19/11/2021

Jednotlivé části rostliny konopí

Znáte všechny části konopí? Jste schopni rozlišit samce od samic? Pokud ne, vše vám vysvětlíme.

Hlavními částmi jsou květy konopí, které se skládají z malých ohnivých chloupků, drobných bílých krystalků a šťavnatých šišek uzavřených malými listy.

Znáte všechny části rostliny konopí?

Semena

anatomie rostliny konopí
nukaseeds cannabis semena

Semena konopí jsou produkována samičími rostlinami konopí a nesou genetické kódování jak samčí, tak samičí, pokud nejsou feminizována, v takovém případě nesou semena pouze chromozomy XX, které je předurčují k tomu, aby byla v dospělosti samičími rostlinami. Semena musí vyklíčit, aby se z nich vytvořily kořeny. Kořenový systém slouží jako kotva pro stabilizaci rostliny v určitém prostoru a jako vyživovací zařízení.

nukaseeds-cannabis-delozni-listy

děložní listy

Jsou to první listy, které spatříte po úspěšném vyklíčení. Slouží jako znak zdravé sazenice.

nukaseeds-konopi-rostlina-koren-podpora

Kořeny

Kořenový systém rostliny funguje jako krmný stroj a kotva. Udržují stabilitu rostliny a dodávají jí vodu a živiny.

nukaseeds-konopna-rostlina-stonek-nukaseeds

Stonek

Hlavní stonek roste přímo ve vzduchu a podporuje všechny ostatní větve. Zdravý stonek dodává rostlině stabilitu a správnou strukturu. Téměř každý pěstitel používá FIM neboli vrcholení stonku mezi čtvrtým a pátým uzlem, aby dosáhl lepšího větvení, které vede k většímu počtu palic.

nukaseeds-konopi-rostlina-větvě

Větve

Vycházejí z hlavního stonku a drží většinu vějířovitých listů a květů. Pěstitelé obvykle používají mnoho tréninkových technik, aby dosáhli co největšího rozvětvení. Zde se hovoří o ohýbání, vázání, řezání a mnoha dalších.

Uzel

nukaseeds-konopna-rostlina-uzly

Uzel lze považovat za patro. Je to místo, kde větve vycházejí ze stonku. Uzly dobře slouží k určení pohlaví rostliny. Tzv. předkvěty se nacházejí na spojovacím místě mezi stonkem a větví a ukazují nám pohlaví rostliny obvykle dříve než květy.

Mezera mezi uzly se nazývá internodální rozteč a získáte tak obraz pravděpodobné výšky rostliny.

nukaseeds-konopne-rostliny-vejirove-listy

Vějířové listy

Nejikoničtější část rostliny konopí. Transformují energii ze zdroje světla. Neobsahují žádné významné množství kanabinoidů, ale lze je použít pro extrakty.

nukaseeds-marihuany-kvety-listy

Šiška

Květy konopí se běžně nazývají šišky. Uvnitř tohoto pokladu najdete většinu kanabinoidů a terpenů. Tyto sloučeniny mají mnoho přínosů pro vaše zdraví. Uds najdete pouze na samičích nebo hermafroditních rostlinách konopí.

nukaseeds-konopi-kvety-vetve

cola

Cola, známá také jako budsite, popisuje místa obsahující mnoho pupenů na jednom místě. Malé koly jsou v nízkých patrech a větší koly jsou v horních částech.

nukaseeds-konopne-bracty-a-calyxy

Bract a kalich

Bract slouží jako ochrana reprodukčních částí rostliny. Vypadá jako list ve tvaru slzy, který je pokrytý pryskyřicí, v níž je nejvyšší koncentrace kanabinoidů.

Kalich je pokrytý listeny. Je nositelem konopného semene, které je dominantní částí šišky.

Blizna a pestík

nukaseeds-konopi-kvet-stigma-a-pestik

Uvnitř blizny se nachází rozmnožovací, drobné bílé nebo tmavé chloupky na vrcholu kalichů. Blizna slouží jako sběrač pylu ze samčích rostlin konopí. Stigma mají na začátku růstu bílé zbarvení a při růstu rostliny mají tendenci tmavnout. V době rozmnožování mají hlavní roli jako lapači pylu, ale nejsou tak silné.

Trichomy

nukaseeds-konopne-palice-trichomy

Navzdory jejich malé velikosti je těžké přehlédnout krystalickou pryskyřici na květu konopí. Pryskyřice je vylučována průsvitnými houbovitými žlázami na listech, stoncích a kalichu. Rostliny si původně vytvořily trichomy na ochranu před predátory a přírodními živly. Tyto čiré houby vylučují aromatické oleje zvané terpeny a léčivé kanabinoidy jako THC a CBD.

Samčí a samičí rostlina konopí

anatomie rostliny konopí

Konopí je dvoudomá rostlina, což znamená, že může být samčí nebo samičí. Samičí rostliny vytvářejí květy vylučující pryskyřici a samčí rostliny vytvářejí pylové váčky u báze listů. Samčí rostliny opylují samičí rostliny, čímž iniciují tvorbu semen, ale květy, které konzumujeme, pocházejí ze samičích rostlin bez semen – ty se nazývají „sinsemilla“, což znamená „bez semen“.


Pěstitelé mohou zajistit pohlaví svých rostlin nákupem feminizovaných semen, která jsou z více než 99 % samičí, nebo pěstováním klonů ze samičí mateřské rostliny.

Jak poznám, zda se jedná o samčí nebo samičí rostlinu konopí?

Stačí se na uzly podívat ve správný čas. Pak můžete snadno určit, co to bude. Samčí rostliny mají malé pylové váčky pro distribuci pylu a samičí rostliny konopí mají blizny pro zachycení pylu. Rozdíl je vidět několik týdnů předtím, než začnou sloužit svému účelu v reprodukci, a v tomto okamžiku je můžete nazývat pre-flowers. Pre-flowers se objevují i v pozdním růstu. Po šesti týdnech byste je měli být schopni najít a určit pohlaví rostliny.

Co jsou hermafroditní rostliny konopí?

anatomie rostliny konopí

Tyto druhy konopí mají samčí i samičí pohlavní orgány. Mohou se tedy opylovat samy. Rostlina hermí, pokud je vystavena nadměrnému stresu. Mezi stresory patří poškození rostliny, nepravidelné světlo, špatné počasí, onemocnění nebo nedostatek výživy.

Existují tedy dva typy hermafroditních rostlin. První je rostlina s oběma pohlavími a druhým typem jsou rostliny s tzv. banánovníky (podle vzhledu).


Zatímco u obou dochází k produkci pylu, pravé hermafroditní rostliny konopí vytvářejí prašníky, které je třeba protrhnout; prašníky jsou holé tyčinky produkující pyl.


Protože k tomu dochází, když je konopí vystaveno stresu, je důležité sledovat rostliny poté, co byly vystaveny stresovým faktorům: příčinou jsou často vysoké teploty nebo únik světla uvnitř. Zlomená větev se může sama opravit a pak se proměnit v hermafrodita.

Zbývá už jen vybrat správná semena konopí a uplatnit své nové znalosti v praxi. Tak to udělejme.

Publikoval Jan Veselý

19/11/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů