20/05/2022

Konopný beton a jeho využití ve stavebnictví nejen v obytných domech.

Konopný beton je stavební materiál budoucnosti. Může ušetřit náklady na vytápění a je šetrný k životnímu prostředí.

Konopný beton! Konopí je rostlina, která je na celém světě často neprávem démonizována. Určitě víte, že z této rostliny se dá vyrobit mnohem více produktů než jen luxusní marihuana 🙂 Pojďme se podívat na konopný beton. Na konopném veletrhu Konopex v Ostravě se u stánku Nukaseeds zastavil člověk z firmy Mabeko, který pracuje s konopným betonem, a velmi mě to zaujalo. Po této návštěvě jsem se pustil do zkoumání konopného betonu a níže si můžete přečíst několik stručných informací.

Z čeho se vyrábí konopný beton

Základem pro výrobu konopného betonu jsou konopné pazdeří (což je materiál získávaný ze stonků rostlin konopí) smíchané se speciálním vápnem a vodou. Tyto tři suroviny se smíchají ve speciálním míchacím zařízení a vznikne konopný beton.

Jaké jsou vlastnosti konopného materiálu zjednodušeně řečeno

  • konopný beton je nehořlavý a odolává vlhkosti
  • je pružnější a lehčí než běžný beton nebo cihly.
  • je odolný vůči plísním, houbám, hmyzu a hlodavcům.
  • má výjimečné izolační, akumulační a sorpční vlastnosti
  • velmi odolný přírodní materiál
  • CO2 negativní stavební materiál
Atypická konstrukce s konopného betonu
Příklad netradičního architektonického návrhu domu z konopného betonu

Konopný beton se ve světě začíná používat ve velkém, ale co jsem se dočetl, největší oblibě se těší v Austrálii, kde se tisknou konopné domy. Díky této technologii 3D tisku je možné stavět domy s nevídanými křivkami, o kterých se dříve architektům mohlo jen zdát. Zaujal mě také fakt, že konopný beton může snížit náklady na vytápění (chlazení) domu až o 70 %(v závislosti na použité stavební technologii).

Stavba domu z konopného betonu
Vrstvená stěna z konopného betonu

Technologie výroby konopného betonu je ve světě známá již dlouho, ale jeho použití brání země, kde není možné pěstovat technické konopí, které je hlavní surovinou. Každopádně podle mého názoru, a jsem optimista, se to změní a lidé budou chtít co nejvíce šetřit energií a konopný beton při stavbě budov jenaprosto skvělý materiál.

Na světovém trhu existuje mnoho společností, které se zabývají tímto skvělým stavebním materiálem, stačí jen najít tu správnou pro vás a můžete začít s projektem.

https://www.youtube.com/watch?v=mx7g79Jh66k&ab_channel=UndecidedwithMattFerrell

Více informací o konopném betonu najdete zde

Autor článku : Premysl Simonik

Publikoval Kotelnik

20/05/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů