20/01/2023

Čtvrtina lidí s chronickou bolestí užívá konopí

K tomuto zajímavému zjištění dospěli vědci z Michiganské univerzity.

Může marihuana pomoci při chronické bolesti ?

Chronická bolest

Po legalizaci léčebné marihuany ve většině států v zemi se zvýšil počet dospělých, kteří se na ni obracejí s cílem zvládnout chronickou bolest.

Vyplývá to z nové studie vědců z Michiganské univerzity zveřejněné v časopise JAMA Network Open.

Výzkumníci provedli průzkum u 1 723 dospělých osob, z nichž 96 % (1 663) vyplnilo celý dotazník.

University of Michigen

Mezi nimi „31.0% … dospělých s chronickou bolestí uvedlo, že někdy užilo marihuanu ke zvládání bolesti; 25.9% … uvedli, že v posledních 12 měsících užívali marihuanu ke zvládání chronické bolesti, a 23.2% … uvedli, že v posledních 30 dnech užili marihuanu,“ uvedla agentura. Michiganská univerzita výzkumníci napsali.

Výzkumníci uvedli, že „více než polovina dospělých, kteří užívali konopí kvůli chronické bolesti, uvedla, že užívání marihuany vedlo ke snížení užívání opioidů na předpis, volně prodejných opioidů a volně prodejných léků proti bolesti, a méně než 1 % uvedlo, že užívání konopí zvýšilo užívání těchto léků.“

Méně než 50 % respondentů uvedlo, že užívání marihuany změnilo jejich užívání nefarmakologických způsobů léčby bolesti,“ uvádí se ve výsledcích. „Mezi dospělými s chronickou bolestí v této studii, 38,7 % respondentů uvedlo, že užívání marihuany vedlo k poklesu užívání fyzikální terapie (5,9 % uvedlo, že to vedlo ke zvýšení užívání), 19,1 % uvedlo, že to vedlo ke snížení používání meditace (23,7 % uvedlo, že vedla ke zvýšení užívání) a 26,0 % respondentů uvedlo, že to vedlo ke snížení používání kognitivně-behaviorální terapie (17,1 % uvedlo, že vedla ke zvýšení užívání). “

V sedmatřiceti státech USA jsou zavedeny programy léčby marihuanou. Podle nového průzkumu mezi dospělými, kteří v těchto státech žijí s chronickou bolestí, „3 z 10 uvedli, že marihuanu užívají k léčbě bolesti“.

Státy USA

Většina lidí, kteří užívali konopí jako lék na chronickou bolest, uvedla, že konopí nahradilo jiné léky proti bolesti, včetně opioidů na předpis. Vysoká míra nahrazování opioidů i neopioidů marihuanou podtrhuje význam výzkumu, který by objasnil účinnost a potenciální vedlejší účinky konopí při léčbě chronické bolesti.,“ napsali vědci. „Naše výsledky naznačují, že státní zákony o konopí umožnily přístup k marihuaně jako analgetiku navzdory nedostatkům ve znalostech o jejím použití jako analgetika. Omezení zahrnují potenciální zkreslení výběru vzorku a vlastního hlášení, ačkoli NORC AmeriSpeak používá osvědčené postupy pro nábor na základě pravděpodobnosti, a změny v léčbě bolesti způsobené jinými faktory (např. nucené snížení dávky opioidů)..“

Můžete se také podívat na video Demystifying Medicine McMaster

Tato zjištění jsou dalším povzbuzením pro obhájce, kteří doufají, že pacienti budou i nadále vyhledávat léčbu marihuanou, a nikoli vysoce návykovými léky na předpis.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí „v letech 1999-2020 zemřelo na předávkování jakýmikoli opioidy, včetně opioidů na předpis a nelegálních opioidů, více než 564 000 lidí“.

CDC uvádí, že „nárůst počtu úmrtí na předávkování opioidy lze rozdělit do tří různých vln.

První vlna začala s nárůstem počtu předepsaných opioidů v 90. letech 20. století a počet úmrtí na předávkování opioidy na předpis (přírodními a polosyntetickými opioidy a metadonem) se zvyšuje nejméně od roku 1999,“ uvádí CDC. „Druhá vlna začala v roce 2010 prudkým nárůstem počtu úmrtí na předávkování heroinem. Třetí vlna začala v roce 2013 výrazným nárůstem počtu úmrtí na předávkování syntetickými opioidy, zejména v souvislosti s nelegálně vyráběným fentanylem. Trh s nelegálně vyráběným fentanylem se neustále mění a lze jej nalézt v kombinaci s heroinem, tabletami a kokainem..“

Mark C. Bicket, M.D., Ph.D.

Mark Bicket, jeden z autorů nové studie, který zároveň působí jako odborný asistent na katedře anesteziologie a spoluředitel michiganské sítě pro předepisování opioidů, uvedl, že „skutečnost, že pacienti uvádějí, že marihuana v takové míře nahrazuje léky proti bolesti, podtrhuje potřebu výzkumu přínosů a rizik užívání marihuany při chronické bolesti.

animované logo nukaseeds

If you want to try quality cannabis seeds, take a look at our offer.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

20/01/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů