23/03/2023

Anatomie rostliny konopí : trichomy a jejich funkce

Podívejme se na anatomii rostliny konopí. Konkrétně na trichomy a jejich funkce.

Co jsou trichomy

velký konopný trichom

Pokud jde o anatomii rostliny konopí, je toho mnohem víc, než se na první pohled zdá. Pravděpodobně jste se už někdy zajímali o ty drobné krystalky, které jako by vždy pokrývaly listy a květy vašich oblíbených odrůd konopí. Bývají lesklé, lepkavé a vždy nesou tu nejúžasnější vůni. Při bližším pohledu se tyto mrazivé krystalky jeví jako velké sbírky tzv. trichomů.

Současná definice trichomu je jemný výrůstek nebo přívěsek na rostlinách, řasách, lišejnících a některých protistech. Tyto drobné mikroskopické výrůstky připomínající houby jsou odvozeny z řeckého slova „tríchōma“, což znamená „vlasový porost“, a jsou přímo jako ze sci-fi románu. Ve skutečnosti jsou to však rostliny, které produkují stovky známých kanabinoidů, terpenů a flavonoidů, díky nimž jsou naše oblíbené odrůdy konopí silné, jedinečné a účinné.

Funkce trichomů na konopí

Tvorbu trichomů můžeme pozorovat u mnoha druhů rostlin v přírodě, mají různé fyzické formy a slouží k různým účelům. Nacházejí se například na některých masožravých rostlinách, kterým pomáhají chytat kořist.

funkce trichomů

U konopí fungují trichomy jako obranný mechanismus. Když samičí rostliny konopí začnou ve volné přírodě vytvářet květy, stávají se často zranitelnými vůči různým druhům hmyzu a zvířat i vůči neživým proměnným prostředí, jako je potenciálně škodlivé UV záření. Fungují jako odstrašující prostředek pro zvířata, protože jejich hořká chuť a silný zápach činí květy konopí neatraktivními. Zároveň plní dvojí funkci, protože chrání rostliny před škodlivým větrem a dokonce i před některými druhy hub.

Na konopí se vyskytují různé typy trichomů.

Trichomy mají mnoho tvarů a velikostí, ale na rostlinách konopí se nejčastěji objevují tři :

  • Cibulovité trichomy jsou nejmenší ze skupiny a objevují se na povrchu celé rostliny. Cibulovité trichomy nejsou větší než 10 až 15 mikrometrů, což je dost malé na to, aby obsahovaly pouze několik buněk.
  • Přisedlé trichomy jsou o něco větší a obsahují hlavičku i stopku. Tyto trichomy jsou poněkud hojnější než jejich cibulkovití bratři, ale nemohou konkurovat hojnosti a velikosti třetího druhu trichomů.
  • Trichomy se stopkami jsou široké 50 až 100 mikrometrů, což znamená, že jsou mnohem větší a viditelné pouhým okem. Jejich struktura se skládá ze stopky složené z epidermálních a hypodermálních buněk, které se vyvíjejí v bazální buňku, jež se připojuje k velké hlavičce žlázy. Tato hlavička žlázy, kterou drží pohromadě vrstva voskové kutikuly, slouží jako epicentrum pro syntézu kanabinoidů a terpenoidů.

Všechny tři typy trichomů produkují kanabinoidy, ale v okolí kalichů květů konopí se hojně vyskytují hlavaté trichomy, které díky své velikosti produkují nejvyšší koncentraci esenciálních olejů.

Životní cyklus a produkce trichomů

Syntéza kanabinoidů v trichomu začíná, když rostliny konopí vstoupí do fáze kvetení. Jakmile začnou vytvářet květy, vytvoří se podél vnějšího povrchu nadzemní části vegetace trichomy, které začnou transportovat vakuoly a plastidy ze stonků do hlavičky žlázy. V této fázi začnou buňky v hlavičce žlázy metabolizovat a vytvářet prekurzory látek, které se nakonec stanou kanabinoidy.

Rychlost a koncentrace, v níž rostlina konopí vytváří trichomy, závisí jak na genetice, tak na určitých faktorech prostředí. Ačkoli rostliny obsahující vysokou koncentraci trichomů neprodukují vždy nejvyšší koncentraci kanabinoidů a/nebo terpenů, proměnné, jako je UV světlo, výrazně ovlivňují syntézu kanabinoidů a terpenů v trichomech. Obecně platí, že rostliny, které dostávají širší světelné spektrum, produkují vyšší koncentrace kanabinoidů, ačkoli v mnoha případech jsou tyto reakce odrůdově specifické.

Anatomie rostliny konopí: trichomy

Životní cyklus trichomu se do značné míry podobá životnímu cyklu rostliny konopí, na které se nachází, a proto je pro pěstitele velmi cenné jej sledovat. Životnost trichomu lze přirovnat k parabole, jejíž vrchol představuje bod, kde končí zrání a začíná rozpad. Většinou se na této parabole projevuje zrání trichomů tím, že se jejich průhlednost mění z čiré průsvitnosti na zakalenou bílou a později na jantarový odstín.

Tento barevný přechod v hlavičce trichomu představuje jeho vrcholnou zralost a pěstitelé jej obvykle používají jako znamení sklizně, protože v tomto okamžiku trichom dosáhl plné zralosti a od tohoto okamžiku se začne rozpadat. Je důležité si uvědomit, že ne všechny odrůdy konopí jsou stejné a některé z nich vykazují odlišnou zralost. Nicméně zbarvení trichomů zůstává standardem pro určení doby sklizně u většiny odrůd.

Ať už jsou trichomy na rostlině konopí živé nebo sklizené, jsou neuvěřitelně těkavé a podléhají destrukci a/nebo degradaci mnoha katalyzátory, mimo jiné:

  • Kyslík
  • Úzké
  • Čas
  • Teplo
  • Cold
  • Fyzický kontakt

Působením těchto prvků jsou ohroženy nejen samotné trichomy, ale může dojít i k degradaci esenciálních olejů, které obsahují. Existují způsoby, jak degradaci trichomů výrazně zpomalit, a to opatrným zacházením s květy konopí během množení a po sklizni. Omezením fyzického kontaktu se samotnými květy lze trichomy na rostlině uchovat déle. Správné techniky řezání, sušení a sušení mohou pomoci udržet je déle životaschopné, a tím zachovat kanabinoidy a terpenoidy, které obsahují.

Ti, kdo se snaží prodloužit trvanlivost trichomů nad rámec trvanlivosti rostlin, z nichž jsou získávány, se často uchylují k extrakčním technikám. V této souvislosti lze extrakci definovat jako proces mechanického nebo chemického odstranění trichomů ze samotné rostliny. Existuje nespočet metod a technik jejich extrakce z rostlinného materiálu. Tyto metody sahají od mechanických postupů suchého prosévání, při nichž vzniká „kief“, až po chemické extrakce, při nichž se používají lehké uhlovodíky, jako je butan nebo propan, k vytvoření voskovitých, plně roztavených hašišových olejů. Za správných podmínek lze trichomy oddělené a získané těmito metodami uchovávat po neomezenou dobu.

Trichomy konopí si skutečně zaslouží uznání za svou zásadní roli, a to nejen při ochraně rostliny konopí před možným poškozením, ale také při poskytování jedinečného výrobního zařízení pro stovky známých prospěšných léčivých a terapeutických sloučenin, které se vyskytují výhradně v této úžasné rostlině. Zkušení pěstitelé konopí jsou zvyklí pěstovat s úmyslem je uchovat. Při správné péči a oddanosti je a bude pěstování trichomů budoucností objevování rozsáhlých tajemství léčivých a terapeutických vlastností konopí.

Související články :

Publikoval Sakul

23/03/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů