14/02/2022

Konopí a hepatitida C – může marihuana pomoci při léčbě této nemoci?

Konopí a hepatitida C – může marihuana pomoci pacientům s tímto onemocněním? Podívejme se na vyjádření odborníků.

Infekce jater viry hepatitidy

Účinky marihuany jsou v posledních letech předmětem výzkumu mnoha odborníků a vědeckých institucí. Konopí se dnes používá jako lék v mnoha zemích, většinou k potlačení příznaků určitých onemocnění. Podobně je tomu u konopí a žloutenky typu C.

Negativní účinky konzumace marihuany spojené s kouřením se pak snižovaly vaporizací nebo přímou perorální konzumací terapeutické dávky. Podobně i v případě konopí a hepatitidy C se úspěchy projevují spíše ve zmírnění vedlejších účinků způsobených konvenční farmakologickou léčbou.

Hepatitida C a její léčba

Virová hepatitida C je zánětlivé onemocnění jater, které bylo poprvé objeveno koncem 80. let 20. století. Do té doby byly známy pouze dva základní typy virové hepatitidy – A a B. Proti typu C se zatím nedá očkovat a nejohroženějšími skupinami jsou injekční uživatelé drog, lidé s tetováním nebo piercingem, lidé, kteří často mění sexuální partnery, hemofilici a lidé, kteří dostali krevní transfuzi před rokem 1992. Virová hepatitida typu C může být dlouho skrytá a pacient může mít pouze nespecifické příznaky, jako je únava, přechodná ztráta chuti k jídlu, svědění kůže, pocit napětí v pravé dolní části zad a zažívací obtíže.

Užívání léčebného konopí

Použití léčebné marihuany je založeno na tom, že látky obsažené v konopí snižují bolest, zlepšují chuť k jídlu a pomáhají při nevolnosti. Užívání konopí v souvislosti s léčbou například HIV nebo rakoviny je již regulováno, ale na výsledky studií se čekalo v případě užívání konopí k léčbě hepatitidy C. Zejménastudie z roku 2006.
Léčba hepatitidy je založena na interferonu. Dávkování se však upravuje kvůli nežádoucím účinkům spojeným s tímto lékem. Ty jsou podobné příznakům chřipky, a proto dochází k nedodržování léčby a špatnému dávkování interferonu.Účinnost je pak velmi omezená.

Konopí a hepatitida C – pozitivní účinky spojené s užíváním konopí

konopí a virus hepatitidy c

V říjnu 2006 byla v časopiseEuropean Journal of Gastroenterology & Hepatology publikována studie, v níž byla 71 pacientům podána malá dávka marihuany, aby se potlačily vedlejší účinky způsobené léčbou interferonem. Vědci dospěli k závěru, že marihuana namísto zabíjení virových buněkpouze potlačovala negativní účinky léčby léky. Díky konopí mohli pacienti dodržovat předepsanou dávku interferonu a podobného léku – ribavirinu.
Přímý antivirový účinek konopí nebyl prokázán. Vzhledem k tomu, že před a po testech nebyla provedena jaterní biopsie, nejsou tyto výsledky plně použitelné.

Konopí a hepatitida C – existují nějaká rizika?

Někteří odborníci však mají od doby vypracování této studie obavy. Podle jedné francouzské studie mají lidé, kteří se neléčí interferonem, ale pravidelně konzumují konopí, vyšší riziko jaterní fibrózy (s rychlejší progresí).

virus hepatitidy c a lidská játra

Stejný tým veřejně informoval o studii zkoumající vliv marihuany na zvýšené ukládání tuku v játrech. Odborníci ve svém výzkumu zjistili, že se marihuana váže na dva receptory zvané CB1 a CB2, jejichž stimulace každodenní konzumací marihuany vede konkrétně k výraznémurozvoji jaterní fibrózy a ukládání tuku v jaterní hmotě. Kromě těchto zjištění, že kouření marihuany urychluje nežádoucí procesy v játrech, stále existují obavy ohledněvlivu konzumace konopí na imunitní systém.

Odborníci upozorňují, že časté užívání marihuany může narušit funkci imunitního systému. Na povrchu imunitních buněk byly nalezeny kanabinoidní receptory, tj. vazba molekul THC na tyto receptory snižuje jejich odolnost vůči různým onemocněním, což je důvod, proč francouzští odborníci nedoporučují konzumaci konopí během léčby hepatitidy C.

Závěrečné myšlenky o konopí a léčbě hepatitidy C

Na jedné straně jsou pacienti, kteří žádají, aby byla hepatitida zařazena na seznam nemocí, které lze léčit pomocí léčebné marihuany. Na druhé straně je varování, že konzumace konopí může vést k fibróze jater.


Pokud se chystáte nasadit léčebné konopí pro vlastní léčbu, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem.
Máme však dobré zprávy. K léčbě můžete použít naši odrůdu konopí Cleopatra, který vás potěší svými účinky a skvělým poměrem mezi CBD a THC.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

14/02/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů