23/03/2022

Marihuanou proti chronickým onemocněním

Chronická onemocnění a konopí

Může marihuana pomoci lidem s chronickými nemocemi?

Konopí je známé svou schopností zmírňovat záchvaty, bolest a úzkost. Dokáže toho ale mnohem víc. Existují také dlouhodobá onemocnění, kterých se nelze jen tak zbavit a která mohou trvat celý život, tzv. chronická onemocnění. Christine Misernadino, která se sama označuje za „lžičkářku“, se s vámi podělí o své zkušenosti.

Christine bojuje s chronickým onemocněním zvaným lupus.

Název vznikl proto, že se této dámy jedna z jejích kamarádek zeptala, jaké to je žít s chronickým onemocněním, a její prezentace odpovědi byla docela zajímavá.

V restauraci najednou začala sbírat všechny lžíce a pak se vrátila ke stolu. Vysvětlila jí, že každá lžička představuje jednu konkrétní činnost v jeden konkrétní den. Jedna činnost = jedna lžíce. Můžete si půjčit lžíci z jiného dne, ale co když vám bude chybět?

Vtipné bylo, že spoustě lidí došly „lžíce“ ještě předtím, než ráno odešli z domu. To vás nutí přemýšlet, co je pro vás během dne největší prioritou.

Pro lidi s chronickým onemocněním jsou některé každodenní činnosti namáhavé. Pokud vás něco během dne vyčerpává, určitě se nechcete vyčerpat fyzicky ani psychicky a pak se cítit ještě hůř.

Na každého „lžičkáře“ se najde pomocník.

Na otázku, jaké jsou její každodenní činnosti, odpověděla velmi pohotově. „Ať už je to cokoli, bez konopí bych se neobešla.“

Užívání konopí jí „sundalo lžíce“ za jeden den, ale celkově jí pomohlo natolik, že každý den zvládala mnohem, mnohem lépe.

Marihuana funguje jako obdivuhodný všelék. Určitě jste o něm slyšeli. Je to díky funkci endokanabinoidního systému, který je v našem těle a v mnoha případech nám pomáhá.

Následující příklady ukazují, která chronická onemocnění jsou nejzávažnější a jak vám může marihuana pomoci.

Lupus

konopím proti lupusu

Christine trpí právě touto nemocí. V takovém případě náš imunitní systém pracuje hyperaktivně, což znamená, že napadá zdravé buňky, tkáně a orgány. Napadá různé části našeho těla, a proto má mnoho příznaků. Obecně se jedná o únavu, bolesti hlavy, bolesti kloubů a slabost, anémii, zmatenost nebo ztrátu paměti, otoky, bolest na hrudi při dýchání, vypadávání vlasů, změnu barvy krve, vředy a v některých případech selhání orgánů.

Bohužel vědecké poznatky jsou zatím v nedohlednu a není přesně známo, jak konopí pomáhá proti lupusu. Konopí však může prostřednictvím ECS (endokanabinoidního systému) obnovit normální funkci imunitního systému, což vede ke zmírnění výše uvedených příznaků.

Lupus může podle lékařských zpráv dokonale napodobovat příznaky jiných chronických onemocnění, na které konopí působí podobným způsobem.

Fibromyalgie

list konopí

Tento konkrétní případ má podobné příznaky jako lupus. Nejhorší je, že nikdo dosud neobjevil skutečnou příčinu této nemoci.

Nejhorší na této nemoci je extrémní reakce na bolest. Takže „poškození“, například nohy (podvrtnutí, zlomenina), se zpočátku projevuje na celém těle, teprve poté bolest ustupuje do konkrétní oblasti, kde se zranění nachází.

Častými příznaky jsou také úzkost, nadměrná únava, deprese, bolesti hlavy a kloubů.

Naštěstí již bylo provedeno mnoho testů u skupin s tímto onemocněním. U většiny z nich toho bylo dosaženo zlepšením funkce imunitního systému. To vedlo k potlačení některých příznaků. Mnoho účastníků pak přestalo užívat klasické léky.

Crohnova choroba a kolitida

marihuanou proti Crohnově chorobě

Tato dvě onemocnění jsou základními formami chronického střevního zánětu, tedy těmi nejzávažnějšími. Obě onemocnění se vyznačují zánětem zažívacího traktu. Kolitida je obvykle omezena na tlusté střevo, zatímco Crohnova choroba se může vyskytovat v celém trávicím traktu.

Obě tato onemocnění mají za následek bolesti v podbřišku, silné průjmy, krvácení z konečníku, horečku, únavu, zvracení, úbytek hmotnosti, anorexii a poruchy příjmu potravy.

list konopí

V tomto případě marihuana také funguje podle očekávání. Ještě to není stoprocentní, ale výsledky už jsou. Marihuana má mimo jiné schopnost zmírňovat projevy zánětlivých onemocnění. To je opět způsobeno funkcí ECS v kombinaci se správným fungováním imunitního systému.

Malý krok byl učiněn také v oblasti výzkumu Crohnovy choroby. U pacientů, kteří zahájili léčbu konopím, došlo ke zlepšení trávicích funkcí. U některých byla operace spojená s nemocí vyloučena. Jiní přestali užívat předepsané léky nebo snížili jejich dávkování.

Vhled do kultury

Chronických onemocnění je samozřejmě mnohem více. Přestože je zřejmé, že užívání konopí pomáhá lidem s těmito nemocemi, mnoho lidí o něm stále moc neví, nevěnuje mu pozornost ani se o něj nezajímá. Výsledky uživatelů marihuany jsou však mnohem lepší než těch, kteří užívají klasické léky.

Vezměte si Ameriku. Chronickým onemocněním tam trpí 27 % populace a někteří mají více než jednu. V Evropě je to podle Světové zdravotnické organizace 24 %.

V mnoha případech se jedná o lidi, jejichž nemoc není vidět pouhým okem. Proto se jim říká „neviditelné nemoci“. Mnoho z nich má své každodenní „lžíce“. Užívání určité odrůdy nebo extraktu by jim jistě pomohlo a mohli by trávit dny něčím jiným, než počítáním, co mohou nebo nemohou dělat.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Peca Sarm

23/03/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů