09/02/2023

Co je terpen limonen a jaké jsou jeho vlastnosti?

Jaké jsou možné účinky a přínosy limonenu v konopí ?

terpen limonen

Terpeny jsou vonné oleje, které se vylučují spolu s kanabinoidy, jako je THC a CBD, a tyto terpeny nejen určují vůni odrůdy konopí, ale mohou také měnit její účinky. Terpen limonen je aromatický terpen z konopí, který se tvoří v pryskyřičných žlázách květu. Izolovaně je běžně spojován s ovocnými citrusovými vůněmi a nachází se v mnoha předmětech denní potřeby, jako jsou ovocné slupky, kosmetika a čisticí prostředky. Ačkoli se často předpokládá, že limonen je hojně zastoupen v odrůdách konopí, které voní po citronu, není tomu tak vždy. Pokud hledáte odrůdy konopí s vysokým obsahem limonenu, musíte si najít laboratorně testované produkty, abyste si byli jisti, že kupovaná odrůda limonen skutečně obsahuje. Zatímco THC obvykle tvoří 10-30 % suché hmotnosti květu, limonen je přítomen ve stopovém množství, obvykle méně než 2 %.

Možné účinky a přínosy limonenu

Navzdory potenciálním terapeutickým účinkům terpenu limonenu je známo jen málo o tom, jak působí v mozku a těle a jaké dávky jsou potřebné k dosažení těchto účinků. V mnoha dosavadních studiích limonenu byly použity vysoké dávky – mnohem vyšší než množství obsažené v konopí. Je třeba provést další výzkum konopí, ale dosavadní studie limonenu ukázaly, že má potenciál v následujících oblastech využití:

  • Zlepšená nálada
  • Úleva od stresu
  • Antifungální vlastnosti
  • Antibakteriální vlastnosti
  • Může pomoci zmírnit pálení žáhy a žaludeční reflux
  • Zlepšuje vstřebávání ostatních terpenů a chemických látek kůží, sliznicemi a trávicím traktem.

Existují také slibné náznaky nádorového inhibičního účinku terpenu limonenu. U laboratorních hlodavců limonen inhiboval růst nádorů kůže a prsu. V návaznosti na tyto studie byla provedena klinická studie fáze I u lidí, která zjistila, že limonen je schopen po dobu téměř jednoho roku do určité míry omezovat růst nádorů rakoviny prsu. Pozdější studie zjistily, že denní příjem limonenu po dobu 2 až 6 týdnů umlčel protein, který podporuje růst nádorů rakoviny prsu, což naznačuje, že denní příjem limonenu může bránit růstu a šíření nádorů prsu.

Jiné zprávy ukázaly, že limonen má příznivý účinek na laboratorních modelech rakoviny plic a mozku, protože způsobuje odumírání nádorových buněk. Stejně jako v případě účinku limonenu na rakovinu prsu je však pravděpodobně zapotřebí vysokých dávek přesahujících dávky obsažené v samotném konopí. Není však známo, zda přítomnost některých kanabinoidů posiluje protirakovinné účinky limonenu. V současné době není k dispozici ani zdaleka dostatek důkazů pro závěr, že konopné produkty s vysokým obsahem limonenu jsou účinné jako léčba rakoviny u lidí.

Budoucí výzkum limonenu

Stále není jasné, jak terpen limonen dosahuje svých léčebných účinků. Inhalace limonenových par zvyšuje hladinu serotoninu a dopaminu v klíčových oblastech mozku spojených s úzkostí, depresí a obsedantně-kompulzivní poruchou. Stimuluje limonen pouze čichový systém mozku, nebo přímo ovlivňuje samotné mozkové buňky? To zatím nevíme. Na rozdíl od některých jiných terpenů, které mají v mozku dobře definované cíle, jako je linalool a B-karyofylen, jsou cíle limonenu stále nejasné. Jakmile vědci lépe pochopí cíle limonenu v mozku a těle, mohou uživatelům pomoci najít odrůdy konopí nebo produkty, u nichž jsou terapeutické účinky limonenu optimalizovány specifickým profilem kanabinoidů a terpenů.

Odrůdy konopí s vysokým obsahem limonenu

Některé odrůdy konopí mají vyšší obsah limonenu než jiné, ale tyto hodnoty se mohou u jednotlivých odrůdách značně lišit v závislosti na genetice, technikách pěstování a procesech sušení. Jediný způsob, jak zjistit, zda má vaše odrůda vysoký obsah limonenu, jsou laboratorně testované šarže.

Odrůdy konopí s vysokým obsahem limonenu

Semena konopí Megaton
Megatuna
Baba Yaga Logo
Baba Yaga

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

09/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů