17/02/2023

Jak může konopí zmírnit progresi ALS?

Některé nové zajímavé důkazy naznačují, že užívání konopí k léčbě ALS může skutečně prodloužit život pacienta a zmírnit jeho příznaky.

Amyotrofická laterální skleróza, známá také jako ALS nebo Lou Gehrigova nemoc, pojmenovaná po baseballové legendě, je vyčerpávající onemocnění, které ve Spojených státech postihuje přibližně 30 000 lidí. Možná si vzpomínáte na šílenství kolem ALS, kdy se loni v létě všichni rozhodli vysypat si led na hlavu, aby zvýšili povědomí a získali peníze na výzkum ALS.

konopí zmírňuje progresi ALS?

ALS je degenerativní neurologické onemocnění, které způsobuje svalovou slabost, ochabování a ochrnutí končetin i svalů ovládajících životně důležité funkce, jako je mluvení, polykání a dýchání. Zhoršení stavu těchto důležitých svalů často vede k selhání dýchání; i při použití dýchacích pomůcek nebo tracheotomie hrozí riziko selhání dýchání.

Diagnóza ALS je zničující a pro mnohé může znamenat rozsudek smrti. Průměrná délka života člověka s ALS je dva až pět let. Více než polovina lidí s ALS však žije déle než tři roky od stanovení diagnózy a rozhodně existují i výjimky, jako je Stephen Hawking, jedna z nejznámějších osobností s ALS. Hawking byl diagnostikován v roce 1963 a dnes, o více než 30 let později, patří mezi 5 % lidí s diagnózou ALS, kteří žijí déle než 20 let po stanovení diagnózy.

Konopí je již dlouho známo jako vhodná léčba pro zmírnění příznaků ALS., jak ukazuje tato praktická tabulka z časopisu American Journal of Hospice and Palliative Medicine, ale nejúžasnějších výsledků dosáhlo několik pacientů s ALS, kterým se podařilo zpomalit progresi nemoci pravidelným a kontrolovaným podáváním konopného oleje.

Může marihuana zmírnit progresi ALS?Marihuana ovlivňuje příznaky ALS
jakým způsobem může konopí zmírnit progresi ALS?

Bob Strider trpěl příznaky ALS od roku 1998, zejména ztrátou funkce pravé ruky a potížemi s polykáním. Byl vášnivým milovníkem konopí a po desetiletí ho intenzivně užíval, což podle jeho slov pomalu, ale jistě zpomalovalo postup jeho nemoci. V roce 2012 si Strider začal vyrábět vlastní konopný olej a po dobu 60 dnů požíval přibližně gram denně. Během 10 dnů se mu vrátila kontrola nad pravou rukou a mohl přestat užívat opiáty k léčbě bolesti.

Další pozoruhodný případ se týká Cathy Jordanové, které byla v roce 1986 diagnostikována ALS a bylo jí předpovídáno méně než pět let života. V zimě roku 1989 byla Jordanová na dovolené na Floridě a připravovala se na konec života, když učinila zásadní objev. Jednoho večera si při procházce po pláži vykouřila jointa Myakka Gold a pocítila, že její příznaky ustávají, a zažila neuroprotektivní účinky konopí dříve, než byly prokázány. Jordan nikdy neměla v úmyslu stát se konopnou aktivistkou, raději pokračovala v tiché léčbě své nemoci. Když se v roce 1989 pokusila svému neurologovi říct, že jí konopí pomohlo, snažil se přesvědčit jejího manžela, aby ji přijal do psychiatrické léčebny. V roce 1994 se Jordan setkala s novým lékařem, který byl ohromen jejími pokroky. Když se jí zeptal, co dělala, aby zůstala naživu, řekla mu o tom a on jí poradil: „Kouřte co nejvíc konopí a nikomu to neříkejte, protože vám to neuvěří.

Bohužel Donnie Clark, pěstitel Myakka Gold (pojmenované podle oblasti Myakka na Floridě), byl zatčen a poslán na 12 let do vězení, dokud mu bývalý prezident Clinton nezměnil trest. Samotná odrůda, která podle Jordanové zastavila postup její ALS, byla od té doby zlikvidována DEA.

Cathy Jordanová se však nakonec stala inspirací pro dodatek 2, floridskou iniciativu za lékařskou marihuanu, která byla v listopadu loňského roku zamítnuta. Ironií osudu je, že 25. února 2013, tedy ve stejný den, kdy byl vyhlášen dodatek o léčebném konopí Cathy Jordanové, došlo v jejím domě k razii a místní úřady zabavily 23 rostlin. Obvinění však byla stažena, když vyšlo najevo, že konopí užívala k léčebným účelům.

konopí a svaly

Nyní, po letech, existuje stále více přesvědčivých výzkumů, které naznačují, že samoléčba těchto pacientů byla přece jen užitečná. Předklinické údaje ukazují, že konopí má silné antioxidační, protizánětlivé a neuroprotektivní účinky a při pravidelném užívání může zpomalit progresi onemocnění a prodloužit život nemocných ALS. Amyotrofická laterální skleróza splňuje podmínky pro zařazení do programů léčby marihuanou ve státech Delaware, Washington, D.C., Georgia, Illinois, Maine, Massachusetts, Michigan, New Jersey, Nové Mexiko a New York. Jak se však objevují další a další slibné výsledky výzkumu, musí je následovat i programy lékařské marihuany v dalších státech a umožnit trpícím pacientům právo na léčbu této strašné nemoci pomocí konopí, pokud jim může přinést alespoň malou úlevu.

Související články v sekci konopí a zdraví

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

17/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů