Čeština
Konopí a káva: jak ovlivňují vaše zdraví?
Konopí a káva jsou v dnešní době velmi populární. Jak spolu fungují a jaký je jejich účinek na lidský organismus? Zjistěte více.
Konopí a káva jsou v dnešním světě velmi oblíbené a mnoho lidí je rádo kombinuje a užívá si jejich účinky. Někomu však nemusí být jasné, jak tyto dvě látky působí na lidský organismus. Existuje mnoho lidí, jejichž ranní rituál zahrnuje pití kávy a kouření marihuany. Pro někoho je takováto vysoká dávka hned po ránu ideálním začátkem dne, ale přece jen jde o kombinaci dvou chutí, které k sobě nemusí úplně pasovat. Chuť kávy může po vykouření jointa působit trochu hořce a chuť konopí po kávě může být trochu nepříjemná. Pojďme se tedy podívat, jak tyto dvě látky působí na naše tělo a co si o tom myslí odborníci v této oblasti.
Káva a její vliv na endokanabinoidní systém
Studie z roku 2018 v časopise Journal of Internal Medicine zkoumala různé metabolity – látky, které vznikají při metabolismu potravin, léků a dalších látek – v moči pijáků kávy. Účastníci studie se jeden měsíc zdrželi konzumace kávy, další měsíc pili čtyři šálky denně a poté jeden měsíc osm šálků denně.
Studie zjistila, že se zvyšující se spotřebou kávy klesá množství metabolitů endokanabinoidního systému (ECS), což znamená, že ECS se s rostoucí spotřebou kávy u účastníků studie začal metabolizovat stále méně.
„Z tohoto zjištění můžeme vyvodit závěr, že káva, a spekuloval bych, že i kofein, může zpomalovat endokanabinoidní systém,“ řekl Dr. Shawn Meirovici, ND, naturopatický lékař a odborník na konopí.
„Kofein je stimulátorem nervové aktivity … a endokanabinoidy jsou inhibitory nervové aktivity. Zdá se, že káva/kofein může tuto inhibiční aktivitu snižovat, čímž se mění uklidňující[effect] funkce našeho endokanabinoidního systému, což ztěžuje uklidnění organismu.“ Dr. Meirovici řekl.
Jinými slovy, podle doktora Meiroviciho výsledky studie naznačují, že káva nebo kofein mohou ve skutečnosti brzdit metabolismus ECS v normální míře, což vám ztěžuje relaxaci.
Jak konopí a káva působí na lidský organismus?
Studií o interakci konopí a kávy v lidském těle není mnoho, ale studie z roku 2014 na opicích veverkách zkoumala THC a MSX-3, sloučeninu podobnou kofeinu. Když opice konzumovaly nízké dávky kofeinové sloučeniny, chtěly méně THC; když však konzumovaly vysoké dávky kofeinu, chtěly více THC.
„Je možné, že nízké dávky kofeinu neměly takový vliv na ECS, a proto byly opice spokojené se svým „high“, ale při vysokých dávkách se u opic mohla zpomalit endokanabinoidní funkce, a proto potřebovaly více kanabinoidů k dosažení uspokojivého „high“,“. Dr. Meirovic řekl.
Dr. Meirovici v podstatě uvedl, že vzhledem k tomu, že opice při konzumaci větších dávek kofeinu přijímaly větší dávky THC, výsledky studie naznačují, že velké dávky kofeinu mohou negativně ovlivnit sjetí člověka, což vede k potřebě většího množství THC.
Pokud jde o paměť, studie na potkanech z roku 2012 zkoumala, jak kombinace kofeinu a THC zhoršuje pracovní paměť – tedy krátkodobou paměť – více než samotný THC.
Potkanům byly podávány různé kombinace THC a kofeinu a poté byly podrobeny paměťovým testům, aby se zjistilo, zda budou reagovat na světelné vzory a prodlevy, kterým předcházelo uvolnění potravinových granulí. Na konci studie měly krysy lepší paměťové schopnosti po konzumaci kofeinu nebo THC než po konzumaci kofeinu a THC dohromady.
Požití nebo vdechnutí konopí?
Při vdechování se konopí rychle dostává do krevního oběhu plícemi, zatímco požité konopí se z velké části metabolizuje v játrech. „THC neboli delta-9-THC se dostává do krevního oběhu a vrcholí po 10 až 15 minutách a téměř úplně se vyloučí po 75 minutách. Při konzumaci jedlého konopí je většina THC metabolizována v játrech a přeměněna na sloučeninu zvanou 11-OH-THC, která je třikrát až sedmkrát účinnější než delta-9-THC,“. řekl doktor Meirovici.
Poukazuje také na to, že pochutiny potřebují téměř šest hodin, aby dosáhly svého vrcholu v krevním řečišti, a proto vyvolávají mnohem delší a potenciálně intenzivnější opojení.
Kromě toho víme, že kofein je také metabolizován v játrech. „Zdá se, že při konzumaci kávy a jakékoli jedlé formy konopí existuje mnohem větší potenciál pro interakce (jak žádoucí, tak nežádoucí),“ uvedl Dr. Meirovici.
Vzhledem k tomu, že THC i kofein jsou metabolizovány stejným jaterním enzymem, je „pravděpodobnější, že dojde ke kombinovanému účinku, kdy se obě sloučeniny buď navzájem zesílí, nebo zeslabí,“ uvedl Dr. Meirovici.
Konopí a káva – důležité upozornění
O účincích konopí a kávy na lidský organismus toho stále ještě mnoho nevíme a žádná dvě těla nejsou úplně stejná. Pokud jste však zdraví a máte dobrý vztah ke kofeinu a konopí, není důvod, proč byste si je nemohli užívat společně. Vždy mějte na paměti, že „je třeba začít pomalu a zvolna“.
Dr. Meirovici doporučuje opatrnost osobám se zhoršenou funkcí jater, poruchami paměti nebo demencí a osobám, které v minulosti trpěly závislostí, protože káva a konopí by mohly tyto stavy zhoršit.
Pokud jste milovníky kávy a hledáte skvělou odrůdu konopí pro svůj ranní rituál, můžete se podívat na odrůdy Nukaseeds a určitě najdete tu správnou odrůdu pro své ranní potěšení.
Publikoval Jan Veselý
02/03/2023kup si semena konopí z naší nabídky
naše potěšení
Není nad ranní kafé s brčkem 😀