19/02/2023

Konopný tepelný stres

Rostliny konopí, stejně jako jiné běžné rostliny, snesou jen určité množství tepla/světla a nadměrné teplo může vést k tepelnému stresu a nakonec k úpalu.

Pěstování konopí ve stresu z horka se může zdát poměrně samozřejmé a vyhnout se mu může zdát jednoduché, ale vaše rostliny konopí mohou mít řadu problémů – například změnu barvy nebo spálení – jako přímý důsledek stresu z horka. To může mít vážné důsledky pro zdraví vašich rostlin a kvalitu a množství sklizně. Jak si asi dokážete představit, není to příjemná zkušenost, takže než začnete s pěstováním, je důležité porozumět příčinám tepelného stresu u marihuany a také tomu, jak mu předcházet a jak ho léčit, pokud zjistíte, že vaše rostliny potřebují omladit.

Co je tepelný stres?

Konopný tepelný stres

Rostliny konopí, stejně jako jiné běžné rostliny, snesou jen určité množství tepla/světla a nadměrné teplo může vést k tepelnému stresu a nakonec k úpalu. Zatímco tepelný stres je pro rostliny špatný, příliš málo tepla může mít také vážný dopad na výkonnost, proto je důležité udržovat v pěstebním prostředí zdravou rovnováhu. Vaše marihuanové rostliny vyžadují správné množství tepla od začátku do konce; pokojovým rostlinám se bude dařit při teplotách mezi 70-75˚F během světelných období a 50-60˚F během období tmy.

Proč je přehřátí nebezpečné?

Proč je přehřátí konopí nebezpečné?

Tepelný stres u konopí je běžný problém, který může mít drastické následky a může vaše rostliny zcela zničit a/nebo výrazně snížit kvalitu sklizně. Pokud je váš pěstební prostor nebo rostliny příliš teplé, může to mít přímý vliv na vzhled a zdraví vašeho konopí. Kanabinoidy a terpenové sloučeniny v konopí jsou těkavé a rychle polymerují, proto je důležité udržovat chladné klima, aby se zachoval celý profil kanabinoidů a terpenů.

Na konci růstového cyklu marihuany navíc dochází k přirozenému procesu rozkladu: THC-A na THC. To lze viditelně pozorovat, když trichomy během sklizně změní barvu z průsvitné na mléčnou nebo jantarovou. Vlivem tepelného stresu se však tento proces může urychlit, takže rostliny vypadají zralé a připravené ke sklizni mnohem dříve, než tomu tak skutečně je.

Z tohoto důvodu je důležité, abyste věděli, jak rozpoznat tepelný stres u konopí.

Příznaky přehřátí

Konopný tepelný stres příznaky přehřátí rostlin konopí

Příznaky přehřátí ve fázi kvetení se liší od příznaků ve vegetační fázi a rizika spojená s tepelným stresem se rovněž liší podle fáze růstu. Je proto velmi důležité pochopit, co tyto problémy představují, proč k nim dochází a jak jim předcházet.

Důležitým příznakem přehřátí je, když začnou špičky listů vějíře zasychat a stáčet se nahoru (známé také jako „taco“, protože tvar listů připomíná taco). Pokud k tomu dochází hlavně v horní části rostliny, je to obvykle známka toho, že rostliny kromě tepelného stresu zažívají také světelný stres (protože se často vyskytuje obojí současně).

Zde je několik dalších klíčových příznaků, které vám pomohou rozpoznat tepelný stres z konopí:

  • Listy začínají vypadat suché a uschlé.
  • Bělení listů v horní části rostliny.
  • Listy s velkými hnědými skvrnami, které jsou uspořádány do nepravidelných tvarů.
  • Jsou viditelné žlutě zbarvené skvrny (ale bez fyzického poškození).
  • Tvorba liščího ohonu – nový růst na vrcholu zralých květů.
  • Listy vypadají na špičkách spálené.
Je důležité správně rozpoznat tepelný stres marihuany, protože existují i jiné problémy, které mohou způsobit podobné příznaky (zejména nadbytek/nedostatek živin a/nebo světelný stres).
Logo Nuka Seeds seed bank

Související články :

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

19/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů