03/03/2022

Curych letos zahájí testování rekreačního užívání marihuany

Největší švýcarské město povolí dospělým osobám užívat marihuanu na zkoušku od konce roku 2022. Výsledek experimentu ovlivní celou Evropu.

Švýcarsko konečně provede dlouho očekávaný test rekreačního užívání marihuany.

Kouření marihuany v Curychu

To umožnilo legislativní změny v loňském roce. Švýcarská města nyní mohou vytvářet vlastní trhy s marihuanou a navíc provádět vlastní studie o dopadu na občany a chování uživatelů.

Projekt nazvaný Züri Can bude zahájen na podzim 2022 a budou v něm testovány konopné produkty s různým obsahem THC a CBD. Aby byly zajištěny standardy kvality, musí mít výrobci povolení švýcarského Federálního úřadu pro veřejné zdraví. Dohled nad experimentem převzala psychiatrická klinika Curyšské univerzity.

Švýcarský experiment bude ostře sledován po celém světě. Také proto, že je výsledkem velmi rychlého obratu ve veřejném mínění a legislativě, takže následuje po severoamerické reformě zhruba o sedm let. V roce 2008 byly téměř dvě třetiny švýcarských voličů proti dekriminalizaci marihuany pro osobní potřebu.

Pozitivní (a negativní) stránky experimentu

Zurich Pozitivní (a negativní)

V současné době je veřejná debata o rekreačním užívání v celém regionu DACH (Německo, Rakousko a Švýcarsko), a tedy i v celé Evropě, negativní. Z tohoto důvodu lze jakoukoli federální snahu o regulaci rekreačního užívání v těchto zemích považovat za úspěch.

Na druhou stranu plán švýcarského experimentu trochu zavání přetrvávajícím stigmatem marihuany. Už jen to, že na experiment dohlížejí psychiatři. A další háček je v tom, že studie se mohou zúčastnit pouze „zkušení“ uživatelé. Co přesně je „zkušený“ uživatel, odhalí až testy vlasů. Potenciální účastník musí prokázat, že vykouřil tolik marihuany, že zanechala stopy v celém těle, nejen v moči nebo krvi.

Cíl studie je však jasný:

  • porozumět dynamice právního trhu
  • vymyslet, jak ji nastavit, aby zároveň potlačila nelegální trh.

Za čtyři roky by se tak z pouhého testu mohl stát federálně legalizovaný trh. Vznikl by tak druhý největší trh v Evropě po Nizozemsku, ačkoli oficiální data uvádějí (z evidentních důvodů), že ve Švýcarsku je pouze 200 000 pravidelných konzumentů konopí.

Kromě Curychu by se experiment měl uskutečnit i v dalších velkých městech, jako jsou Basilej, Bern, Biel a Ženeva.

Pokud jde o marihuanu pro Švýcarsko, pouze organická a místní

Curych letos zahájí testování rekreačního užívání marihuany
konopná vlajka Švýcarska

Dalším háčkem plánované studie, která by mohla zcela změnit způsob pěstování marihuany v Evropě (i pro lékařské účely), je to, že marihuana musí být pěstována ve Švýcarsku a musí být v ekologické kvalitě, aby mohla být použita v experimentu. To znamená, že Švýcaři by mohli vytvořit precedens pro celou Evropu, ne-li pro celé odvětví pěstování.

Pravidla pro pěstování marihuany pro léčebné a rekreační účely jsou předmětem bouřlivých diskusí. Diskutuje se o tom, zda by marihuana pěstovaná pod střechou v souladu s pravidly GACP (Pravidla správné zemědělské pěstitelské praxe pro pěstování konopí pro léčebné použití) mohla být certifikována jako EU-GMP v procesu zpracování, extrakce a balení. Švýcarský požadavek na ekologickou kvalitu začíná vnášet více světla do toho, jak by měl být celý proces řešen. Mohl by se stát regionálním standardem pro všechnu úrodu v EU. Podobná debata se rozhořela v Portugalsku a Španělsku v reakci na dovoz léčebné marihuany z Německa.

Pokud by tento regulační systém skutečně vznikl, otevřel by cestu ke společné certifikaci lékařské a rekreační marihuany. Tím by se výrazně snížila cena léčebného konopí i jeho uhlíková stopa.

Švýcaři by tak v budoucnu mohli v jistém smyslu nově definovat odvětví daleko za svými hranicemi.

Pokud hledáte vhodné odrůdy konopí, podívejte se na naše odrůdy.

Zdroj článku : softsecrets

Nukaseeds logo
logo Nukaseeds

Publikoval Blood

03/03/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů