25/01/2023

Konopí a LGBTQ – Kouří LGBTQ lidé konopí častěji než heterosexuálové?

Tvrdí to stále více průzkumů a studií.

Konopí a LGBTQ?

Členové komunity LGBTQ, kteří se spojili prostřednictvím konopí, v mnoha nedávných pozorováních a průzkumech uváděli, že kouří nebo konzumují konopí častěji než jejich heterosexuální protějšky. Pro některé členy komunity je to běžná věc. Co přesně ale LGBTQ lidi na konopí tak přitahuje?

Laganja Estranja

Několik studií ukazuje poměrně společný vzorec: LGBTQ lidé a sexuální menšiny – zejména bisexuální muži a ženy – konzumují konopí častěji než heterosexuálové. Vzhledem k tomu, že bisexuálové jsou obvykle spojováni s homosexuály, kteří také ve větší míře konzumují marihuanu, je LGBTQ komunita jako celek pravděpodobně jednou z demografických skupin, které jsou k marihuaně nejpřátelštější.

„Řekla bych, že ano, v komunitě LGBTQAI+ je spotřeba konopí vyšší,“ říká významná drag star Laganja Estranja. „Myslím, že mnoho lidí, kteří jsou homosexuální, bisexuální nebo nebinární [turn to cannabis], protože jsou ostrakizováni ve velmi mladém věku, zatímco někdo, kdo je heterosexuál nebo má heteronormativní vztah, tak často není. Lidé v této komunitě jsou vystaveni většímu stresu.“

Estranjino nekompromisní a otevřené uznání konopí přimělo tuto hvězdu, hudebnici a účastnici 6. řady soutěže RuPaul’s Drag Race vydat spolu s LAHepburns řadu pre-rollů, upozornit na konopí v hudebním videoklipu a vydat řadu veganských konopných snacků s FRUIT SLABS.

„Vyrostla jsem v Texasu,“ vysvětluje Estranja. „Být gayem pro mě bylo v dětství rozhodně velmi těžké a teprve když jsem se přestěhoval do Kalifornie a získal licenci na léčbu marihuanou, pochopil jsem rozdíl mezi stresem a životem sexuální menšiny. Myslím, že to je jeden z hlavních důvodů, proč tato komunita tolik spotřebovává. Rád také žertuji, že homosexuálové obvykle nemají děti, takže mají také mnohem více peněz na marihuanu. Také si myslím, že je v naší komunitě populárnější, protože se dostala do hlavního proudu.“

Existuje spousta údajů, které naznačují, že LGBTQ lidé mají konopí rádi, i když se většinou spoléháme na vlastní výpovědi. V jedné studii uvedli výzkumníci v roce 2009, že homosexuální muži kouřili konopí v roce před průzkumem „asi čtyřikrát častěji než výhradně heterosexuální muži“, a dodali, že „u lesbiček byla pravděpodobnost užívání konopí téměř šestkrát vyšší než u heterosexuálních žen“. Tento tým výzkumníků však zjistil, že nejvyšší míru konzumace hlásí bisexuální ženy.

Analytici společnosti New Frontier Data v roce 2017 zjistili podobné, i když skromnější výsledky. Výzkumníci zjistili, že zatímco 49 % heterosexuálních respondentů uvedlo, že v životě konzumovali konopí, 64 % respondentů z řad LGBTQ uvedlo, že se účastnili večírků. Tým také zjistil, že bisexuální muži a ženy jsou skupinou, která nejvíce podporuje reformu konopí.

A co děti?

Konopí a LGBTQ

Některé studie označují užívání konopí mezi LGBTQ dospívajícími za rizikový faktor. Vědci z Oregonské státní univerzity loni zjistili, že mladí lidé, kteří se identifikují jako lesby, gayové nebo bisexuálové, jsou vystaveni zvýšenému riziku užívání alkoholu, nikotinu a kanabinoidů. Výzkumná pracovnice a odborná asistentka na Fakultě psychologických věd na OSU College of Liberal Arts Sarah Dermodyová se zamýšlela nad tím, zda lze vyšší míru výskytu vysvětlit nepřízní, která vyplývá z odrůdaplynoucích z příslušnosti k sexuální menšině – ne každý totiž přesně zapadá do tradičních genderových rolí. Dermodyho otázky mohou poskytnout vysvětlení, kam směřuje výzkum léčebného konopí mezi LGBTQ mládeží.

Dermodyho teorie mohou dávat smysl, když si uvědomíme, že bisexuální lidé jsou mnohem náchylnější k úzkostem, které lze konopím zmírnit. Transgenderové osoby, gayové a lesby jsou také náchylní k úzkostem, depresím a dalším souvisejícím poruchám. „Proto v naší komunitě vidíme obrovský počet sebevražd, protože když se lidé poprvé dostanou do tohoto světa, poznají, že se od někoho liší. A to je někdy velmi traumatizuje,“ dodal Estranja.

Dalším zřejmým faktorem – jak upozorňuje Estranja – jsou děti nebo jejich nedostatek. Mezi LGBTQ dospělými mladšími 50 let vychovává dítě mladší 18 let 48 % žen a pouze 20 % mužů. Tím se otevírá větší prostor pro konzumaci konopí, aniž byste ho museli skrývat před malými dětmi.

Lan Holloway

O rozšířenosti užívání marihuany mezi LGBTQ lidmi se musíme ještě hodně učit. Ian Holloway, docent na Luskin School of Affairs na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, získal v loňském roce 400 000 dolarů na podrobnou studii o užívání marihuany a tabáku mezi sexuálními menšinami. Finanční prostředky budou použity na dvoufázovou studii, které se zúčastní 1 000 mladých LGBT lidí ve věku 18-29 let v Kalifornii. Výzkum prováděný ve spolupráci s losangeleským LGBT centrem poskytne důležité údaje, které umožní lépe pochopit, jak a proč mladé lidi z řad LGBTQ vůbec přitahuje marihuana.

animované logo nukaseeds

Pokud chcete vyzkoušet kvalitní konopná semínka, podívejte se na naši nabídku

.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

25/01/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů