18/01/2023

Legalizace konopí – Havaj plánuje legalizovat marihuanu v roce 2023

Zatímco v některých státech na pevnině se konopí pro rekreační účely prodává, na Havaji se obhájci a zákonodárci připravují na to, že dospělí budou moci konopí ve svém státě užívat.

Hawaii plánuje legalizovat marihuanu v roce 2023

Jeanné Kapela

11. ledna 2023 vystoupili členové organizací Marijuana Policy Project(MPP), Drug Policy Forum of Hawaii a ACLU of Hawaii na tiskové konferenci v Kapitolu v Honolulu. Setkání se konalo na popud havajského poslance. Jeanné Kapela oznámení o legalizaci konopí, které se zaměří na reformu trestního soudnictví a další důležité otázky.

Prvním řečníkem byl DeVaughn Ward, hlavní legislativní poradce MPP, který konferenci zahájil a hovořil o důležitosti co nejrychlejšího zavedení účinné legislativy. „Zákaz konopí způsobil našim komunitám nezměrné škody,“ uvedl.

Ward řekl. „legalizace konopí c je příležitostí, jak zastavit poškozování našich obyvatel a plýtvání omezenými zdroji veřejné bezpečnosti.“

Nikos Leverenz z havajského Fóra pro drogovou politiku pak označil nadcházející legalizaci konopí za „kritickou příležitost“ pro zákonodárce, aby se zabývali potřebami lidí postižených válkou proti drogám. „Havajská politika v oblasti konopí by se měla zaměřit na potřeby těch, kteří jsou postiženi pokračující kriminalizací marihuany a drakonickým vymáháním drogových zákonů,“ řekl Leverenz. „Řádně regulovaný trh pro dospělé zároveň vytvoří mnoho kvalitních pracovních míst a podnikatelských příležitostí v celém státě, včetně těch, které se týkají konopné turistiky, konopných řemesel a vědy o konopí.“

KITV

Ve svém oficiálním prohlášení pro tisk také uvedl, že se ptá, že když může legalizovat konopí červený stát Missouri, co brání Havaji v tomto kroku. Vysvětlil, že konopí by na Havaji vzkvétalo, zejména pokud by přivedlo řemeslné pěstitele konopí, což by mohlo přispět k silnému odvětví cestovního ruchu ve státě. „Havaj má letos vzácnou příležitost pokročit a chránit veřejné zdraví a vytvářet kvalitní pracovní místa a ekonomické příležitosti v celém státě, včetně sousedních ostrovních komunit,“ uzavřel.

George Cordero z ACLU Hawaii hovořil o nelidských podmínkách věznění v přeplněných havajských věznicích kvůli nízkému odsouzení za marihuanu a také o dlouhodobých důsledcích, které má marihuana v osobním rejstříku. „Odsouzení za marihuanu v rejstříku trestů může velmi ztížit získání zaměstnání, žádosti o úvěrovou kartu, zajištění bydlení a práce po zbytek života,“ uvedla.

Cordero řekl. „Proto je nezbytnou podmínkou tohoto legalizačního opatření očistit lidi od odsouzení za marihuanu.“

Legalizace konopí
Legalizace konopí – Havaj 2023

Kapela nastoupila na pódium. „Všichni víme a obyvatelé Havaje vědí, že je nejvyšší čas legalizovat rekreační užívání marihuany pro dospělé na Havaji. Letos stojíme na prahu historie,“ vysvětlila. „Podle doporučení pracovní skupiny, která se zabývá politikou v oblasti konopí, máme nyní plán pro legalizaci rekreačního konopí na našich ostrovech,“ uvedl Kapela s odkazem na zprávu, kterou v prosinci 2022 vydala pracovní skupina pro konopí havajského ministerstva zdravotnictví.

Kapela neupřesnila, kdy bude její návrh zákona předložen, ale objasnila několik klíčových bodů, včetně pomoci s dilematem hromadného věznění ve státě vydáním programu hromadného vyhoštění. „Sociální spravedlnost. Lidé. To je jádro našeho návrhu.“ – vysvětlila.

V březnu 2021 schválil havajský Senát dva návrhy zákona o reformě konopí, které nakonec neprošly.

Bývalý Guvernér David Ige nebyl silným zastáncem legalizace marihuany a často se vyjadřoval, že váhá kvůli jejímu federálně nelegálnímu statusu. V lednu 2020 však nechal bez svého podpisu projít zákon, který marihuanu ve státě dekriminalizoval.

Guvernér Josh Green


Nově zvolený Guvernér Josh Green však v listopadu 2022 prohlásil, že zákon o legalizaci podepíše. „Myslím, že lidé už se s tímto problémem kulturně vyrovnali,“ řekl Green během debaty v říjnu 2022. „Ale já bych udělal tohle. Zaprvé, pokud dojde k legalizaci konopí, mělo by to být velmi pečlivě monitorováno a mělo by se to dělat jen jako cigarety, nebo jsem v průběhu let velmi pečlivě reguloval tabák. Měli bychom vzít 30-40 milionů dolarů z daní, které bychom z toho získali, a investovat je do rozvoje a obnovy našeho systému duševního zdraví ve prospěch všech.“

Celý projev si můžete prohlédnout na Instagramu Jeanne Kapely.

animované logo nukaseeds

Pokud se rozhodnete pěstovat vlastní rostliny konopí, vždy si kupujte kvalitní a čerstvá semena konopí. Můžete se podívat na semena od společnosti Nukaseeds.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

18/01/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů