15/11/2021

Jak správně stříhat rostliny konopí?

Víte, jak správně stříhat rostliny konopí? Ať už používáte jakoukoli techniku, vždy byste měli mít alespoň základní znalosti. A my vám s tím můžeme pomoci.

konopí CBD prořezávání rostlin

Prořezávání je činnost, která nejen zlepší vaši úrodu, ale také osvěží celkový životní cyklus vašich rostlin. Naučíte se známý postup, který zná každý, kdo se stará o rostliny.

Možná vám připadá zvláštní, že vědomě odřezáváte části rostlin. Musíte si však uvědomit, že z těchto částí nemusí vyrůst žádné použitelné květy. Většinou je to proto, že nemají dostatek světla – jsou zastíněné. Tyto části pak z rostliny odčerpávají energii, která by mohla být využita k posílení použitelných květů.

Odstraněním jednotlivých částí umožníte rostlině přesměrovat životní sílu a živiny tam, kde je potřebujete. Žluté nebo hnědé listy je třeba také odstranit, s těmi toho moc nenaděláte. Tímto prořezáváním zajistíte také dobrý přísun čerstvého vzduchu, takže se vašim rostlinám bude opravdu dařit.

Které části rostlin konopí budeme stříhat?

Jak správně prořezat ganju

Kvalitní květy rostou na místech, kde je dostatek čerstvého vzduchu a slunečního světla, což bývá blízko vrcholu rostliny.

Měli byste odstranit:

  • Nejnižší větve, na které nedopadá téměř žádné světlo.
  • vadnoucí nebo odumírající listy
  • Nízko položené místa, kde budou růst květiny. Také kvůli nedostatku světla.

V počátečních fázích růstu je rostlina rovná a není tak hustě zarostlá, takže jí stačí denní dávka slunečního světla. Zahuštění se pak dosáhne topováním, ale k tomu se ještě dostaneme. S prořezáváním začněte, jakmile bude objemnější.

Jakmile rostlina zhoustne a začne připomínat tvar keře, budete vědět, kde nejspíše vyrostou šišky, a můžete odřezávat jednotlivé větve a listy. To by mělo být provedeno před fází kvetení. Jakmile se dostanete do fáze kvetení, již neřežte. Rostlina by se mohla vrátit do vegetativního stádia, což by mohlo ovlivnit výnos.

Práce na vašich rostlinách konopí

konopí rostlina prořezat

Vezměte si opravdu kvalitní zahradnické nůžky. Na menší rostliny a větvičky použijte malé standardní nůžky nebo břitvu. Na velké a silné větve se vám budou hodit větší nůžky.

Nářadí by mělo být vždy pečlivě nabroušené a čisté. Chcete přece, aby vaše rostliny byly zdravé a bez infekcí.

  • Nejprve oddělte velké větve. Tímto způsobem získáte co nejvíce prostoru pro detailnější práci. Vždy začněte odspodu.
  • Odřízněte větve ze střední části. Časem budou zastíněny horními patry a nebudou produkovat tak kvalitní květy.
  • Zbavte se listů nebo větviček, které vadnou a viditelně nejsou v pořádku.

Několik dní po prořezání zaznamenáte první změny. Zdá se, že se rostlina probudí a začne růst.

Prořezávání provádějte vždy v jeden den, nerozkládejte ho na více dní. Po dokončení prořezávání jedné rostliny vydezinfikujte nářadí.

Zastřihávání vrcholů a FIM technika rostlin konopí

Díky těmto dvěma způsobům zastřihování získá rostlina tvar keře. Stříhání slouží k zahušťování rostlin konopí a maximalizaci sklizně.

Fim a topování marihuany

Stříhání se provádí vždy ve vegetační fázi. Takto se lépe přerozdělují hormony potřebné pro růst. Tvoří se nové výhonky.

Zastřihávání

Jedná se o osvědčenou metodu, kterou používá naprostá většina komerčních pěstitelů. Mnoho lidí tímto způsobem rostlinu několikrát zastřihne, aby byla výsledná textura celistvější. Takto zastřižené rostliny mají silnou strukturu větví a nepotřebují tolik opory jako rostliny „fimované“.

Fimming

FIM je v podstatě technika záměrně nedokonalého zaštipování. Rostlina potřebuje více času na růst řezaných větví, ale boční a spodní větve rostou ještě rychleji než při topování.

Topování a FIM patří do skupiny metod využívajících vysoké úrovně stresu pro rostliny. Abyste se vyhnuli hermafroditismu, nestříhejte rostliny příliš často (častěji než jednou za měsíc). Řezné rány sledujte, dokud nejsou suché, zda se na nich neobjeví plíseň, a pokud se tento problém objeví, okamžitě je ošetřete postřikem proti plísni.

Postup

fim metoda a topování rostlin konopí
  • Stejně jako při prořezávání potřebujete čisté a ostré nástroje, nejlépe nůžky. V ideálním případě byste měli provést jeden čistý řez. Ujistěte se, že jsou nástroje vydezinfikované.
  • Kde řezat? Zde je hlavní rozdíl mezi topováním a FIM – umístění. Při topování se stříhá jeden nový celý výhonek, ale při FIM se výhonek zkrátí na polovinu. Po topování vyrostou dva nové stonky. Po FIM můžete mít 3-8.
  • Sledujte výsledky a zjistěte, jak se rostliny konopí po zastřižení chovají. Kde jsou první výhonky atd… Po nějaké době můžete proces zopakovat.

Dáváte tedy přednost topování kvůli silné struktuře celé rostliny? Nebo snad fimingu kvůli velkému počtu nových stonků, a tedy možnosti větší úrody?

Prořezávání a další metody zastřihování přímo umožňují řídit tok energie a živin ve struktuře rostliny. Máte tak možnost lépe sledovat plody své práce a dohlížet na „zdraví“ své úrody. Nemluvě o tom, že častou kontrolou se můžete vyhnout boji se škůdci, nedostatku živin a problémům s půdou. Zkrátka je to výhodné ve všech ohledech.

Než se však pustíte do prořezávání, musíte si vypěstovat vlastní rostliny konopí. K tomu potřebujete ta nejlepší semena, která pro vás máme připravená.

Publikoval Jan Veselý

15/11/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů