20/06/2022

Historie konopí : jak se rostlina rozšířila po celém světě

V dnešním článku se dočtete více o historii konopí a jeho zajímavých cestách napříč kontinenty a jeho rozšíření.

Nukaseeds Druhy rostlin konopí

Bohatá historie marihuany sahá několik tisíciletí do minulosti. Z osad pravěkých lovců a sběračů ve střední Asii se konopí dostalo do starověké Číny, na vikingské lodě, do Afriky a nakonec do Nového světa.

Nukaseeds cannabis ruderalis rostlina

Je třeba rozlišovat mezi dvěma druhy konopí. Konopí se kvůli svým psychoaktivním účinkům označuje jako marihuana. Cannabis sativa L. (písmeno L. bylo přidáno jako pocta švédskému přírodovědci Carlu Linnému, který je autorem botanické a zoologické nomenklatury). Poddruhem konopí setého je cannabis ruderalis, lat. Cannabis ruderalis (konopí), které má velmi nízký obsah THC, takže se nepoužívá jako droga. Má však vynikající vlastnosti pro výrobu olejů, paliva nebo betonu. Druhým psychoaktivním druhem konopí je konopí Indica, lat. Konopí indické.

Odkud pochází konopí

Konopí pochází ze stepí střední Asie, konkrétně z dnešního Mongolska a jižní Sibiře. Historie této rostliny je stará více než 12 000 let, což z ní činí jednu z nejdéle pěstovaných plodin. Více informací najdete v knize Marihuana: Prvních dvanáct tisíc let od Ernesta Abela. Konopí se v této oblasti pravděpodobně dařilo díky půdě bohaté na živiny, spekuluje Barney Luise Warf. Celý článek si můžete přečíst na níže uvedeném odkazu.

Nukaseeds sibiřské kurgany a rostliny konopí

Archeologové našli spálená semena marihuany v sibiřských kurganech (pohřebních mohylách), jejichž stáří se odhaduje na 3 000 let, a také mumifikovanou psychoaktivní marihuanu v hrobech urozených mužů v provincii Sin-ťiang z doby 2 500 let před naším letopočtem.

Nukaseeds první záznamy o léčbě konopím

Staří Číňané používali technické konopí i psychoaktivní marihuanu. Nejstarší záznamy o léčebném využití konopí pocházejí z doby 4 000 let př. n. l. Bylina se používala jako anestetikum při operacích a podle legend ji už v roce 2 737 př. n. l. používal i čínský císař Šen-nung, zakladatel bylinné medicíny a „bůh čínské medicíny“. Existence této historické postavy však není historicky doložena a je považována za mýtickou.

Marihuana se do Koreje dostala z Číny kolem roku 2000 př. n. l. Na jihoasijský subkontinent se dostal někdy mezi lety 2 000 a 1 000 př. n. l., kdy oblast čelila invazi indoíránských árijských kmenů. V Indii se bylina hojně používala jako lék proti úzkosti a je dokonce zmíněna ve védském textu.

Z Asie do Evropy

Nukaseeds historické konopí cestování po světě

Za příchod konopí na Blízký východ mezi lety 2 000 a 1 400 př. n. l. pravděpodobně vděčíme Skythům, indoevropským kočovníkům. Byli také zodpovědní za rozšíření konopí na území dnešního jihovýchodního Ruska a Ukrajiny, protože tato území dlouhodobě okupovali. V předmoderní době se konopí používalo především k léčebným a duchovním účelům. Například Vikingové a staří Germáni ji používali při porodu a bolestech zubů.

Nukaseeds žena kočka a rostlina konopí

Germánské kmeny přinesly konopí na území dnešního Německa a odtud se v 5. století během anglosaských válek dostalo na Britské ostrovy. Konopná semena byla nalezena také ve vracích vikingských lodí z poloviny 9. století. Během následujících stovek let se konopí rozšířilo po celém světě přes Afriku, v 19. století přes Jižní Ameriku a nakonec se dostalo do Severní Ameriky.

Marihuana přichází do USA

Po této dlouhé cestě z předmoderního a moderního světa se marihuana jako droga konečně dostala do Spojených států na začátku 20. století, a to díky uprchlíkům z mexické revoluce v letech 1910-1911. V článku bohužel není uvedeno, kdy přesně se konopí dostalo do USA jako průmyslová plodina.

Nukaseedové sklízející konopí před sto lety

V této době se také objevily první předsudky vůči marihuaně. Občané USA si marihuanu spojovali s rasistickými a xenofobními obavami z Mexičanů, kterým přisuzovali kouření, krádeže, zneužívání dětí a vraždy.

Nukaseeds propaganda zákazu konopí v USA

Americký zákon nikdy nerozlišoval konopí a průmyslové konopí, takže rostlina byla poprvé zakázána v Utahu v roce 1915 a do roku 1931 ve 29 státech. V roce 1937 přešla marihuana pod pravomoc protidrogového úřadu (DEA) a držení této rostliny se stalo celostátně nezákonným.

Na federální úrovni si marihuana stále zachovává status drogy zařazené do seznamu 1, stejně jako například heroin a LSD, což znamená vysoký potenciál zneužívání a závislosti bez možnosti terapeutického využití. Státní zákony však často nejsou v souladu s federálním právem.

Tento článek vychází ze studie geografa Barneyho Louise Warfa, který působí na katedře geografie a atmosférických věd na Kansaské univerzitě v USA. Zabývá se ekonomickou, politickou a sociální geografií. Jedna z jeho publikací se zabývá historií šíření marihuany po celém světě.

Zdroj článku : softsecrets.com

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Kotelnik

20/06/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů