21/02/2023

Konopí může pomoci lidem trpícím migrénou

Trpíte migrénou? Pokud ano, měli byste vědět, že konopí může osobám trpícím migrénou pomoci.

Co přesně je migréna?

záchvat migrény
Konopí může pomoci lidem trpícím migrénou

Migrénou trpí přibližně 15 % lidí na celém světě. Migréna je běžná neurologická porucha charakterizovaná opakujícími se bolestmi hlavy, které obvykle postihují jednu stranu hlavy, jsou pulzující, mohou být středně silné až silné a mohou trvat několik hodin až tři dny. Mezi příznaky nesouvisející s bolestí hlavy patří nevolnost, zvracení a citlivost na světlo, zvuk nebo čich. Bolest obvykle zhoršuje fyzická aktivita během záchvatu, ačkoli pravidelné cvičení může zabránit budoucím záchvatům. Aura se vyskytuje až u třetiny nemocných: Obvykle se jedná o krátké období vizuálních poruch, které naznačují, že se bolest hlavy brzy dostaví. Příležitostně se aura může objevit i při malé nebo žádné bolesti hlavy, ale ne každý má tento příznak. Předpokládá se, že migrény jsou způsobeny směsí faktorů prostředí a genetických faktorů. Asi dvě třetiny případů se vyskytují v rodinách. Svou roli mohou hrát také měnící se hormony, protože migrény postihují před pubertou o něco více chlapců než dívek a dvakrát až třikrát více žen než mužů. Během těhotenství a po menopauze se riziko migrény obvykle snižuje. Základní mechanismy nejsou zcela známy. Předpokládá se však, že souvisejí s nervy a cévami v mozku.

Migréna se obvykle projevuje samostatně se opakujícími silnými bolestmi hlavy doprovázenými autonomními příznaky. Přibližně 15-30 % osob trpících migrénou má epizody s aurou a často i epizody bez aury. Závažnost bolesti, délka trvání bolesti hlavy a četnost záchvatů se liší.Záchvat migrény, který trvá déle než 72 hodin, se nazývá status migrénosus.

Fáze záchvatu migrény

  • Prodrom, který se objevuje několik hodin nebo dní před bolestí hlavy.
  • Aura, která bezprostředně předchází bolesti hlavy
  • Fáze bolesti, známá také jako fáze bolesti hlavy
  • Postdrom, účinky po skončení migrenózního záchvatu.

Jak může konopí pomoci lidem trpícím migrénou

Konopí se již dlouho používá k léčbě migrény, ale teprve v posledních letech se vědcům podařilo přijít na kloub tomu, proč tomu tak je. Nová studie, kterou tento týden zveřejnila Skaggs School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences na Coloradské univerzitě, zkoumala účinky inhalovaného a požitého konopí u osob trpících migrénou a výsledky potvrdily to, co odhalily již předchozí studie.

Výzkumníci zkoumali zprávy 121 dospělých účastníků a shromáždili následující údaje:

  • Průměrný počet migrenózních bolestí hlavy se snížil z 10,4 měsíčně na 4,6.
  • Téměř 40 % subjektů uvedlo pozitivní účinky.
  • 19,8 % subjektů uvedlo, že léčebná marihuana pomáhá předcházet migrénám.
  • 11,6 % subjektů uvedlo, že konopí zastavilo migrénu.
  • Přibližně 85 % subjektů uvedlo, že při užívání konopí mělo méně záchvatů migrény za měsíc.
  • Přibližně 12 % pacientů nezaznamenalo při užívání konopí žádnou změnu frekvence migrény.
  • Pouze u 2 % se zvýšila frekvence migrény.
  • Zdálo se, že inhalační metody mají nejrychlejší účinek a s největší pravděpodobností zastaví migrénu. Jak se dalo očekávat, u jedlého konopí trvalo déle, než začalo účinkovat, a častěji se u něj vyskytovaly negativní vedlejší účinky, jako je ospalost a nadměrná euforie (uvedlo 11,6 % účastníků).

Předchozí studie se snažily pochopit, proč konopí pomáhá při migréně, a jako možné vysvětlení uváděly nedostatek endokanabinoidů a aktivaci receptorů CB2. Tato konkrétní studie nepomohla odpovědět na tyto otázky, ale rozšířila rostoucí počet výzkumů podporujících používání konopí jako léku proti migréně o skutečnost, že více než 85 % účastníků zaznamenalo snížení frekvence migrény. Dalším úkolem v této oblasti výzkumu je určit, které kanabinoidy, odrůdy konopí a způsoby podávání jsou při léčbě bolestí hlavy a migrény nejúčinnější. Do té doby se musíme nadále spoléhat především na neoficiální důkazy.

Studie: Marihuana může zmírnit příznaky migrény – ABC News

Související články k Konopí může pomoci lidem trpícím migrénou :

Publikoval Sakul

21/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů