27/05/2022

Konopí a Tourettův syndrom – jak může marihuana pomoci lidem s tímto onemocněním?

Jaká je souvislost mezi konopím a Tourettovým syndromem? Může marihuana pomoci proti této nemoci? Jak daleko je výzkum?

Marihuana je již dlouho známá jako zdraví prospěšná látka. Léčivé vlastnosti této rostliny pomohly mnoha lidem při jejich zdravotních problémech. Pomáhá konopí při Tourettově syndromu? Může zde tato rostlina udělat další zázrak?

Ačkoli o Tourettově syndromu koluje mnoho dezinformací, výzkumné studie provedené v posledních 15 letech prokázaly, že osoby trpící touto poruchou reagují na užívání léčebné marihuany pozitivně.

Konopí a Tourettův syndrom – je rostlina lékem?

Podle dostupných informací postihuje Tourettův syndrom 1 % populace a jeho počátek se objevuje v raném věku, mezi pěti a deseti lety. Příčina onemocnění není bohužel známa a počet případů této poruchy každoročně narůstá.

list konopí v laboratoři

Je také velmi dobře známo, že léčebné metody nejsou vždy dostatečné a jen zřídkakdy mají požadovaný účinek. Kristen R. Muller-Vahlová, výzkumná ortopedka na Lékařské fakultě v Hannoveru, to ví. V roce 2003 publikovala článek, který se touto problematikou přímo zabývá.

„V současné době je léčba Tourettova syndromu (TS) nedostatečná. Z tohoto důvodu se neustále zvyšuje zájem o nové terapeutické strategie. Neoficiální zprávy naznačují, že užívání konopí může u pacientů s TS zlepšit nejen tiky, ale i problémy s chováním,“ říká Muller-Vahl.

Muller-Vahl rovněž uvádí výsledky dvou klinických studií, první z roku 2002 a druhé z roku 2003.

První studie se zúčastnilo 12 pacientů s Tourettovým syndromem, kteří dostali jednu dávku THC a o dva týdny později jim bylo podáno placebo. 75 % účastníků této studie uvedlo pozitivní účinky konopí.

Druhá studie byla randomizovaná a zúčastnilo se jí 24 osob, které trpěly tiky souvisejícími s TS. Tato studie uvádí, že delta-9-tetrahydrokanabinol (THC), hlavní psychoaktivní látka v marihuaně, snižuje výskyt tiků u pacientů s Tourettovou chorobou. V žádné ze studií nebyly hlášeny žádné závažné nežádoucí účinky. Muller-Vahl uvádí, že pokud se běžně používané léky k léčbě TS ukáží jako neúčinné, mělo by se zvážit použití konopí.

Konopí pomáhá léčit Tourettův syndrom, když běžné léky selhávají

rozemleté konopí a osoba s jointem

Další výzkum provedli v 80. letech 20. století doktor Reuven Sandyk (neurolog) a doktor Gavin Awerbuch (specialista na léčbu bolesti). V roce 1988 publikovali článek s názvem Marihuana and Tourette’s Syndrome (Marihuana a Tourettův syndrom), v němž uváděli, že se v poslední době setkali se třemi pacienty s TS, kteří nedostatečně reagovali na běžné léky používané při léčbě TS, ale u nichž došlo k výraznému zlepšení příznaků kouřením konopí.

Zajímavou zprávu přinesla studie z roku 2017. V tomto roce vědci shrnuli svůj výzkum a uvedli, že 18 z 19 účastníků studie vykázalo velké zlepšení a tiky se snížily až o 60 %. Účastníci snášeli konopí dobře, ale u některých se objevily vedlejší účinky, bohužel blíže nespecifikované.

Jaký je verdikt ohledně konopí a Tourettova syndromu?

konopné listy a olej na Tourettův syndrom

Podle výsledků z posledních let můžeme konstatovat, že konopí dokázalo lidem s touto poruchou pomoci. I přes mírné vedlejší účinky je zřejmé, že marihuana může „zachránit situaci“ tam, kde běžná farmakologická léčba nezabírá.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

27/05/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů