01/02/2023

Konopí zabraňuje mrtvici a onemocnění ledvin, ale zhoršuje některé smyslové vjemy.

Dobrá zpráva pro pacienty a aktivisty bojující za léčebnou marihuanu. Na 66. výročním zasedání Americké neurologické akademie byly předloženy další důkazy o tom, že konopí zabraňuje mrtvici a onemocnění ledvin.

Konopí může snížit riziko mrtvice

mozek konopí

Důkazy byly prezentovány na 66. výročním zasedání Americké neurologické akademie. Na základě údajů shromážděných v průběhu 16 let vědci z Marylandské univerzity zjistili, že uživatelé konopí utrpěli statisticky méně mrtvic., ale vědci se stále zdráhali označit účinky marihuany za ochranné. „Znovu se podíváme na naše data a provedeme další analýzu, abychom zjistili, zda můžeme hledat případné matoucí faktory.,“ uvedl hlavní výzkumník studie. Navzdory neochotě přijmout důsledky těchto zjištění lze s jistotou říci, že veřejná prezentace těchto důkazů může pověsti léčebné marihuany jen prospět.

Nedostatek kanabinoidů souvisí s onemocněním ledvin

Několik studií již prokázalo význam nedávno objeveného endokanabinoidního systému. Víme, že máme k dispozici síť přírodních látek podobných konopí, které se vážou na stejné receptory jako kanabinoidy, jako jsou THC a CBD, což vede k různým terapeutickým účinkům. Výzkum nyní ukazuje, že léčba kanabinoidy by mohla být slibná pro ledviny s nedostatkem kanabinoidů, které trpí onemocněním známým jako diabetická nefropatie. Aktivace těchto receptorů tolerovanými kanabinoidy, jako je CBD, může zpomalit progresi onemocnění.

Endokanabinoidní systém (ECS) a ledviny

konopí a ledviny - Konopí zabraňuje mrtvici a onemocnění ledvin

ECS se skládá z neurotransmiterů na bázi tuků, které jsou ovlivňovány kanabinoidy obsaženými v rostlině konopí – například Δ9-tetrahydrokanabinolem (THC) a kanabidiolem (CBD) – když se dostanou do kontaktu se dvěma různými typy kanabinoidních receptorů (CB1 a CB2). Tyto receptory se nacházejí v mnoha tkáních po celém těle, včetně ledvin.

ECS pomáhá tělu v různých procesech, včetně udržování správné tělesné teploty, vnímání bolesti a kontroly zánětu v našem těle. Když jsou tyto receptory aktivovány, zvyšují nebo snižují naše přirozené hladiny endokanabinoidů.

Endokanabinoidy, jako je anandamid (AEA) a 2-arachidonoylglycerol (2-AG), jsou neurotransmitery na bázi tuků, které jsou zodpovědné za řadu procesů v našem těle. Mezi tyto procesy patří regulace spánku a vnímání bolesti a také modulace imunitního systému, která zpomaluje zánět.

Úloha ECS v patologii ledvin, která se zabývá diagnostikou a charakterizací lékařských onemocnění ledvin, je novou oblastí výzkumu. Dosud byla studována především v souvislosti s CB receptory. Za normálních podmínek se receptory CB1 podílejí na regulaci průtoku krve ledvinami, vylučování a vstřebávání soli a vody a vylučování bílkovin močí.

Změny v expresi a aktivitě CB receptorů byly zjištěny u různých onemocnění ledvin, zejména u CKD a různých typů poškození ledvin, jako je diabetická nefropatie a akutní poškození ledvin (AKI). Současný výzkum naznačuje, že cílené ovlivnění ECS může mít diagnostickou a terapeutickou hodnotu.

Přehled nejnovějších poznatků o CB receptorech v ledvinách,

„Studie využívající izolované buňky, modely na hlodavcích a studie na lidech ukázaly, že endokanabinoidní systém hraje klíčovou roli ve funkci ledvin a jejich onemocnění. Terapeutika, která modulují aktivitu receptorů CB2 a CB1 při onemocnění ledvin, se proto mohou stát klinicky významnými. „.

Konopí zabraňuje mrtvici - Konopí zabraňuje mrtvici a onemocnění ledvin

Některé experimentální studie naznačují, že kanabinoidy, jako je d-9-THC, a endokanabinoidy, jako je AEA, mohou aktivovat tyto CB receptory a mít buď pozitivní, nebo negativní účinky na funkci ledvin v závislosti na různých faktorech.

V současné době chybí studie na lidech, které by zkoumaly účinky užívání konopí na zdravé ledviny i na funkci ledvin u pacientů s onemocněním ledvin. V této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu, který by omezil škodlivé účinky těchto látek a zároveň podpořil jejich potenciálně příznivé účinky na funkci ledvin u různých typů onemocnění ledvin.

S jakými příznaky a vedlejšími účinky dialýzy / CKD mohou kanabinoidy pomoci?

dialýza konopím - konopí zabraňuje mrtvici a onemocnění ledvin

Existuje několik vedlejších účinků CKD a dialýzy, které lze zmírnit pomocí léčebné konopí. Ačkoli je v mnoha případech zapotřebí dalšího výzkumu, existují onemocnění, u nichž již rozsáhlý výzkum prokázal, že léčebná marihuana může být životaschopným a účinným prostředkem. účinná léčba nežádoucích účinků, jako je nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, svědění, zánět a chronická bolest.

THC může zhoršovat čich.

Na seznamu důležitých objevů souvisejících s konopím by se jemné účinky marihuany na náš čich pravděpodobně umístily poměrně nízko. Přesto by rekreační uživatele mohlo zajímat, jak THC mění naše smyslové vjemy, zejména pokud zjistíme, že se některé vjemy zesilují. Podle malé německé studie však může být náš čich a čichové rozlišování znatelně oslabeno. Zajímavé je, že u zvířecích modelů bylo zjištěno, že THC stimuluje i čichové cibulky, takže je zřejmé, že na pochopení THC a jeho vlivu na smyslové vnímání je třeba ještě pracovat.

Pokud vás zaujal článek o tom, že konopí zabraňuje mrtvici a onemocnění ledvin

podívejte se na další články o konopí a zdraví.

Publikoval Sakul

01/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů