě, půdě, na předmětech a v interiéru.

Poškození - Alternaria v rostlinách konopí

Je známo, že druhy rodu Alternaria jsou často plodnými producenty různých toxinů., přičemž přesné účinky těchto látek na rostliny a živočichy jsou zatím nejasné, ačkoli, jak již bylo uvedeno, se předpokládá, že nejméně 20 % zemědělských ztrát je způsobeno alternárií a v některých případech to může být až 80 %. Tyto statistiky jasně ukazují, že se bezpochyby jedná o závažný problém pro zemědělce a pěstitele; ne všechny druhy rodu Alternaria jsou však škůdci nebo patogeny a studie naopak ukázaly, že mohou být velmi užitečné jako biologické kontrolní látky při regulaci invazních druhů rostlin.

Růst a rozmnožování Alternaria

Vrchol vývoje mycelia Alternaria obvykle nastává při teplotách kolem 10 °C. 27 °C. Při 19-23 °C houba začíná deset dní po infekci produkovat spory, které se pak šíří větrem a deštěm. Výtrusy se obvykle usazují na spodních částech rostliny, kde během 12 hodin začíná infekce, protože výtrusy klíčí a pronikají do epidermis listů.

Stejně jako většina hub vyžaduje Alternaria ke svému růstu a rozmnožování vysokou vlhkost, ale nejpříznivější podmínky pro její rozvoj nastávají, když se střídá vlhkost a sucho. Proto je třeba v boji proti tomuto patogenu dbát na každodenní kontrolu rostlin v období dešťů nebo při silné ranní rose a v případě potřeby použít preventivní fungicid, například Aptus Fungone.

Příznaky a poškození způsobené Alternaria

Poškození - Alternaria v rostlinách konopí

Houba sama o sobě není pouhým okem viditelná, takže jediný způsob, jak zjistit její přítomnost v porostu, je sledovat poškození, které způsobuje na listech (nebo stoncích) rostlin konopí.

Alternaria způsobuje nekrózu listů, která se projevuje suchými skvrnami hnědé, šedé nebo černé barvy na listech rostlin. Tyto skvrny, které mohou mít až 2 cm v průměru, mohou představovat kruhové soustředné skvrny střídavě světlé a tmavé, tvořící „prstence“ na listech, se žlutavým okrajem (chloróza). V některých případech se tyto skvrny rozpadají a rozpadají a zanechávají v listu otvor.

Obvykle je růst těchto skvrn omezen silnějšími nervy listů, i když se mohou spojovat a vytvářet mnohem větší infikované plochy. V takovém případě je ztráta listů (defoliace) větší a v závažných případech může vést až k úhynu rostliny konopí.

Ačkoli se Alternaria obvykle vyvíjí na listech, jak je popsáno výše, často také napadá stonky mladých sazenic a vytváří šedohnědé skvrny (obvykle na bázi stonku v místě, kde se stýká se zemí), které způsobují hnilobu, jež často hostitelskou rostlinu zahubí. Skvrny na stoncích se mohou rovněž vyznačovat soustřednými kruhy, i když v menší míře než na listech. Uvnitř skvrn lze pozorovat černé skvrny – ty se nazývají konidiofory a jsou zodpovědné za rozmnožování houby (tvorbu spor). Někdy, jako u rajčat nebo brambor, napadá také plody, na kterých vytváří černé, kulaté nebo oválné skvrny a kazí úrodu.

Nezdravé rostliny jsou náchylnější k infekci Alternaria, například rostliny napadené háďátky, rostliny s nedostatkem dusíku nebo draslíku – způsobeným špatnou půdou nebo nesprávným hnojením – nebo rostliny se zamokřenou půdou jsou mnohem více ohroženy.

Prevence a eradikace Alternaria

S ohledem na měsíce s nejvyšší aktivitou hub (březen, duben a květen s druhým obdobím v září a říjnu) lze naplánovat program prevence alternariózy. Jako vždy je důležitá dobrá hygiena – stejně důležitá při pěstování venku jako v interiéru – a odstraňování všech hnijících rostlinných zbytků. Při odstraňování zbytků z napadených rostlin je nejlepším řešením spálení, ale vždy s dodržením příslušných bezpečnostních opatření. K udržení této houby na uzdě přispěje také dostatečné větrání rostlin a zamezení přemokření.

Pro ekologicky citlivý preventivní přístup k alternáriím postřikujte rostliny přírodními fungicidy, jako je přeslička rolní (Equisetum arvense), draselné mýdlo, například Oleatbio, nebo velmi doporučovaný Propolix každých 10-15 dní (ideálně střídejte přípravky při každé aplikaci).

Pokud je zvolena chemická profylaxe, běžně se k tomuto účelu používají širokospektré fungicidy, jako je Maneb nebo Mancozeb. Dalšími chemickými fungicidy, které dobře působí proti alternarióze, jsou zineb, chlorothalonil nebo fungicidy na bázi mědi (hydroxid měďnatý, oxid měďnatý, zineb + oxychlorid měďnatý, „Bordeaux Mixture“).

Jako vždy doporučujeme zodpovědné používání chemických přípravků pouze v krajním případě, kdy jiná opatření nefungují, a vždy v souladu se všemi bezpečnostními pokyny a opatřeními pro použití uvedenými na štítku.

Logo Nuka Seeds seed bank

Pokud se rozhodnete pěstovat vlastní rostliny konopí, vždy si kupujte kvalitní a čerstvá semena konopí. Semena můžete hledat u společnosti Nukaseeds.

Publikoval Blood

16/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů