30/12/2021

Konopí a Taliban – místní odrůdy a obchodní dohoda s australskou lékárnou

Budoucnost pěstování krajových odrůd konopí v Afghánistánu pro mezinárodní obchod.

Nová afghánská vláda Tálibánu, která zoufale potřebuje peníze a vývoz, aby se vyrovnala tomu, co musí dovážet z jiných zemí, možná podepsala, možná nepodepsala obchodní dohodu o konopí s australskou farmaceutickou společností Cpharm. Společnost Cpharm tak získá přístup ke vzácným krajovým odrůdám konopí, které rostou v Afghánistánu a dalších zemích Blízkého východu, například v Pákistánu.

Konopí a Taliban – skutečný příběh, nebo hoax?

pěstování konopí v afghánistánu

Alespoň tak zněla původní zpráva, kterou přinesl londýnský deník The Times. Mnozí jsou nyní skeptičtí ohledně toho, zda je dohoda pravdivá. Společnost Cpharm popírá, že by se na takovém oznámení jakkoli podílela, ale uvedla, že je sice velmi pravděpodobné, že se jedná o obchod s konopím, ale že to není její společnost. Je tento příběh příliš dobrý na to, aby byl pravdivý, a jedná se o mistrovský tah Talibanu? Existuje hnutí podporované Čínou nebo Ruskem, které pomáhá afghánské vládě zřídit továrnu na zpracování hašiše za 450 milionů dolarů? Čas ukáže, zda se jednalo pouze o podvod, nebo zda Taliban plánuje konopí vyvážet.

Ačkoli je Tálibán v OSN mnoha zeměmi považován za teroristickou skupinu, jeho nedávné ovládnutí Afghánistánu po stažení amerických vojsk otevřelo klíčový časový prostor pro spolupráci se západním světem ve snaze nastolit demokratičtější vládu a moderní obchodní dohody.

Zatímco konopí se dostává na titulní stránky novin, fyzická země Afghánistán by mohla mít spoustu surovin nebo důležitých vývozních artiklů, pokud se podaří uzavřít obchodní dohody.

Podle listu American Sun:

Afghánistán je největším světovým producentem opia, významným producentem konopí a stále častěji vyrábí metamfetamin.

Landrace odrudy konopí mají obrovský potenciál

pěstování konopí landrace a taliban

Někteří lidé z konopného průmyslu se tetelí blahem při pomyšlení, že by velmi vzácné odrůdy „Landrace“ mohly být dostupné a dodávané do zemí, jako je Kanada a USA. Díky tomu, že genetika a hybridy konopí konečně získaly plnou vědeckou podporu od úřadů jako DEA a FDA, by nové genetické kmeny ze vzácných krajových odrůd mohly vytvořit nové vzrušující produkty, které by mohly řešit celou řadu onemocnění.

Dalším problémem, kterému nová afghánská vláda čelí, je skutečnost, že drogy a jejich výroba jsou pod ultrakonzervativním režimem Talibanu oficiálně nelegální. Přesto je Afghánistán jedním z hlavních světových dodavatelů opia a v poslední době i metamfetaminu. Předchozí afghánské vlády se na příliv peněz do země dívaly skrz prsty, ale po uzavření legálních obchodních dohod bude Taliban možná nucen uznat produkci a vývoz konopí jako oficiální činnost a produkt Afghánistánu. Vzhledem k jejich ultrakonzervativnímu náboženství to bude obtížné, ale jako vždy, pokud je v sázce dost peněz, vláda najde způsob, jak to zlegalizovat a zároveň si zachovat náboženskou tvář.

Tato informace není dosud oficiálně ověřena, ale pokud se na ni podíváme z hlediska konopí v Afghánistánu, jsou jeho odrůdy landrace velmi vzácné a léčebně účinné. Máme odrůdu konopí, která obsahuje některé vzácné genetické prvky.

Publikoval Jan Veselý

30/12/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů