17/02/2023

Konopí a dusík – Když mají rostliny konopí žluté listy

Co dělat, když mají rostliny konopí žluté listy? Proč je pro pěstování konopí tak důležitý dusík?

Konopí a dusík

Proč je dusík pro rostliny konopí tak důležitý?

Poškození - konopí a dusík

Dusík je označován jako „nejdůležitější živina, kterou rostliny získávají z půdy“ a je jednou z nejdůležitějších, ne-li nejdůležitější živinou, kterou rostliny konopí potřebují. Proč je dusík pro pěstování konopí tak důležitý?

Dusík je nezbytný pro udržení zelených listů marihuany. Dusík je nezbytnou součástí chlorofylu, barviva, které se nachází v rostlinách a které je zodpovědné za různé odstíny zelené barvy listů. Proto lze nedostatek dusíku u konopí snadno rozpoznat podle toho, že listy konopí žloutnou.

Dusík hraje velkou roli také ve fotosyntéze, protože chlorofyl je nezbytnou součástí tohoto nedílného procesu, při němž rostliny využívají sluneční světlo k výrobě energie potřebné k přežití.

Rostliny konopí potřebují také dusík, který je důležitou součástí aminokyselin obsažených v rostlinách. Všechny rostliny vytvářejí bílkoviny z aminokyselin obsažených v dusíku a tyto bílkoviny jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj.

Dusík je pro rostliny konopí důležitý také proto, že je nezbytnou součástí nukleových kyselin, které rostliny marihuany potřebují k růstu a reprodukci. Nukleové kyseliny lze považovat za genetický materiál rostlinných buněk, protože obsahují DNA a různé typy RNA.

Jak zjistit nedostatek dusíku v marihuaně

Poškození - konopí a dusík

Protože víme, jak důležitý je dusík pro zdraví rostlin, je snadné pochopit, jak může nedostatek dusíku vážně poškodit a negativně ovlivnit vaši úrodu.

Jaké jsou přesně příznaky nedostatku dusíku u rostlin konopí? Podle čeho byste měli zjistit, zda se u vašeho konopí nevyskytuje nedostatek dusíku?

Podívejme se na to.

Největším příznakem nedostatku dusíku je žloutnutí listů konopí. V počátečních fázích nedostatku dusíku se u konopí objeví žluté špičky listů, které se brzy přenesou na celé listy. Někdy jsou však žluté listy jednoduše součástí životního cyklu rostliny. Je důležité umět rozlišit, co je normální a kdy se skutečně jedná o problém.

Věděli jste, že je typické, že starší listy na spodní straně marihuany žloutnou a opadávají, když rostlina začíná zrát? Je to proto, že mladší listy v horní části rostliny „kradou“ dusík starším, spodním listům. Všimněte si také, že listy konopí žloutnou a opadávají ke konci růstového cyklu rostliny, protože dusík je přesměrován do květů, aby mohly krásně kvést.

Kdy poznáte, že máte problém s nedostatkem dusíku? Jedním z největších příznaků nedostatku dusíku je, když listy na rostlině konopí začnou žloutnout a opadávat ve vegetační fázi. Pokud si všimnete, že žloutnutí začíná stoupat a postupovat vzhůru po rostlině, máte s největší pravděpodobností nedostatek dusíku v konopí.

Pamatujte, že když během kvetení vidíte žloutnoucí listy, je to obvykle zcela normální. květy také potřebují dusík! Když však žloutnou během vegetačního období a rychle opadávají z rostliny, máte určitě problém. Pokud k tomu dojde, je nezbytné vědět vše o nápravě nedostatku dusíku.

Jak odstranit nedostatek dusíku v konopí

Konopí a dusík - možné příčiny

Dusík v půdě se vyskytuje ve třech běžných formách: organické sloučeniny dusíku, dusičnany (NO3) a amonium (NH4).

Pokud máte problém s nedostatkem dusíku v marihuaně, budete ho chtít co nejdříve odstranit. Dobrou zprávou je, že je to tak jednoduché, jako dodávat rostlinám vyvážené živiny. Téměř všechny předem namíchané rostlinné živiny obsahují dusík, protože je pro celkový zdravotní stav rostliny velmi důležitý.

Na obalech hnojiv pro rostliny je dusík uveden jako první číslo v sadě tří čísel, která se nacházejí na všech předem namíchaných živinách. Tato čísla udávají obsah N-P-K (dusík, fosfor, draslík) v hnojivu. Pokud chcete odstranit nedostatek dusíku v rostlinách konopí, hledejte hnojivo rozpustné ve vodě, kde je číslo „N“ mnohem vyšší než číslo P nebo K. Tím se obvykle rychle vyřeší případné problémy s nedostatkem dusíku.

Ve vodě rozpustné rostlinné živiny dodávají dusík přímo ke kořenům rostlin, kde ho nejvíce potřebují. Po hnojení začnou rostliny absorbovat dusík tak rychle, jak je pro ně dostupný, a žluté listy konopí se v důsledku toho pomalu zbarví do zelena.

Pokud si u marihuany všimnete příznaků nedostatku dusíku a problém okamžitě vyřešíte, měly by se rostliny během týdne vrátit ke své přirozené zdravé, jasně zelené barvě. Mějte však na paměti, že žluté listy marihuany, které byly silně zasaženy nedostatkem dusíku, se již neobnoví a měly by být z rostliny odstraněny.

Logo exploze semínek Nuka

Pokud dáváte přednost čerstvým semenům konopí, podívejte se na naši kolekci semen, máme samonakvétací i feminizované odrůdy a najdete u nás také varianty s CBD.

Publikoval Blood

17/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů