28/05/2021

Rostlina konopí a jak poznáme, že je připravena ke sklizni?

Chystáte se sklízet rostlinu konopí? Gratulujeme, dobrá práce. Ale víte, jak to udělat, a jak poznáte, že je vaše rostlina připravena?

Velká palice konopí připravený ke sklizni

Tato otázka je velmi často trnem v oku mnoha pěstitelů. Když se ptáme, kdy sklízet rostliny konopí, dobrá odpověď by měla znít „hlavně ne brzy“.

Někteří z vás jsou možná od přírody netrpěliví, ale i tak byste si měli uvědomit, že doba, kdy chcete začít sklízet, je stejně důležitá jako samotné pěstování rostliny. Pokud sklidíme příliš brzy, ztratíme část úrody a síly rostliny. Pokud sklízíme později, THC nám postupně degraduje na velmi účinné sedativum.

Co potřebujeme k určení zralosti našich rostlin?

1. Znalosti – dnes se dozvíte vše
2. Zvětšovací sklo mikroskopu

Jaké vybavení můžeme použít?

konopná palice a lupa

Klenotnická lupa– je to kapesní lupa, kterou najdete téměř v každém klenotnictví. Díky této drobnosti dokáže zkušené oko klenotníka najít i drobné vady. Podobně je tomu i u konopí. Pokud máte zdravý zrak, bude vám tento nástroj stačit.
Kamera v telefonu – Dnešní chytré telefony umí velmi dobře zoomovat a makroobjektiv dokáže zobrazit velmi přesné detaily zblízka, což se vám bude hodit při zkoumání rostlin. Při zoomování stačí telefon pevně držet.
Digitální mikroskop – perfektní věc, kterou připojíte přímo k počítači nebo telefonu. Tento přístup je obvykle naprosto famózní.
Klasická lupa – není třeba popisovat.

Představíme vám dvě metody, díky nimž snadno poznáte, že je rostlina konopí připravena ke sklizni. V prvním případě se orientujete podle pestíků (bílých chloupků na pupenech) a ve druhém podle trichomů (malých houbovitých výrůstků na pupenech).

PRVNÍ METODA: Pestíky rostliny konopí

Oranžové nebo jantarové pestíky

Pro ty z vás, kteří nevědí, o co jde, jsou pestíky malé bílé chloupky, které rostou na poupatech. Rostlinu konopí můžete sklízet pouze tehdy, když většina z ní ztmavne a zkroutí se.

Kdy nesklízíme?

Když jsou pestíky bílé, je to samozřejmé. Rostlina ještě není plně vzrostlá a hodnoty požadovaných kanabinoidů nejsou na požadované úrovni.

Kdy je rostlina konopí připravena ke sklizni?

Když je většina pestíků dost tmavá a zkroucená. Když 70-90 % z nich ztmavne, znamená to, že je rostlina připravena ke sklizni a hodnota THC je nejvyšší. Při poměru 90-100 % se THC pomalu mění na CBN a výsledný produkt je spíše uklidňující a má vynikající účinek proti úzkosti.

Co dělat, když rostlina onemocní nebo je nemocná?

Bohužel i to se může stát. V takových případech můžete počkat a nechat rostlinu trochu dozrát. Existuje však riziko, že se nemoc rozšíří na květy (a pak už je pozdě). Další možností je okamžitá sklizeň, i když za cenu toho, že rostlina ještě není v požadovaném stádiu, ale stále lepší než nic.

Během fáze kvetení se také ve větší míře vyhýbejte tepelnému a světelnému stresu. Může se stát, že rostlina začne tvořit další (bílé pestíky), které by vás mohly v době sklizně zmást. V nejhorším případě se rostlina může chtít ošukat (samčí květy vypadají jako banány v horní polovině šišky). I v této fázi musí být rostlina sklizena předčasně.

Tato metoda není tak přesná jako následující. Záleží především na vlastnostech konkrétní odrůdy.

DRUHÁ METODA: Trichomy rostliny konopí

trichomy šišek konopí makro

Podle mnoha pěstitelů je tato metoda velmi přesná, protože trichomy řeknou mnohem více.

A co jsou to ty trichomy? Jedná se o drobné bílé (čiré) výrůstky, které najdete přímo na šišce. Mají houbovitý tvar. Právě v jejich hlavách se skrývá největší procento kanabinoidů.

Rozhodně si je nespleťte s pestíky, protože jsou mnohem menší a bez lupy nebo nějakého zvětšovacího zařízení je neuvidíte.

Kdy nesklízet?

Stejně jako pestíky trichomy ukazují, když je rostlina připravena.

V první fázi jsou trichomy jasně bílé až průhledné. Dalo by se říci, že jsou prázdné a obsahují minimum kanabinoidů. Účinnost je tedy větší při bodu mrazu. Rozhodně ne sklizeň!

V další fázi jsou šedé. Jako když máte kouř ve sklenici. To naznačuje produkci kanabinoidů a zvýšení účinnosti, která však stále nedosahuje požadované úrovně.

Kdy je rostlina konopí připravena ke sklizni?

trichomy konopných květů

Pokud najdete trichomy s lupou, které jsou mléčně bílé, máte vyhráno. Dosáhli jste maximální úrovně a můžete si vyzvednout první místo.

V poslední fázi mají trichomy barvu zlata nebo jantaru. To svědčí o degradaci THC. Tráva začíná mít relaxační účinky a je vhodná ke konzumaci.

Co když nepoznám, kdy jsou trichomy čiré a kdy mléčně bílé?

Nic s tím nedělejte, někdy to prostě není tak dobře vidět. Pokud si nejste jisti, zda je trichom takový nebo makový, podívejte se na pestíky (kombinujte obě metody) a zjistěte více informací o odrůdě.

Publikoval Jan Veselý

28/05/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů