08/12/2021

Legalizace konopí v Německu – uživatelé se mohou radovat

Legalizace konopí klepe na dveře Německa. Nejprve trh s léčivou marihuanou a nyní toto. Jste zvědaví, jak to dopadne?

Legalizace konopí v Německu je tématem od říjnových voleb, kdy nová koalice vyjednávala o příští vládě. Po dosažení koaliční dohody se potvrdilo, že záměr legalizovat trávu již není pouhým snem.

legalizace konopí v Německu

Předmětem bude především regulace prodeje konopí v licencovaných obchodech pro dospělé. Po čtyřech letech by pak přišel na řadu přezkum zákona, který by prozkoumal jeho sociální dopad. Nová vláda bude také usilovat o rozšíření pravomocí v oblasti kontroly drog, s tím související snížení potenciálních škod a konečně zpřísnění pravidel pro uvádění alkoholu, tabáku a konopí na trh.

Žádné další informace nebyly zveřejněny.

Nová koaliční vláda sice podporuje reformu konopí, ale nezaručuje snadnou cestu k legalizaci. Došlo však ke značnému pokroku. Nová vláda ukazuje, že legalizace konopí může přinést něco dobrého a naději na dobrou budoucnost. Bývalá vláda pod vedením konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angely Merkelové byla proti legalizaci.

Co bude dál?

Záhon samonakvétacího konopí

Podle agentury Prohibition Partners, která se zabývá průzkumem trhu, bude vláda kontrolovat pouze Spolkový sněm a určitě bude potřebovat souhlas Spolkové rady, druhé komory německé vlády.

„Předchozí pokusy o legalizaci konopí ve zkušebním provozu, například v Berlíně v roce 2016, byly zablokovány federálními regulačními orgány na základě toho, že změny německého zákona o omamných látkách vyžadují většinovou podporu obou vládních komor.,“ podle příspěvku na blogu z minulého týdne. „V současné době Spolkové radě dominují konzervativní zájmy, i když její zastánci doufají, že se to v příštím roce nebo dvou změní, protože dominance CDU Angely Merkelové v německých spolkových zemích se zmenší.“

Agentura uvedla, že specifikace legalizačních plánů bude rovněž klíčová pro určení povahy nově legálního trhu s konopím pro dospělé. Nebude to však první legální trh. Vezměme si například léčebné konopí. Od roku 2017, kdy byl tento druh konopí legalizován, se Německo stalo největším evropským trhem.

Německý plán legalizace by mohl být prvním v Evropské unii, spolu s Lucemburskem, které má v plánu legalizaci konopí upravit.

Legalizace konopí – jaký bude mít dopad?

Německý Senát schválil legalizaci konopí

Zatím není známo, co přesně by se mohlo stát v sociální oblasti, ale ekonomický aspekt vypadá již z pouhých odhadů velmi slibně.

Düsseldorfský institut pro ekonomiku hospodářské soutěže (DICE) při Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu pro Německou konopnou asociaci (DHV) vypočítal, kolik by Německo vydělalo na legalizaci konopí a kolik by ušetřilo na některých věcech. Jedná se o ohromující částku 4,7 miliardy eur. To je skutečně velmi vysoká částka. Největší finanční přínos by měla daň z konopí, a to přesně 1,8 miliardy eur.

Skvělé je také to, že s legalizací přichází velké množství pracovních míst. Bude to více než 27 000 lidí.

Hurá, konečně se v EU začíná dít něco, co by mohlo povzbudit ostatní členské státy. Uvidíme, co přinese čas. Očekáváme však, že bude trvat 1-2 roky, než se legalizace v Německu skutečně rozběhne. Ale určitě Nabídka Nukaseeds bude na německém trhu vynikat, jakmile bude vše legální.

Publikoval Jan Veselý

08/12/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů