22/11/2022

Co je kanabinol – CBN

Co je CBN neboli kanabinol? Jak vzniká a jaké jsou jeho vlastnosti?

Co je to CBN?

Kanabinol (CBN) je fytokanabinoid, který je v rostlinách konopí před sklizní přítomen ve velmi malém množství, většina kmenů ho obsahuje přibližně 1-2 % hmotnosti. CBN vzniká při vystavení kyseliny tetrahydrokanabinolové (THCA) UV světlu a kyslíku. Není proto například možné vyšlechtit odrůdu bohatou na CBN. Kanabinol byl první kanabinoidní látkou, kterou vědci identifikovali (W. R. Dunstan a T. A. Henrin v roce 1898) v čisté formě. Několik let před objevem THC se věřilo, že tento kanabinoid je hlavní účinnou složkou konopí a je zodpovědný za jeho psychoaktivní účinek. V nedávné době byl CBN považován za nepřítele, protože je výsledkem degradace THC v konopných květech během dlouhodobého a nesprávného skladování. Nyní zjišťujeme, že i takto „znehodnocené“ květy mají stále své využití jako zdroj kanabinolu.

chemický vzorec kanabinolu
CBN anime oil bottle

Jak vzniká CBN v marihuaně a jak jej lze získat

CBN lze zakoupit ve stejné formě jako CBD, nejčastěji ve formě olejů, tinktur, suchých květů, želatiny atd. Květy CBN může kdokoli vyrobit z květů THC, a to pouhým nesprávným skladováním, tedy vystavením UV (slunečnímu) záření a kyslíku. Pokud jste někdy kouřili trávu, která nebyla správně skladována nebo byla skladována několik let, už jste vyzkoušeli květ CBN.

Lékařské použití CBN

zdravotní značka s listem nahoře

Studií o CBN je málo a nejsou jednoznačné. O kanabinolu je stále co objevovat a ověřovat. Zatím však víme, že CBN je mírně antibakteriální, psychoaktivní, sedativní a pomáhá při úzkosti. Kanabinol také ovlivňuje svalový systém, pomáhá při svalových bolestech a zpomaluje progresi ALS a pravděpodobně má mnoho dalších využití, která zatím nejsou známa.

Specifická léčebná použití CBN :

  • CBN proti nespavosti – kanabinol má sedativní vlastnosti, které podporují spánek.
  • Úleva od bolesti s CBN – studie na myších ukazují, že společně s CBD může snížit bolest u lidí s fibromyalgií, artritidou a dalšími onemocněními svalů a kloubů.
  • Prevence proti ALS – Amyotrofická laterální skleróza napadá míchu a mozkové buňky. Ve studii provedené v roce 2005 dostávali účastníci malé dávky kanabinolu po dobu tří měsíců. Výzkumníci uvedli, že CBN může zpomalit ALS a chránit před ní.

Závěrečné slovo

Přestože nemáme dostatek informací a neexistuje dostatek studií o kanabinolu, lze s jistotou říci, že se jedná o kanabinoid, který má své využití.
K výrobě květů CBN můžete použít kteroukoli z odrůd Nuka Seeds.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

22/11/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů