28/05/2021

Co může rostlinu konopí stresovat?

Existuje mnoho situací, které mohou vaši rostlinu konopí vystavit stresu. Jaké jsou tedy příčiny a jak můžete svá semena a sazenice konopí chránit?

rostliny konopí a problémy se stresem

Stres u rostlin konopí je ve většině případů způsoben chemickou nerovnováhou. Ať už je příčina jakákoli, stres vyvede rostlinu z normálního rytmu, což přirozeně vyvolá reakci, kterou rozhodně nepřehlédnete.

Rostliny konopí mají rády stabilní a příjemné prostředí. Pokud chcete okolí své rostliny nějakým způsobem změnit, dělejte to s rozvahou.

Hlavní příčiny stresu u rostlin konopí

1. Voda

Ať už rostlině dopřejete více nebo méně vody, její listy uschnou. V případě nadměrného množství vody mají listy pevnou strukturu a jejich konce se ohýbají směrem dolů nebo ke stonku. Naopak při nedostatku vody budou mít klasický povadlý charakter a budou na dotek suché.

2. Problémy s výživou

konopné listy a problémy s výživouRostlina konopí začne vykazovat známky stresu při vysokých i nízkých dávkách důležitých živin. Existuje disproporce minerálních látek, která brání normálnímu fungování rostliny. Obvyklými příznaky tohoto typu stresu jsou žluté nebo hnědé špičky listů, žluté a jinak zbarvené skvrny na listech, opadávání listů a celkové zpomalení růstu.

3. pH v kořenovém systému

Hodnota pH určuje, jak zásaditá nebo kyselá je daná látka. Aby rostlina získala všechny potřebné živiny, musí se kořeny nacházet v prostředí s vhodným pH. Pokud je pH špatné, kořeny nepřijímají potřebné živiny a rostlina pak začne vykazovat známky stresu. Proto se vždy ujistěte, že je pH půdního média v pořádku. Hodnota by měla být 6,0-7,0 pH (u hydro půdy se blíží 6, u půdy 7).

4. Nepravidelné světelné cykly

lehké pálení konopných listůRostlina konopí potřebuje ve vegetační fázi nejméně 18 hodin světla a ve fázi kvetení cyklus 12/12. Tyto cykly by měly být vždy pravidelné. Důležité je, aby rostlina vůbec neměla přístup ke světlu „v noci“. Pokud tyto cykly nedodržíte, rostlina se může stát oboupohlavní. Stres způsobený světlem může rostlinu otupit natolik, že to může ovlivnit velikost budoucí úrody. Samonakvétací odrůdy tato období ignorují, takže je nemůžete stresovat světlem.

5. Poškození rostliny konopí

Mechanická poškození, jako je například prořezávání, odebírání klonů nebo přesazování, jsou formou stresu, takže se například vyhněte prořezávání hned po přesazení.

6. Kořenové problémy

problémy s kořeny konopí

Kořeny poškozují například brouci, fyzické poškození, chemické poškození a některé druhy bakterií. Měly by mít prostředí, kde jim nechybí kyslík, voda a výživa. Výše uvedené pH považujeme za samozřejmost. Kořeny by nikdy neměly být vystaveny přílišným teplotním výkyvům, jinak nebudou schopny dobře zpracovávat životně důležité prvky. Teplota v místnosti je pro ně ideální a díky ní se vyhnete nepříjemným zkušenostem s bakteriemi nebo některými druhy škůdců.

Půdní médium by mělo být především dobře provzdušněné a nesmí zadržovat přebytečnou vodu. Nechcete riskovat hnilobu kořenů nebo onemocnění.

7. Extrémy prostředí a rostliny konopí

V místnosti by měl být dobrý přívod čerstvého vzduchu, ideální vlhkost a ideální teplota bez výkyvů.

Když se rostlina v daném prostředí cítí špatně, vede to ke zpomalení růstu, což je první fáze, kdy se snaží danému prostředí přizpůsobit (většinou se jí to podaří). Ve druhé fázi, kdy se podmínky v prostředí začnou zhoršovat, začnete pozorovat fyzické projevy stresu na rostlině.

Co říci na závěr?

Každý pěstitel se setkal se stresem na rostlině konopí. Je důležité, abyste se poučili z předchozích chyb a příště je neopakovali.

Publikoval Jan Veselý

28/05/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů