14/07/2022

Konopí a trávicí systém – jak marihuana ovlivňuje funkci trávicího systému?

Existuje souvislost mezi konopím a trávicím systémem, ale jakým způsobem? Pro uživatele marihuany máme několik informací, které mohou mnohé napovědět.

Je pravda, že konopí působí na každého člověka jinak. A podobně působí i na trávicí systém. Nejde jen o takzvanou „žravku“, ale i o dopad na trávicí systém člověka. Konopí může mít pozitivní i negativní účinky na trávení, proto vám přinášíme seznam informací, které potřebujete k posouzení této skutečnosti..

Konopí a trávicí systém – jak to všechno funguje?

Začněme od začátku. Konopí se primárně váže na tzv. endokanabinoidní systém (ECS), který má síť receptorů po celém těle. A ano, má dokonce receptory v trávicím systému.

konopí a trávicí systém

Díky těmto receptorům můžeme pozorovat účinky marihuany na naše tělo, protože slouží jako vstupní body pro jednotlivé kanabinoidy.

THC a produkce ghrelinu

Když máme hlad, uvolňuje se do těla hormon známý jako Ghrelin. Ten vyšle signál do nervových zakončení v trávicím traktu a poté se dostane do hypotalamu.

Podle některých studií zvyšuje hladinu tohoto hormonu právě THC, takže můžete mít hlad, i když ve skutečnosti hlad nemáte. Prostě dostanete chuť na jídlo. K tomu všemu THC přidává další účinek – znásobuje euforický zážitek z dobrého jídla. Když se dobře najíte, cítíte se skvěle (a THC to ještě znásobuje).

Dalo by se tedy říci, že náš vlastní endokanabinoidní systém nás zrazuje a chce, abychom jedli více (po konzumaci konopí).

Konopí však nemusí mít pouze tento účinek na náš trávicí trakt, ale může mít i další účinky. Mohou zde hrát roli zejména protizánětlivé vlastnosti jednotlivých kanabinoidů obsažených v konopí. Tato vlastnost je užitečná, pokud trpíte chronickým střevním onemocněním (Crohnova choroba). Studie z roku 2011 ukázala, že pacienti s Crohnovou chorobou měli po konzumaci konopí mírnější průběh (menší bolesti v podbřišku, nižší teplota, absence průjmu atd.). Aby však bylo možné tato tvrzení s jistotou potvrdit, je třeba provést další výzkum.

Konopí a trávicí systém – může užívání konopí přispět k zažívacím komplikacím?

muž s nevolností

Konopí nemusí vždy sloužit jako kvalitní stimulační a relaxační prostředek. Stejně jako zvyšuje chuť k jídlu a uklidňuje mysl, může také způsobovat nevolnost, zvracení a úzkost.

Pokud tedy konzumujete velmi dlouho, může se vám po velkých dávkách udělat nevolno a můžete mít téměř okamžitý pocit na zvracení. K tomu dochází zejména tehdy, když užijete opravdu velkou dávku THC nebo dlouhodobě konzumujete odrůdu s vysokým obsahem THC. Endokanabinoidní systém je pak v podstatě zahlcen signály z vašeho těla a zhroutí se, což vede k nevolnosti a zvracení. Jedná se však o krátkodobý zkrat. Měli byste však upravit dávkování, aby se to neopakovalo.

Při intenzivním užívání marihuany se kromě výše uvedených příznaků může objevit také bolest a horečka (což je velmi vzácné).

Tyto problémy mohou nastat v několika okamžicích: v jednom okamžiku jste si dali hodně trávy nebo jste si dali opravdu velkou dávku odrůdy s vysokým obsahem THC. Existuje také možnost, že jste již měli nějaký (dosud nezjištěný) problém a nadměrná konzumace marihuany pouze vyvolala danou reakci.

výzkum v laboratoři

Můžeme vás však ujistit, že pokud ho budete užívat s mírou, nic takového se vám nemůže stát. Zajímavé je, že u některých se takový stav může projevit a jiní mohou být naprosto v pořádku. Zde je nejdůležitější tolerance a fyzická zdatnost.

Další informace se objeví až poté, co výzkum konopí výrazně pokročí. Možná tedy souvislost mezi konopím a trávicím systémem.

semena marihuany

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

14/07/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů