17/05/2023

Konopí a kreativita – může vám skutečně pomoci?

Vztah mezi konopím a kreativitou je stále předmětem diskusí mezi vědci i umělci. Pojďme se na toto téma podívat blíže.

Konopí a kreativita jsou již dlouho spojovány, ať už jde o hudbu, umění, psaní nebo třeba vaření. Mnoho umělců, spisovatelů a hudebníků tvrdí, že jim konopí pomohlo zlepšit jejich kreativitu a vytvořit umělecká díla, která by jinak nebyli schopni vytvořit.

Nejprve se blíže podívejme na to, co je konopí a jak v mozku působí. Konopí je rostlina, která obsahuje skupinu chemických látek známých jako kanabinoidy, z nichž nejznámější je delta-9-tetrahydrokanabinol (THC). Při konzumaci se THC váže na specifické receptory v mozku, především v hipokampu a amygdale, které jsou zodpovědné za paměť, pozornost a emoce.

Dvě teorie o konopí a kreativitě

Konopí a kreativita

1.Jedna z teorií o tom, jak konopí zvyšuje kreativitu, spočívá v tom, že mění způsob, jakým mozek zpracovává informace. Je známo, že THC snižuje zábrany a zvyšuje tok myšlenek, což může vysvětlovat, proč některým umělcům a spisovatelům pomáhá přicházet s novými nápady nebo překonávat tvůrčí bloky. Kromě toho bylo prokázáno, že konopí zvyšuje uvolňování dopaminu, neurotransmiteru, který hraje roli v motivaci, potěšení a odměně. To může přispívat k pocitu euforie nebo „opojení“, který mnozí lidé při užívání konopí zažívají, což může následně podpořit kreativitu.

2.Další teorie předpokládá, že konopí zvyšuje kreativitu tím, že mění způsob, jakým mozek vnímá smyslové informace. Bylo prokázáno, že konopí mění způsob, jakým lidé vnímají čas, prostor a smyslové vjemy, což může umělcům a hudebníkům umožnit vidět věci jiným způsobem nebo slyšet hudbu v novém světle. Toto změněné vnímání jim také může umožnit riskovat a zkoumat nové nápady bez obav z odsouzení nebo neúspěchu.

Vztah mezi konopím a kreativitou však není jednoznačný a některé studie mezi nimi nezjistily žádnou významnou souvislost. Ve skutečnosti některé výzkumy naznačují, že užívání konopí může kreativitu skutečně zhoršovat, zejména pokud jde o divergentní myšlení, což je schopnost přijít s více řešeními problému. Jedna studie zjistila, že užívání konopí vede ke snížení divergentního myšlení, zatímco jiná studie zjistila, že užívání konopí zvyšuje kreativitu pouze u lidí, kteří byli již od počátku považováni za kreativní.

Je také důležité poznamenat, že účinky konopí na kreativitu se mohou lišit v závislosti na jednotlivci a typu kreativity. Někteří umělci například mohou zjistit, že jim konopí pomáhá přicházet s novými nápady, ale brání jim soustředit se na technické aspekty jejich práce.

Mnoho umělců v historii možná užívalo konopí nebo jiné látky ke zvýšení své kreativity, ale jejich historické záznamy nemusí být úplné. Zde jsou tři umělci, o kterých se spekuluje, že užívali konopí ke zvýšení své kreativity:

Salvador Dalí – surrealistický umělec byl známý svými nekonvenčními a nápaditými díly a předpokládá se, že v tom mohlo hrát roli i užívání konopí. Jednou řekl: „Jsem největším fanouškem marihuany,“ a v některých svých dílech o této rostlině psal.

Vincent van Gogh – Některé jeho dopisy naznačují, že k léčbě depresí a úzkostí užíval marihuanu a alkohol, což mohlo ovlivnit jeho expresivní styl malby.

Lewis Carroll – autor knih „Alenčina dobrodružství v říši divů“ a „Alenka v říši divů“ byl známý tím, že užíval opium a marihuanu, což mohlo ovlivnit jeho fantasy a surrealistické zápletky.

Charles Baudelaire – francouzský básník a spisovatel byl známý svou fascinací drogami, včetně konopí, což mohlo ovlivnit jeho sugestivní a kontroverzní poezii.

Přestože je vztah mezi konopím a kreativitou stále předmětem diskusí, je zřejmé, že konopí má potenciál měnit způsob, jakým mozek zpracovává informace, a posilovat určité aspekty kreativity. Je však důležité mít na paměti, že užívání konopí může mít i negativní účinky, včetně zhoršení paměti a pozornosti.

Související články:

Publikoval Sakul

17/05/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů