19/11/2021

Čtyři země s nejpokročilejším výzkumem konopí

Výzkum konopí kvete všude. V čele jsou však čtyři země. Uhodnete je všechny?

V tomto článku se podíváme na to, které země jsou ve výzkumu konopí na špici. Z hlediska celosvětového výzkumu se o konopí začíná zajímat stále více institucí, které se chtějí dozvědět více o jeho léčebných vlastnostech. Legislativní omezení mnohokrát ztížila provádění kvalifikovaných vědeckých studií ve Spojených státech, ale to neznamená, že ostatní země zaostávají.

Následuje seznam čtyř nejvýznamnějších zemí, které jsou ve výzkumu konopí napřed a v současné době podnikají aktivní kroky ke zkoumání potenciálních přínosů konopí.

Nizozemsko

Nizozemsko a konopí

Pokud jde o místa proslulá konopím, Amsterdam, hlavní město Nizozemska, je vždy na prvním místě seznamu. Je logické, že země známá svými konopnými kavárnami by mohla vědět něco o vědě o marihuaně. Nizozemsko je jednou z pouhých tří zemí na světě, kde existuje celostátně podporovaný program léčby marihuanou. Dalšími dvěma jsou Kanada a Izrael. Silná vládní podpora pomohla Nizozemsku stát se vzorem pro očistu konopí od démonizace.

V roce 2001 Úřad pro léčebné konopí a v roce 2003 byl zahájen program léčebné marihuany. Od té doby se Nizozemsko stalo „průkopníkem v používání léčebného konopí“.

Výzkum lékařské marihuany v Nizozemsku

Nyní, v roce 2021, země podniká další krok a vyzývá k prodeji nových odrůd konopí pacientům s lékařskou marihuanou a žádá o zpětnou vazbu, což je velmi důležité. Společnost CannNext , která se zabývá výzkumem konopí, hledá pro pacienty lepší odrůdy léčebného konopí.

Eric Uleman, generální ředitel společnosti CannNext, uvedl, že způsob určení odrůdy bude založen na individuálních preferencích pacienta a na tom, jak konopí pozitivně ovlivňuje jeho zdravotní stav.

„Výběr odrůdy bude záviset na zkušenostech a preferencích pacientů. Za tímto účelem bude společnost CannNext spolupracovat se sdruženími pacientů a výzkumnými ústavy, aby určila, které kmeny jsou nejžádanější,“ uvedl .

Izrael

Izrael a konopí


Izrael, označovaný za „Svatá země léčebné marihuany“, je podle US News and World Report považována za nejinovativnější zemi na světě, pokud jde o výzkum konopí. Tento úspěch by nebyl možný bez průkopníka výzkumu konopí Raphaela Mechoulama.

Významný izraelský organický chemik a profesor lékařské chemie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě publikoval své převratné objevy o struktuře kanabidiolu (CBD) a tetrahydrokanabinolu (THC) v letech 1963 a 1964 a následně v roce 1980 zveřejnil výsledky klinických studií s CBD.

výzkum konopí v Izraeli

Mechoulamův výzkum zahrnoval spoluobjev endokanabinoidního systému a zjištění, že lidský mozek produkuje vlastní kanabinoidy. Od té doby tato země financuje vědecké studie o konopí, čímž se Izrael dostal na špičku žebříčku výzkumu konopí.

V roce 2017 založila farmaceutická fakulta Hebrejské univerzity Multidisciplinární centrum pro výzkum kanabinoidů. Centrum, které zaměstnává 27 výzkumníků v oblasti konopí, navazuje na Mechoulamův dřívější výzkum. Centrum, které zaměstnává 27 výzkumníků v oblasti konopí, navazuje na Mechoulamův dřívější výzkum.

Kanada

lékařská marihuana v Kanadě

Pokud jde o široce otevřený prostor s plným přístupem k legálnímu konopí, Kanada je dalším rájem pro výzkum konopí. V roce 2018, Kanada se stala druhou zemí, která plně legalizovala konopí, a největší ekonomikou, které se to v té době podařilo.

Celý proces legalizace odstartovalo zvolení premiéra Justina Trudeaua, který v roce 2015 kandidoval se slibem legalizace rekreačního konopí. V rámci příprav na spuštění kanadského konopného programu zaslala koalice více než 1 800 kanadských vědců a výzkumníků Trudeauovi dopis, v němž požadují, aby vláda usnadnila studium konopí.

V roce 2018 se kanadská vláda rozhodla vyčlenit 1,4 milionu dolarů na 14 vědeckých projektů, které plánují studovat dopady celostátní legalizace konopí. Podle zpráv se některé projekty budou zabývat možnými dopady užívání konopí na komunity původních obyvatel, těhotné ženy a dospívající, zatímco jiné projekty budou zkoumat, jak se užívání konopí změní po legalizaci.

Česká republika

výzkum konopí v České republice

Domov hradů, středověkých staveb a Mezinárodní institut pro konopí a kanabinoidy (ICCI), Česká republika je světovou špičkou ve výzkumu konopí založeném na důkazech a je známá jako mezinárodní školicí centrum. Z tohoto důvodu se Česká republika řadí mezi přední země ve výzkumu konopí.

ICCI odstartovalo v roce 2015, kdy se k organizaci Americans for Safe Access (ASA) , její sesterské pražské skupině KOPAC a společnosti Dioscorides Global Holdings (DGH) připojil český ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a oznámil vznik nového výzkumného centra.

Centrum je jedinečné tím, že nabízí řadu výzkumných služeb a je samozvaným centrem excelence. Podle webových stránek společnosti Center for Excellence „označuje organizaci, která sdružuje různé instituce (univerzity, high-tech společnosti, asociace), které spojují své schopnosti, aby poskytovaly služby širokému spektru subjektů po celém světě, které se zajímají o vývoj konopí a kanabinoidů jako léku.“

výzkum konopí v České republice

Poslání ICCI je naplňováno spoluprací.

„Hlavní náplní práce ICCI je poskytovat vědecké nástroje veřejným i soukromým institucím po celém světě. Účelem je umožnit vědecké zkoumání vztahu mezi bioaktivními sloučeninami konopí a účinky na lidský organismus při léčbě specifických syndromů a v budoucnu i systémových zdravotních poruch.“ řekl generální ředitel ICCI Pavel Kubů.

ICCI se zaměřuje na tři oblasti výzkumu: biomedicínu, vědy o živé přírodě a politické vědy. ICCI využívá předklinické studie a observační výzkum, aby zaplnila mezeru ve znalostech o konopí jako účinném léku založeném na důkazech.

A co americký výzkum konopí?

americký výzkum konopí

Proč není na seznamu země s největším trhem s konopím na světě? Výzkum marihuany ve Spojených státech byl omezen z důvodu zařazení konopí do seznamu I kontrolovaných látek. Vzhledem k tomuto označení federální vládou musí výzkumní pracovníci získat souhlas Úřadu pro kontrolu léčiv (DEA), Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Národního institutu pro zneužívání drog (NIDA).

Díky tomuto označení konopí je jakýkoli legální vědecký výzkum založen na malém množství dostupných látek. Výzkumníci, kteří chtějí studovat účinky konopí, jsou v současné době omezeni na získávání konopí z jediného zdroje na základě smlouvy s Národním institutem pro zneužívání drog – University of Mississippi.

V posledních letech se objevily snahy o otevření dalších cest pro výzkum konopí. DEA v reakci na to slíbila více licencí pro výzkum a vyzvala k 30procentnímu nárůstu produkce konopí oproti předchozímu roku pro výzkum v roce 2020.

Podle nedávných zpráv z USA se očekává, že DEA povolí více výzkumu konopí, což povede ke zvýšení počtu grantů a finančních prostředků v tomto medicínsky důležitém odvětví. Nechme se překvapit, jaká úžasná zjištění vědců mohou v celosvětovém měřítku přispět k legalizaci konopí pro léčebné účely.

Publikoval Jan Veselý

19/11/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů