15/07/2022

Fenomén Delta-8 v USA. Jaké má účinky?

Víte, co je to delta-8 THC? Pokud ne, čtěte dál.

Jedná se o chemickou sloučeninu v rostlinách konopí, která je velmi podobná molekule delta-9 THC, což je nejznámější sloučenina v rostlinách konopí, zodpovědná za dokonalé opojení, euforii, pocity štěstí, uvolnění, úlevu a mnoho dalších. THC se nachází ve většině rostlin konopí.

Rozdíl mezi oběma kanabinoidy není jen v jejich názvu, ale také v jejich chemické struktuře. Technický název THC je tetrahydrokanabinol, známý jako delta-9 THC nebo delta-9. Kanabinoid delta-8 je zkratka pro delta-8-tetrahydrokanabinol neboli delta-8 THC. Delta-8 může mít podobné účinky jako delta-9 THC, ale ne tak silné.

popis od delta-8

Pokud ve svém okolí uslyšíte zmínky o THC, vždy se jedná o druhou a známější variantu delta-9 THC.

Co se týče legálnosti, je delta-8 trochu na hranici. Lze ji získat z běžného i technického konopí. Například od roku 2018 lze konopí pěstovat téměř všude v Americe, takže delta-8 je legální i ve státech, kde delta-9 není.

Zajímavé je, že produkty obsahující delta-8 jsou vyrobeny z odrůda CBD, které alespoň teoreticky spadají pod federální zákon o původu produktů.

V některých státech USA je THC stále nelegální, a proto se tamní obyvatelé začínají přiklánět k produktům, které obsahují delta-8. Jednak kvůli domnělé legálnosti (která je sporná) a také kvůli účinkům. Je slabší než běžné THC, ale mnoho lidí je s ním spokojeno. Vzhledem k rostoucí poptávce začínají výrobci zařazovat výrobky delta-8 do svého sortimentu.

Rostliny konopí – jaký je rozdíl mezi Delta-8 a Delta-9?

dvě molekuly

Obě molekuly se vážou na endokanabinoidní systém. Z chemického hlediska jsou si obě molekuly podobné, protože mají ve své struktuře dvojnou vazbu. Rozdíl je však ve vazbě dvojité vazby. Oba kanabinoidy mají řetězec atomů uhlíku. Delta-8 má dvojnou vazbu s osmým atomem uhlíku, zatímco Delta-9 (jak je vidět) má dvojnou vazbu s devátým atomem uhlíku.

Delta-8 má poněkud odlišnou vazbu na endokanabinoidní systém, a to právě kvůli odlišné poloze dvojné vazby. Z tohoto důvodu se vědci domnívají, že poloha dvojné vazby vede ke slabším účinkům než u běžné varianty THC. Ale jak už to u věcí souvisejících s marihuanou bývá, musí se na to ještě podívat řada vědců, aby tyto informace potvrdili.

Přichází po konzumaci Delta-8 opojení?

Po požití Delty-8 se dostaví požadované opojení, ale účinky nebudou tak silné jako u Delty-9. Delta-8 však dává naději těm, kteří žijí ve státech, kde je konopí nelegální. Můžete tak pocítit účinky THC bez možnosti porušení zákona.

Někteří uživatelé mohou dát přednost této slabší variantě, i když si mohou legálně pořídit produkty obsahující THC. Pro některé je pravidelný Delta-9 příliš silný a mohou se u nich objevit některé negativní příznaky, jako je úzkost, paranoia. Delta-8 tak nabízí mírnější a vyváženější opojení.

Dante Jordan, který pracuje pro zahraniční společnost Leafly, měl možnost vyzkoušet produkty obsahující Deltu-8 a popsal účinky jako osvěžující, energické a lehčí než při užívání Delty-9.

„Jo, Delta-8 tě rozhodně sjede. Nebylo to však klasické opojení, na které jsem zvyklý z konzumace žvýkaček, kouření jointů a dabingu.“

Jak dlouho trvají účinky přípravku Delta-8?

Samotné opojení trvá podobně dlouho jako při konzumaci Delta-9 THC, ale není tak silné. Ovlivňující faktory jsou pak stejné: spotřebované množství a forma spotřeby. Pokud si vykouříte jointa, nebude tak silný, jako kdybyste si dali gumového medvídka s THC.

Výhody konzumace Delta-8

Příznivé účinky jsou podobné jako u jeho silnějšího protějšku, a mohou tak pomoci při těchto obtížích:

  • Úleva od bolesti
  • Nespavost
  • Úzkost
  • Nevolnost

Pak jsou tu účinky po použití. Jak již bylo zmíněno, jedná se o stejnou molekulu jako u ostatních THC. Výsledným efektem je mírnější euforie, pocit štěstí a povznášející pocit.

Mezi vedlejší účinky patří sucho v ústech, drobné problémy s krátkodobou pamětí, paranoia a úzkost. To však dosud nebylo potvrzeno řádným výzkumem.

Způsob, jakým na vás delta-8 působí, tedy závisí na dávce a vaší toleranci. Zkušení uživatelé konopí zjistí, že se jedná o velmi slabou verzi jejich oblíbeného odrůda, ale pokud začátečníci užívají produkty delta-8, může na ně působit poměrně silně. Záleží na vaší odolnosti.

Je delta-8 legální?

Delta-8 se v současné době nachází v šedé právní zóně.

šišky v plastové nádobě

V současné době se problematikou delta-8 THC zabývá jen málo státních zákonů. Ve většině státních zákonů, které se týkají marihuany nebo konopí, se používají formulace odkazující na marihuanu, konopí, THC, CBD nebo delta-9-tetrahydrokanabinol. V 11 státech je delta-8 považována za nelegální podle státního práva.

Federální úřad pro kontrolu léčiv (DEA) v navrhovaném pravidle nepřímo zařadil delta-8 THC mezi kontrolované látky seznamu I, což by jej činilo federálně nelegálním.

Je to však paradox, když se zamyslíte nad původem delta-8 THC. Zpracovává se výhradně z průmyslového konopí, díky čemuž je tato látka legální.

Delta-8 by se neobjevila v testu na drogy? Testy nedokážou rozlišit mezi delta-8 a delta-9, takže jsou v obou případech pozitivní.

Toto jsou základní informace o delta-8. Pokud máte zájem o vyzkoušení tohoto produktu a žijete v USA, můžete prozkoumat internet a po chvíli najdete mnoho e-shopů, které nabízí delta-8. Po úspěchu v USA lze očekávat, že se tento trend rozšíří i do EU a dalších zemí světa.

Dokud se tak nestane, naše odrůdy konopí se bude hodit. Jsou to dokonalá semena, ze kterých vyrostou krásné rostliny.

Publikoval Jan Veselý

15/07/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů