03/02/2023

Jak kanabinoidy ovlivňují imunitní systém v našem těle ?

Podívejme se, jak kanabinoidy ovlivňují imunitní systém v našem těle a jaká je mezi nimi souvislost.

Endokanabinoidní systém (ECS) je biologický systém složený z endokanabinoidů, endogenních retrográdních neurotransmiterů na bázi lipidů, které se vážou na kanabinoidní receptory (CBR), a proteinů kanabinoidních receptorů, které se nacházejí v centrálním nervovém systému (včetně mozku) a periferním nervovém systému. Endokanabinoidní systém je stále předmětem předběžného výzkumu, ale může se podílet na regulaci různých činností imunitního systému. ECS hraje důležitou roli v mnoha aspektech funkce neuronů.

kanabinoidy ovlivňují imunitní systém.

ECS je pozoruhodně složitá signální síť, která má v těle dalekosáhlé účinky. Ve skutečnosti bylo publikováno mnoho studií, které zkoumaly účinky různých složek ECS na chuť k jídlu, metabolismus, regulaci hladiny cukru v krvi, obezitu, vnímání bolesti, oxidační stres, termoregulaci, zdraví očí, náladu, paměť a mnoho dalšího.

Obzvláště zajímavým terapeutickým využitím ECS je však jeho vliv na imunitní systém, neboli to, co někteří vědci nazývají „imunokanabinoidní“ modulací. Jednoduše řečeno, ECS může pomoci regulovat nebo měnit vlastnosti, tonus a celkovou funkci imunitního systému.

Přestože imunomodulační účinky ECS nejsou dosud zcela objasněny, víme následující. Za prvé, v optimálních koncentracích mohou některé kanabinoidy snižovat zánětlivé reakce u pacientů s autoimunitními chorobami (např. roztroušená skleróza, artritida, lupus, encefalomyelitida, Parkinsonova choroba). Kanabidiol je v tomto ohledu obzvláště účinný.

Za druhé se ukázalo, že kanabinoidy hrají roli v modulaci neurogeneze a neurodegenerace. Četné studie například prokazují příznivé účinky kanabinoidů u zvířecích modelů mrtvice, poranění hlavy, mozkové ischemie a beta-amyloidem indukované fosforylace tau proteinu (tauopatie). Ukázalo se, že u mnoha těchto neurodegenerativních a neurozánětlivých onemocnění hraje klíčovou roli imunitní systém.


Je důležité si uvědomit, že tyto imunomodulační účinky jsou výsledkem koordinované kaskády reakcí tzv. vrozeného imunitního systému a adaptivního imunitního systému. Imunitní systém je rozsáhlá síť různých typů imunitních buněk, které exprimují mnoho různých receptorů (představte si je jako zámky) a uvolňují a reagují na mnoho cytokinů/hormonů (představte si je jako klíče, které pomáhají tyto zámky otevřít).

Buněčná imunita je jednou z klíčových složek adaptivního imunitního systému, který využívá specializované T-lymfocyty a buňky přirozeného zabíjení (NK) k vyhledávání a neutralizaci patogenů, buněk infikovaných viry a nádorových buněk, které jsou rozpoznány jako cizí. Humorální imunita doplňuje systém zprostředkovaný buňkami tím, že využívá B-buňky a vyvíjí protilátky k neutralizaci antigenů nebo patogenů, které jsou rozpoznány jako cizí.

Pokud dojde k nerovnováze mezi buněčnou a humorální imunitou, vede to k onemocnění a dysfunkci. Roztroušená skleróza je příkladem autoimunitního onemocnění, při kterém je buněčný imunitní systém hyperaktivován proti vlastnímu mozku a nervovému systému – jako by byl cizí. Zajímavé je, že se ukázalo, že ECS a kanabinoidy hrají klíčovou roli při „vyvažování“ různých ramen a složek imunitního systému.

optimální imunitní systém Jak kanabinoidy ovlivňují imunitní systém v našem těle?
4 příznaky nefunkčního imunitního systému

Málokdo by zpochybnil, že intenzivní a chronické užívání neregulované marihuany může mít škodlivé účinky na různé aspekty zdraví. Vědci zkoumající účinky ECS na imunitní systém, neurozánět, zánětlivou artritidu, zdraví kloubů a dokonce i systémový zánět však odhalili pozoruhodné přínosy přirozeně se vyskytujících a endogenně produkovaných kanabinoidů.

cannabis list lidské tělo - Jak kanabinoidy ovlivňují imunitní systém v našem těle?

Různé fytokanabinoidy z konopí, dokonce i z komerčního konopí, vykazují obrovský potenciál pro optimalizaci a obnovu rovnováhy imunitního systému. Pochopení složité plasticity kanabinoidních sloučenin, kanabinoidních receptorů a enzymů, které je syntetizují, hydrolyzují a metabolizují, jakož i komplexních interakcí s dalšími orgánovými systémy v těle, nakonec nepochybně přepíše učebnice medicíny po celém světě.

Líbil se vám článek „Jak kanabinoidy ovlivňují imunitní systém v našem těle“ ? Podívejte se na další související články o konopí a imunitním systému :

Nebo zkuste naši sekci konopí a zdraví

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

03/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů