02/12/2022

Fotoperioda feminizovaných a regulérních rostlin konopí

Co je fotoperioda ? Jak ovlivňuje pěstování konopí a jak s ní pracovat?

Fotoperioda neboli světelný cyklus je hlavním faktorem určujícím přechod z fáze růstu do fáze kvetení. Při pěstování venku se o tuto změnu postará příroda, ale při pěstování konopí v interiéru je to na pěstiteli. V posledních dvou desetiletích došlo k velkému rozmachu samonakvétacích odrůd konopí, které ignorují fotoperiodu, což vedlo k nedávnému používání termínu „fotoperiodické“ pro feminizované a běžné odrůdy.

Fotoperioda rostlin konopí pěstovaných venku na volném prostranství

Photoperiod cannabis

Fotoperiodické odrůdy konopí pěstované venku jsou zcela závislé na slunci. Záleží však nejen na intenzitě slunečního světla, ale také na jeho délce, která při zkrácení signalizuje fotoperiodickým rostlinám konopí, aby začaly kvést. Ke změně fáze dochází obvykle koncem léta, obvykle v srpnu. Změnu může urychlit týden špatného počasí začátkem srpna.

Pozor však na pohlavní zralost, pokud rostlina konopí není pohlavně zralá, což se pozná podle přítomnosti tzv. předkvětů, může přechod do fáze květu trvat o něco déle. Existují však odrůdy, které mají doporučení pro pěstování SoG nebo Scrog. Jedním z předpokladů pro tyto odrůdy konopí je kromě jejich uniformity a homogenity také to, že nemusí být pohlavně zralé pro plynulý přechod fáze kvetení..

Fotoperioda rostlin konopí pěstovaných ve skleníku

industrial greenhouse

Při pěstování konopí venku je nejdůležitějším faktorem, který nemůžeme ovlivnit, sluneční svit. Při pěstování ve skleníku lze fotoperiodu do jisté míry ovlivnit, protože můžeme použít umělé osvětlení, abychom rostliny konopí donutili k delší růstové fázi, nebo skleník zakrýt, abychom urychlili přechod do fáze kvetení.. Tyto techniky se však používají především v průmyslovém měřítku a pro hobby pěstitele konopí jsou většinou neproveditelné z důvodu diskrétnosti, nákladů, know-how atd. V běžném skleníku bez těchto mechanismů je pěstování konopí v závislosti na fotoperiodě totožné s pěstováním ve venkovním prostředí.

Změna světelného cyklu při indoor pěstování konopí

Při pěstování marihuany v interiéru máme světelný cyklus a intenzitu světla zcela pod kontrolou. Na základě plánu pěstování a informací o odrůdě konopí pěstitel určí, kdy je vhodné zkrátit fotoperiodu. V růstové fázi je doporučená doba svícení 18 hodin v kuse a následně 6 hodin tmy. Pokud chcete, aby rostlina konopí začala kvést, je nutné zkrátit světelný cyklus na 12/12.

Mějte na paměti, že při pěstování v interiéru je nutné udržovat rostliny konopí po celou dobu noci v naprosté tmě. I malý zdroj světla může představovat velký problém. Například světlo pronikající pasivním přívodem vzduchu v pěstebních boxech (otvor ve spod pěstebního boxu, obvykle opatřený síťkou proti hmyzu). Rostliny stresované světlem nekvetou vůbec nebo často hermafroditizují.

pěstírna marihuany v kuchyni

Na obrázku vpravo vidíte growbox v kuchyni, možná byste řekli, že toto místo je nevhodné kvůli světlosti okolí. V tomto případě však stavitel velmi dobře zvolil umístění boxu tak, aby větracími otvory nepronikalo světlo. V tomto případě by jediným problémem mohlo být přímé sluneční světlo z okna pronikající skrz pěstební box.

Shrnutí o fotoperiodě při pěstování konopí

Většina fotoperiodických odrůd konopí obvykle potřebuje pro začátek kvetení sluneční cyklus kratší než 15 hodin. Různá místa na Zemi mají různě dlouhé cykly slunečního svitu, proto je nejlepší zjistit si u pěstitelů konopí v okolí, který den a měsíc obvykle začíná jejich konopí kvést, a podle toho upravit hnojení a tréninkové techniky. Při pěstování fotoperiodických odrůd konopí v interiéru je světlo kontrolováno a záleží pouze na pěstiteli a jeho pěstebním plánu..

Publikoval Sakul

02/12/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů