11/02/2022

Hydro system aquaponie

Slyšeli jste o hydrosystému aquaponie? Pokud ne, můžete si o této variantě hydrofónní metody přečíst více. Doufáme, že se vám bude líbit.

Pokud se zajímáte o vodní systémy, zde je jeden, který by se vám mohl líbit. Tento systém je jedinečný v tom, že všechny živiny, které rostliny konopí potřebují, jsou organické a nemusíte se o ně starat jako u jiných hydrosystémů. Veškeré živiny dodává akvárium včetně hodných bakterií. Tento systém se nazývá akvaponie.

hydrosystém pro pěstování trávy a akvaponie

V polovině 90. let si odborníci všimli, že použitím živého roztoku z akvarijní vody mohou dosáhnout výjimečných výsledků v kvalitě výrobků.. Bakterie, které se nacházejí v půdě, rozkládají molekuly akvarijní vody na ionty, které květiny okamžitě přijímají.

nejlepší ryby pro hydro systém aquaponia

Z toho pochopili, že kdyby se jim podařilo vytvořit tyto kmeny bakterií v hydroponických systémech, mohli by zabránit tomu, aby živné roztoky zkysly. Pro zaplnění prostoru bakteriemi je třeba vytvořit správné podmínky: nejprve použijte porézní médium (např. keramzitové granule), které jim poskytne dostatek životního prostoru a kyslíku. V podstatě se jedná o základní princip veškerého života na Zemi.

Po jednoduché výměně nádrže hydroponického systému za akvárium, zajištění dostatečného přísunu kyslíku a použití keramzitových granulí (nebo na jiném porézním substrátu) se začnou samovolně vyvíjet neškodné bakterie. Tento koncept tedy závisí na tom, čemu akvaristé říkají proces nitrifikace.

akvaponický systém pro konopí

Během tohoto procesu se amoniak (z rybích výkalů a rozkládajícího se organického materiálu ve vodě), který je pro ryby smrtelně nebezpečný, mění působením aerobních bakterií Nitrosonomas na méně škodlivé dusitany. Tyto dusitany jsou nitrobakteriemi přeměněny na dusičnany, které jsou pro rostliny méně nebezpečné. Cyklus trvá dva týdny. Za tuto dobu bakterie osídlí organický filtr, který pak funguje jako čistička vody – molekuly v akváriu jsou zadržovány substrátem (keramzitové granule, kokosové vlákno) a později se přeměňují na dusitany a následně dusičnany.

Rostliny konopí zachycují především tyto tři prvky: amoniak, dusitany a dusičnany.. Vyčištěnou vodu lze poté vrátit zpět do nádrže/akvária, aniž by došlo k ohrožení rostlin nebo ryb.

Kombinací akvaristiky a hydroponie lze vytvořit jednoduchý a téměř nezávislý systém, který využívá nejnovější technologie ve spojení s prastarým organickým pěstováním (starověká civilizace na jezeře Titicaca v Peru a její plovoucí zahrady).

Našli jsme krátkou ukázku, kde si můžete prohlédnout, jak takový hydro systém Aquaponie může vypadat.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Kotelnik

11/02/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů