28/11/2022

Jak připravit půdu pro venkovní pěstování konopí

Plánujete pěstovat rostliny konopí přímo v zemi? Dále pro vás máme návod, jak připravit půdu na záhonu tak, aby rostliny konopí měly co nejlepší podmínky k růstu.

dvě rostliny konopí v půdě

Správně vybraná a připravená půda je pro rostliny konopí velmi důležitá, protože obsahuje velmi důležitou část – kořeny. Správně vybraná a připravená půda je pro rostliny konopí velmi důležitá, protože obsahuje velmi důležitou část – kořeny.

Příprava půdy pro rostliny konopí na zahradě

půda a lopatka

Zemina v blízkosti kořenového systému konopí musí být stejné kvality jako směs pro pěstování v květináčích. Podceňovat význam kvalitní půdy na zahradě se obvykle nevyplácí.

Místo pro pěstování lze připravit dvěma způsoby:

  1. Využijte stávající půdu – pokud již máte místo pro pěstování, například zeleniny, s relativně vhodnou půdou, přidejte kompost a provzdušňovací částice přímo do půdy, alespoň do hloubky 50 cm, a pak ji co nejvíce promíchejte.
  2. Výměna půdy na místě výsadby – Na místě výsadby vykopejte jámy o průměru a hloubce nejméně 50 cm a poté je vyplňte připravenou směsí půdy. Čím větší a hlubší díra bude, tím silnější budou rostliny konopí a větší odrůdy budou moci dosáhnout svého maximálního potenciálu. O zásadách přípravy vlastní půdy pro rostliny konopí si povíme níže.

Půda bohatá na živiny v přirozené formě je pro konopí ideálním startem.

Půda pro rostliny konopí musí být bohatá na dusík a draslík, abyste se nemuseli starat o hnojení na začátku pěstování a vyhnuli se riziku spálení rostlin konopí přehnojením. Ideálním řešením je přidat do půdní směsi například kompost a guáno.

Kořeny konopí potřebují vzduch, milují ho.

půda v rukou

Vždy se ujistěte, že je půdní směs dobře provzdušněná. Na povrchu půdy by se po zalití rozhodně neměla vytvořit tvrdá krusta. Měla by být krásně nadýchaná i po mnoha zálivkách. Dávejte však pozor, abyste nepřidávali příliš mnoho provzdušňujících inertních prvků, jako je perlit a keramzit, protože čím více jich přidáte, tím méně bude půda výživná (což lze samozřejmě vyřešit hnojením).Přílišné provzdušnění má negativní vliv na schopnost půdy zadržovat vodu, takže je třeba častěji zalévat. Nepřekračujte 1/2 objemu půdní směsi.

Použití speciálních substrátových směsí

Kvalitní půdní premixy jsou velmi drahé, ale v případě, že se vám nechce vyrábět například vlastní směs, je to dobrý nápad. Půdu na pěstebním místě samozřejmě není nutné každoročně vyměňovat. Jakmile má půda správné fyzikální vlastnosti (vzdušnost, schopnost zadržovat vodu), stačí obnovit chemické vlastnosti pomocí kompostu, guana, vermikompostu, rašeliny atd.. Tuto revitalizaci je nejlepší provést na podzim, než půda zmrzne. Speciální půdní premixy jsou k dostání ve specializovaných obchodech s potřebami pro pěstování konopím.

A co gerilové pěstování konopí?

diskrétní dáma s konopím

Pro venkovní „guerillové“ pěstování konopí je vždy trochu problém vybrat správné místo s dobrou půdou. Guerillové pěstování konopí znamená, že pěstujete na místě, které vám nepatří, a/nebo rostliny musí být co nejméně viditelné. Musíte mít na paměti diskrétnost místa, délku přímého slunečního světla (více slunečního světla je vždy lepší).

Jak vybrat místo s dobrou půdou pro guerillové pěstování konopí :

  1. Půda na stanovišti by měla být vzdušná a lehká, nebo je třeba přimíchat nějaký vzdušný substrát (např. perlit), případně nahradit veškerou půdu kvalitnější.
  2. Vyberte si místo s půdou, kde rostou divoké rostliny (náznak úrodné půdy). Před pěstováním je samozřejmě musíte odstranit (včetně kořenů).
  3. Místo by nemělo být příliš vlhké (pokud na něm kondenzuje voda, je nevhodné). Půda by neměla být cítit po houbách (často v lese). Ostatní rostliny v okolí vybraného místa musí být prosté škůdců a chorob.

Závěrečné slovo

Bude to znít divně , ale půda by měla vonět a být příjemná na pohled i na dotek. Půda je jedním z nejlépe kontrolovatelných faktorů při pěstování konopí venku a rozhodně je dobré věnovat jí dostatek pozornosti.

Více informací o pěstování venku najdete zde

Publikoval Jan Veselý

28/11/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů