15/02/2022

Kouření marihuany nezvyšuje riziko rakoviny plic

Výsledky nejnovějších studií jasně ukazují, že inhalování marihuanového kouře není karcinogenní a nezvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Deformace tabáku

tabák v jointu marihuany

Pacienti a uživatelé konopí ze zámoří jsou po příjezdu do Evropy často ztraceni. U nás se jointy míchají s tabákem v poměru několikanásobně vyšším, než je obsah konopí. V Kanadě, Spojených státech a mnoha dalších zemích světa je to nepřijatelné. Ani silné kuřáky tabáku za velkou louží by nenapadlo míchat tabák a ganju.

Obecně velmi lpí na oddělení užívání tabáku, s jehož konzumací má naprostá většina z nich problém, na rozdíl od konopí, s nímž má problém jen malé nebo žádné procento z nich.. V Holandsku a Německu kouří mnozí pacienti předepsanou marihuanu s obrovským obsahem tabáku, nad kterým by američtí pacienti jen nechápavě kroutili hlavou.

Tento jev lze pravděpodobně vysvětlit rozdílnou historií černých trhů v různých částech světa. Až do konce 90. let 20. století dávali Evropané přednost hašiši, který kouřili výhradně čistý z dýmek. Dnes se v Nizozemsku a dalších evropských zemích dává přednost kouření jointů, které však mají kvůli velké hmotnosti často problémy se spalováním.

V 60. až 80. letech 20. století dominovala tráva na černém trhu v USA. Přibaleny byly štíhlejší klouby, které byly stejně silné jako ty evropské a zároveň neměly velký problém s pálením při správném rozšklebení. Američané dnes dávají přednost vaporizaci hašiše, která je pro ně cenově dostupnější a přijatelnější než balení jointů.

Evropané balí s tabákem

dívka kouřící marihuanu

Skutečnost, že evropské studie vyšly v případě inhalace marihuany negativně, pravděpodobně vyplývá z toho, že většina testovaných osob je zároveň kuřáky směsi tabáku a marihuany nebo jimi v minulosti byla. Pro získání objektivních výsledků studie je však samozřejmě nutné testovat pouze dlouhodobé kuřáky čisté marihuany.

Právě tyto mnohem přesnější studie provádí společnost Med-Cannabis v USA a Kanadě kvůli liberálnějšímu přístupu k užívání konopí a výzkumu. Výsledky výzkumu jsou jednotné: na rozdíl od tabáku neexistuje souvislost mezi kouřením konopí a vznikem onemocnění horních cest dýchacích, stejně jako vznikem rakoviny plic. Nejnovější zveřejněná studie uvádí následující:

Pravidelné vdechování marihuany nezpůsobuje v plicích uživatelů žádné významné změny. Riziko plicních onemocnění spojených s užíváním konopí je velmi nízké a nesrovnatelně nižší než u tabáku.

lékařská marihuana léčí plíce

Od roku 2006 byly publikovány nejméně čtyři studie potvrzující tuto akademickou práci, které dohromady srovnávají přibližně 5 000 případů. Rok 2013Effects of Marijuana Smoking on the Lung‚ kterou vydala Americká hrudní společnost, je kouření marihuany klasifikováno jako prospěšné pro plíce, nikoli jako karcinogenní. Tento výzkum provedl renomovaný odborník na plíce profesor Donald Tashkin..

Studie marihuany profesora Donalda Tuska

V řadě publikací opakovaně prokázal stimulační účinky marihuany na horní cesty dýchací a absenci karcinogenního účinku na plíce. Taškin byl dříve jedním z předních pulmonologů v USA, který byl během Reaganovy administrativy pověřen vypracováním negativních výsledků výzkumu kouření konopí, aby vědecky zdůvodnil výrazné zpřísnění regulace konopí, za které byla zodpovědná „kovbojská“ politika na počátku 80. let 20. století.

Taškin splnil, co se po něm chtělo, ale zároveň našel předmět svého studia na dalších 30 let. V současné době není pochyb o tom, že mezi plicními specialisty je to právě Taškin, kdo se nejintenzivněji zabývá výzkumem účinků konopí na plíce. Jeho poslední studie byla provedena na 1 200 osobách a výsledky týkající se vzniku rakoviny plic byly negativní i u kuřáků, kteří za svůj život vykouřili více než 20 000 jointů. V roce 2009 si jeden z bývalých nepřátel konopí všiml této skutečnosti :

V minulosti jsem na základě svého výzkumu nabyl dojmu, že pokud má marihuana negativní vliv na plíce, neměla by být legalizována kvůli negativnímu dopadu na veřejné zdraví. Dnes tomu tak není. Jsem přesvědčen, že konopí by nemělo být stigmatizováno jako nelegální látka. Tabák a alkohol jsou nesrovnatelně nebezpečnější látky, a to jak z hlediska zdravotních, tak sociálních ztrát.

Problémy s konzumací tabákových směsí v jointech.

elon musk kouří velký marihuanový joint

S kouřením tabákových směsí v jointech je bohužel spojeno mnoho zdravotních problémů. Dokonce i kouření čisté marihuany je ve srovnání s vapováním nebo konzumací konopných poživatin špatný způsob. Vzhledem k dnešnímu trendu zdravého životního stylu je logické, že uživatelé konopí stále více upřednostňují tyto zcela neškodné a v podstatě zdraví prospěšné způsoby konzumace. Během renesance konopí v 70. letech 20. století si málokdo uvědomoval rizika spojená s kouřením tabáku, a proto byly tabákové jointy snadno přijímány širokou veřejností.

Kouření tabákových jointů s sebou nese především riziko závislosti, ačkoli pouze psychická závislost vapování konopí způsobuje, že většina konzumentů je závislá na nikotinu. Většina těchto lidí vám řekne: „Bez trávy nemám problém, jen budu kouřit víc cigaret“. Další výhodou konzumace čistého konopí ve srovnání se směsmi je, že není problém dělat delší přestávky při rekreačním užívání. V neposlední řadě má konzumace čistého konopí vliv na výsledný efekt. Ti, kteří znají rozdíl, vědí, že jsou při konzumaci tabákových směsí uvolněnější, ale také unavenější.

sáček vulcan na odpařování konopí

Pomáhá kouření konopí v boji proti rakovině plic ?

Biopsie nádorů u zvířat léčených THC ukázaly, že má na onemocnění testovaných zvířat nádorově supresivní účinky. Naše studie doporučuje další výzkum kanabinoidních látek jako nové alternativní terapie k omezení růstu metastáz u některých typů rakoviny plic.

marihuanové poživatiny

Svoboda volby

Od triumfálního vzestupu vaporizace je většina „pacientů s konopím“ obeznámena se skutečností, že vapování a konzumace je nejzdravější známou formou konzumace konopí. Je však logické, že jointy z konopné kultury jen tak nezmizí. Ubalování čistých jointů je však ve společnosti stále více přijímáno, protože neodrazuje odpůrce tabáku.

Publikoval Kotelnik

15/02/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů