02/04/2023

Dobrý pocit po konopí. Místo dopaminu může být zodpovědný anandamid.

Dobrý pocit po užití konopí je dobře známý, ale jak přesně funguje? Nejpravděpodobnějším zdrojem štěstí je endokanabinoid anandamid namísto dopaminu.

dobrý pocit po konopí

Pravděpodobně jste už slyšeli o dopaminu, chemické látce, která je zodpovědná za dobrý pocit po konopí. V posledních několika desetiletích mnoho médií vysvětlovalo, že THC způsobuje dopaminový nával, který rekreačním uživatelům konopí poskytuje vytoužené opojení. Již více než čtyřicet let vědci zabývající se závislostmi přijímají jednotnou teorii, tzv. dopaminovou teorii, která tvrdí, že téměř všechny návykové látky a činnosti zaplavují limbický mozek dopaminem.

Tuto teorii vysvětluje Národní institut pro zneužívání drog: THC, které působí prostřednictvím kanabinoidních receptorů, aktivuje také systém odměny v mozku, který zahrnuje oblasti řídící reakce na příjemné a zdravé chování, jako je sex a jídlo. Stejně jako většina ostatních drog stimuluje THC neurony systému odměny uvolňováním signální chemické látky dopaminu v hladinách vyšších, než jaké jsou obvykle pozorovány v reakci na přirozené podněty. Tento příliv dopaminu přispívá k příjemnému euforickému stavu, který vyhledávají rekreační uživatelé marihuany.

Dopamin produkovaný konopím pravděpodobně nehraje nejvýznamnější roli.

Prostřednictvím kanabinoidních receptorů THC pravděpodobně aktivuje mozkový systém odměny, ale je nepravděpodobné, že by tak činil zaplavením mozku dopaminem. Jak to víme? Na rozdíl od názoru z počátečních studií na zvířecích modelech, který dodnes sdílí většina vědců zabývajících se závislostmi, tento důkaz není podložen studiemi na lidech.

Mnohé studie na lidech totiž naznačují, že užívání konopí přináší v nejlepším případě jen nepatrné množství dopaminu, rozhodně ne pětinásobné až desetinásobné zvýšení, jak se často uvádí. Pozoruhodné je, že ani mediální popis dopaminu jako nejvyšší molekuly potěšení v mozku není zcela přesný. Nicméně zatímco existují přesvědčivé důkazy o tom, že stimulanty, jako je kokain a amfetaminy, skutečně vyvolávají příliv dopaminu, o konopí se to říci nedá.

V roce 2015 provedli vědci z King’s College London systematický přehled všech publikovaných studií – přesněji 25 z nich – a zjistili, že u lidí existuje jen málo přímých důkazů o tom, že by užívání konopí ovlivňovalo akutní uvolňování dopaminu ve striatu nebo stav chronických dopaminových receptorů u zdravých dobrovolníků.

Dobrý pocit po anandamidu, přirozené molekule lidského štěstí.

Pokud ne dopamin, co je zodpovědné za účinek konopí na okruhy potěšení v mozku? Na počátku 90. let 20. století objevil doktor Raphael Mechoulam, který jako první identifikoval (a syntetizoval) THC, neurotransmiter zvaný anandamid. Anandamid, který zdánlivě vyvolává zvýšený pocit radosti a štěstí, byl nazván „molekulou štěstí“. Ve skutečnosti termín anandamid pochází ze sanskrtského slova ananda, což znamená radost nebo blaženost.

Ukázalo se, že anandamid je zodpovědný za mnohem víc než jen za štěstí. Anandamid hraje také důležitou roli v paměti, motivaci, pohybu, bolesti, chuti k jídlu, plodnosti a dokonce i v potlačení množení rakovinných buněk. Ale právě díky své roli v neurogenezi – tvorbě nových nervových buněk – je anandamid také anxiolytickou a antidepresivní látkou. Bohužel, stejně jako ostatní neurotransmitery, i anandamid se v těle rychle odbourává, a proto nevytváří stav věčného štěstí. To je škoda!

Protože anandamid je endokanabinoid („endo“ znamená uvnitř, jako v těle), má fytokanabinoidní dvojče („phyto“ znamená z rostliny). Anandamid je tedy přirozeně přítomen v těle, zatímco THC se samozřejmě nachází v konopí. Oba kanabinoidy mají vysokou afinitu k receptorům endokanabinoidního systému, CB1 a CB2. Euforické účinky však vyvolává vazba na CB1.

Protože THC a anandamid mají podobné vlastnosti, může mít užívání konopí podobné účinky. Při požití konopí kouřením nebo vapováním se THC během několika sekund dostane do mozku a ovlivní jeho neurony. Podobně jako klíč v zámku, když se neurotransmiter naváže na správný receptor – nebo se do něj vloží -, dá vašemu tělu signál, aby něco udělalo. V tomto případě vyvolá onen šťastný pocit. Na anandamid působí také čokoláda, jóga a běh, takže je možné, že podobné – i když méně silné – účinky budou mít i tyto aktivity.

Ačkoli se však zdá, že konopí má na většinu uživatelů uklidňující a příjemný účinek, u jednoho z pěti lidí je reakce opačná. Přirozený enzym zvaný FAAH (amidová hydroláza mastných kyselin) deaktivuje anandamid a někteří jedinci jsou geneticky predisponováni k nižší produkci FAAH. To znamená, že u těchto lidí, kteří jsou přirozeně uvolněnější, se anandamid nerozkládá stejným způsobem. Při užívání konopí u nich dochází k paradoxnímu účinku a ve skutečnosti se stávají úzkostnými. Není divu, že je u nich také méně pravděpodobné, že si konopí užijí.

dobrý pocit po konopí

Dále víme, že THC má bifázický účinek, což znamená, že nízké a vysoké dávky mohou u lidí vyvolat opačné reakce. Zatímco tedy konzumace správného množství THC vám může přinést dobrý pocit, jeho nadměrné množství může být špatné a vyvolat úzkost a nepohodlí. Nicméně u většiny lidí, pokud nekonzumují příliš mnoho, vyvolává konopí pocit klidu a míru, který tolik oceňují.


Terry Necco, autor knihy „Marihuana a sex: Klasická kombinace“, to popisuje nejlépe:

„Stejně jako naše těla obsahují systémy rozkoše, které nás odměňují za sex, tak i naše mozky obsahují neurocelulární obvody, které mohou být aktivovány pouze látkami s molekulární strukturou THC. Díky tomu je marihuanové opojení jedinečnou konstelací pocitů a existují pouze dva zdroje látek, které aktivují právě neuroreceptor THC. Jedním zdrojem je náš mozek: vytváří neurochemickou látku velmi podobnou THC, která se nazývá anandamid… Jediným dalším zdrojem této látky vyvolávající blaženost je rostlina konopí.“

Související články :

Publikoval Sakul

02/04/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů