07/03/2022

Jak klíčit semena marihuany

Jak klíčit semena konopí v půdě, na ubrousku a ve vodě.

Klíčení semen marihuany je prvním krokem na cestě k rostlinám konopí. Je to proces, při kterém je stimulován v semeni život a vzniká výhonek.

jak roste rostlina marihuany ze semínka

3 základní podněty, které spouštějí proces klíčení

První je voda; semínko prochází procesem zvaným „popíjení“, to znamená, že semínko absorbuje vodu ze svého okolí, kdy se nakonec obal semene rozdělí a embryo se v něm roztáhne.

Druhým faktorem, který je nezbytný pro spuštění klíčení, je vzduch. Tím je zajištěno, že embryo má vše, co potřebuje k fotosyntéze a pocení.

naklíčená semena marihuany

Třetím a posledním faktorem pro klíčení konopných semen je správná teplota. Zárodek uvnitř semínka má vlastní malou zásobu živin, aby mohl začít růst. Pro zahájení růstu je tedy třeba splnit pouze tři výše uvedené faktory.

Jakmile semínko marihuany udělá první kroky na cestě životem, vyvine se v něm malý kořínek, který prorazí trhlinou v obalu semínka.

S pokračujícím růstem se objeví také dva děložní lístky – cotyledons. Ty vytlačují zbytek semenného obalu.

Nepokoušejte se odstranit kůru sami, pravděpodobně byste způsobili více škody než užitku.

 děložní lístky, semena marihuany

Jakmile se objeví listy, je důležité dopřát semínku co nejvíce světla, aby mohlo nastartovat proces fotosyntézy, při které vznikají látky potřebné pro další růst.

Existuje několik metod klíčení semen konopí, z nichž některé jsou vhodnější než jiné.

Začátečníkům se obvykle doporučuje začít s klíčením pouze pěti semen z deseti a dalších pět nechat vyklíčit o týden později. Pokud mají první semena chyby kvůli špatným technikám klíčení, stále budete mít semena, která můžete naklíčit bez chyb. Pokud již máte dostatek zkušeností z předchozích úspěšných pokusů, není důvod, proč nenechat všechna semena vyklíčit najednou.

Obecně platí, že semena konopí klíčí nejlépe při teplotách mezi 21-27 °C a jejich klíčení trvá přibližně 2-7 dní.

Další rady:

Pokud si koupíte semena nízké kvality (nezralá), je nepravděpodobné, že budete mít vysoký počet úspěšně vyklíčených semen – bez ohledu na to, jak jste zkušení. Jedním ze znaků špatného osiva může být velmi světlá barva, která se však u některých druhů semen může vyskytovat zcela přirozeně – proto je vhodné si nejprve zjistit co nejvíce informací o druhu a poté kontaktovat prodejce, pokud dostanete bílá semena, aniž byste je očekávali.

Dalšími příčinami neúspěšného klíčení může být špatné pH, vysychání osiva, nedostatečná hloubka, přesycení, fyzické poškození nebo špatná půda. Dávejte také pozor, kde semena skladujete, aby mohla vyklíčit.

Pokud necháte klíčící semínka v půdě, odolejte pokušení je odkrýt, abyste zjistili, jak se jim daří. Bez ohledu na to, jak dlouho trvá, než vyklíčí. To by způsobilo více škody než užitku – poškodilo by to mladé výhonky.

Některé odrůdy konopí mohou vyrůstat z velmi tenkých výhonků. V takovém případě podepřete výhonek tyčí, dokud nezhoustne. Nikdy nepoužívejte klacek nalezený venku, protože by se do osiva mohly dostat nežádoucí látky, například pesticidy.

Pokud chcete čerstvá semena konopí, podívejte se na naše odrůdy marihuany v naší bance semen Nukaseeds.

Klíčení semen v půdě

sázení naklíčených semen marihuany pinzetou

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších metod, přesně jak to matka příroda zamýšlela. Pokud máte kvalitní čerstvá semena, neměli byste mít sebemenší problém.

Umístěte semena na jejich místa do vlhké půdy. Pokud můžete, použijte půdu určenou přímo ke klíčení. Obsahuje správnou rovnováhu živin, aby se vašim semenům dařilo. Obyčejná půda může obsahovat směs příliš mnoha živin a nečistot, které semeno nepotřebuje – přesycením můžete semeno poškodit.

Osivo umístěte 3-5 mm pod povrch půdy a pečlivě ho přikryjte. Půdu je třeba udržovat pouze vlhkou, takže si dejte pozor na přemokření. Přes půdu lze umístit čistý plastový kryt (např. odstřiženou pet lahev), který zajistí stálou vlhkost. Umístěte květináče do tepla a nechte přírodu, aby provedla svou práci.

Po několika dnech se na stoncích objeví první listy, v tomto okamžiku můžete plastový kryt odstranit a květináč přemístit pod pěstební světlo nebo na místo s dostatkem denního světla.

Klíčení semen v ubrousku

Tato metoda spočívá v tom, že se semena vloží do vlhkého papírového ubrousku, tenké látky nebo vaty (na tác). Semínka zakryjte vlhkou vatou nebo papírovou utěrkou. Semena je dobré přikrýt vaničkou i shora, aby se v ní udržovala stálá vlhkost. Přeneste semena na teplé místo a nechte je pracovat.

klíčení semen konopí na namočeném ubrousku

Při použití této metody je nesmírně důležité dbát na to, aby semena nikdy nevyschla – pokud by se tak stalo, odumřela by nebo by se poškodila a celý proces klíčení by selhal. Semena kontrolujte každý den, dokud se neobjeví první kořínek. Jakmile se tak stane, velmi opatrně je přesuňte do pěstebního média.

Nejlépe se to pravděpodobně dělá pinzetou. Rozhodně se ujistěte, že se kořene vůbec nedotýkáte. Je velmi křehký a dotykem ho můžete poškodit a zničit celé semeno.

Tato metoda vám může poskytnout průměrnou úspěšnost klíčení, ale nezapomeňte, že semena jsou neustále vystavena různým vlivům a mohou být poškozena. Je třeba být velmi opatrný.

Klíčení ve vodě

Tato metoda není příliš oblíbená, ale má své využití, zejména u starších semen. Kromě toho zjistíte kvalitu semen, protože pokud semena klesají ke dnu, znamená to, že jsou kvalitní a správného stáří – jsou tedy naprosto ideální pro výsadbu. Na druhou stranu semena, která zůstala plavat na hladině, jsou rozhodně nekvalitní, příliš stará a pro výsadbu a pěstování rostlin konopí krajně nevhodná.

zdravé semeno marihuany klesá ke dnu

Pokud jste semena skladovali delší dobu, slupka ztvrdla. V tomto případě je použití jiných metod náročné, protože osivo musí absorbovat více vody. U této metody to není takový problém.

Tato metoda spočívá v umístění semen do sklenice s čistou vodou. Díky tomu se semínka skutečně nasáknou, změkčí slupku a absorbují dostatek vody. Nesmí však absorbovat vodu déle než 24 hodin. Pokud by semeno zůstalo ve vodě déle, hrozí, že se do něj nedostane dostatek kyslíku a semeno zahyne. Po nasáknutí ji vložte do půdy a postupujte podle výše uvedeného postupu.Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Peca Sarm

07/03/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů