30/01/2023

Co znamenají barvy konopí?

Konopí se neomezuje pouze na zelené odstíny.

Logo Nuka Seeds seed bank

Barvy konopí – součástí kouzla konopí je nekonečná rozmanitost vlastností, které může vykazovat jedna odrůda rostliny. Rostliny konopí mohou být vysoké a štíhlé nebo nízké a bujné, v závislosti na jejich genetickém původu. Konopí může mít nesčetné množství chutí, které lákají chuťové pohárky, a vůní, které vzrušují nos. Listy a květy konopí se mohou lišit i odstínem, takže si můžete vybrat z různých barev konopí.

V době růstu mladých rostlin je většina odrůd konopí především zelená. Zastoupeno je mnoho odstínů zelené – od světle limetkově zelených až po zelené tak tmavé, že mají fialový nádech. Když rostliny vykvetou a začnou dosahovat zralosti, mohou se objevit nebo zvýraznit další barvy na listech i poupatech. Barvu konopí může ovlivnit několik různých faktorů, včetně teploty, množství živin, kyselosti nebo zásaditosti půdy nebo jiného substrátu a kvality světla. Všechny tyto proměnné mohou ovlivnit projev a poměr přírodních pigmentů produkovaných rostlinou, což vede k různým barvám konopí.

Barvy konopí

Barvy konopí – Zelená

Barvy konopí - Zelená

Zelená barva je dominantní barvou většiny kvetoucích rostlin, včetně konopí, a to díky přítomnosti chlorofylu, pigmentu, který pohlcuje sluneční světlo (s výjimkou zelených vlnových délek) a podporuje proces fotosyntézy. Při fotosyntéze rostliny spojují oxid uhličitý a vodu a vytvářejí cukry, které pohánějí všechny biologické funkce. Rostlinná pletiva mají často tolik chlorofylu, že jeho zelená barva zakrývá přítomnost ostatních pigmentů. Když se však léto změní v podzim, nižší teploty potlačí produkci chlorofylu, což umožní vznik jiných pigmentů a barevného konopí. Podobný jev lze pozorovat u listnatých stromů, když mění barvu a opadávají listy.

Barvy konopí – modrá, fialová, červená a růžová

Barvy konopí - modrá, fialová, červená a růžová

Konopné květy, které mají fialovou až modrou barvu, mají vysoký obsah skupiny chemických sloučenin známých jako antokyany. Bylo identifikováno více než 500 antokyanů, jejichž barva může v závislosti na pH kolísat od červené přes fialovou až po modrou. Antokyany mohou vytvářet barevné konopí, ačkoli v mladých rostlinách obvykle nejsou hojné, ale vytvářejí se, když rostliny dozrávají. Patří do skupiny látek známých jako flavonoidy a mají antioxidační vlastnosti. Mezi ovoce a zeleninu s vysokým obsahem antokyanů patří borůvky, acai, maliny, ostružiny, lilek a fialové zelí.

Velmi oblíbené jsou fialové odrůdy konopí, například Granddaddy Purple, Purple Haze a Purple Urkle. Některé odrůdy, například Black Diesel a Vietnamská černá, mohou mít tak vysoký obsah antokyanů, že jsou téměř ebenové. K odrůdám konopí s modrým odstínem poupat patří Blueberry, Blue Dream a Blue Cheese. Červené a růžové odrůdy jsou poměrně vzácné a patří mezi ně Red Poison, Red Dragon, Pink Panther a další. Červenavé listy nebo pupeny mohou být také způsobeny nedostatkem fosforu, prvku nezbytného pro fyziologii rostlin.

Barvy konopí – oranžová a žlutá

Karotenoidy jsou další skupinou pigmentů, které mohou ovlivňovat barvu konopí. Tvoří je rostliny, řasy a fotosyntetizující bakterie. Mezi více než 750 karotenoidy byly identifikovány betakaroten, lykopen, lutein a zeaxantin. Některé karotenoidy obsažené ve stravě, včetně beta-karotenu, alfa-karotenu a beta-kryptoxanthinu, mohou být v těle přeměněny na vitamin A. Karotenoidy jsou důležité pro zdraví očí a poskytují ochranu před modrým světlem a makulární degenerací. Karotenoidy vytvářejí žluté, oranžové a červené odstíny, které lze nalézt v mnoha rostlinách, včetně mrkve, dýně, sladkých brambor, dýní a rajčat. Rostliny pěstované v zásaditých půdách s pH 5,0 nebo nižším mohou mít vyšší obsah karotenoidů.

Mnoho flavonoidů je také žlutých a mohou ovlivnit barvu konopí. Nedostatek dusíku během růstu může také způsobit, že listy konopí zežloutnou.

Barvy konopí – Bílá

Květy, které byly vypěstovány a sklizeny na maximum, mohou být tak pokryté trichomy, že se zdají být bílé nebo zmrzlé. Trichomy jsou plné kanabinoidů a terpenů, takže tyto květy mohou být poměrně silné. White Widow a White Rhino jsou dvě odrůdy náchylné k pokrytí trichomy.

Barvy konopí – Power

Barvy konopí - Power
Barvy konopí – Power

Barevné konopí může být atraktivní a dokonce vizuálně ohromující, ale kromě bílých květů, které se třpytí trichomy, není barva obvykle spolehlivým ukazatelem síly. Pokud však budete konopí konzumovat perorálně ve formě tinktur, olejů, hotových poživatin nebo kapslí, můžete získat nutriční výhody karotenoidů, antokyanů a dalších flavonoidů. Antokyany vykazují určitou aktivitu na receptorech CB1 a CB2 a v kombinaci s kanabinoidy a terpeny mohou mít synergický nebo aditivní účinek.

animované logo nukaseeds

Pokud se rozhodnete pěstovat vlastní rostliny konopí, vždy si kupujte kvalitní a čerstvá semena konopí. Můžete se podívat na semena od Nukaseeds.

Publikoval Blood

30/01/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů