13/02/2023

Může konopí pomoci při artritidě?

Artritida je nepříjemné a často nevyhnutelné onemocnění, které často vede k závažným příznakům. Studie ukazují, že konopí pomáhá při artritidě a jejích příznacích.

konopí a artritida

Artritida je termín, který se běžně používá pro označení jakéhokoli onemocnění, které postihuje klouby.Existuje více než 100 typů artritidy. Nejčastějšími typy jsou osteoartritida (degenerativní onemocnění kloubů) a revmatoidní artritida. Osteoartróza se obvykle objevuje s věkem a postihuje prsty, kolena a kyčle. Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které často postihuje ruce a nohy. Mezi další typy patří dna, lupus, fibromyalgie a septická artritida. Všechny tyto typy patří mezi revmatická onemocnění. Mezi příznaky obvykle patří bolest a ztuhlost kloubů. Mezi další příznaky může patřit zarudnutí, teplo, otok a omezená pohyblivost postižených kloubů. U některých typů artritidy jsou postiženy i další orgány. Nástup může být postupný nebo náhlý.

Artritida je nepříjemné a často nevyhnutelné onemocnění, které často vede k závažným příznakům:

  • Zranění, která se špatně hojí
  • syndrom karpálního tunelu a periferní neuropatie (brnění nebo necitlivost končetin).
  • Plantární fasciitida (zánět přední části chodidla)
  • Přetrvávající bolest kloubů
  • Zablokované klouby
  • Ranní ztuhlost
  • Studie publikovaná v časopise Rheumatology doktorem Sheng-Ming Daiem z čínské Druhé vojenské lékařské univerzity zjistila, že receptory CB2 jsou v kloubní tkáni pacientů s artritidou přítomny v neobvykle vysokých koncentracích. Ukázalo se, že užívání konopí působí proti zánětu kloubů aktivací receptorů CB2.

Lidé z období baby boomu stárnou a potýkají se s řadou zdravotních potíží a nákladů. Jedním z největších problémů je výskyt chronické artritidy, která nyní postihuje 52,5 milionu dospělých a do roku 2030 se očekává nárůst na 67 milionů. Artritidu nelze vyléčit a existuje jen málo způsobů léčby tohoto bolestivého a omezujícího onemocnění.

cannabis-help-with-arthritis

Jednou z alternativ, která si získává oblibu mezi stárnoucí populací, je použití konopí, které poskytuje komplexní úlevu od bolesti a působí protizánětlivě. Ačkoli je artritida uznaným onemocněním nejméně ve dvou státech, existuje výrazný nedostatek údajů a výzkumů o účinnosti konopí jako alternativy léčby artritidy, osteoartritidy a revmatoidní artritidy.

Kanadský výzkumník Dr. Jason McDougall, profesor farmakologie a anesteziologie na Dalhousie University v Halifaxu, provedl novou studii, jejímž cílem bylo zjistit, zda může léčebná marihuana pomoci napravit artritické klouby a zmírnit bolest. Studii podporuje Společnost pro artritidu a uděluje grant na komplexní tříletou studii, která má zjistit, zda konopí nejen tlumí bolest v mozku, ale také bojuje proti zánětu a opravuje samotný kloub.

Když byl McDougall požádán, aby popsal nervy pacienta s artritidou, poskytl rozhlasové stanici CBC následující informace:

„[The nerves are like] vodiče, které byly zbaveny pláště. Všechny jsou nahé, syrové a mají na svědomí spoustu bolesti. Předpokládáme, že lokálním dodáním těchto molekul podobných konopí do těchto nervů bychom je mohli opravit a snížit bolest při artritidě.“

McDougallův výzkum se zaměřuje na netoxické kanabinoidy, ale jeho dosavadní poznatky ukázaly, že molekuly konopí se mohou připojit k nervovým receptorům a řídit odpalování signálů bolesti v kloubu. To bylo skutečně prokázáno za určitých neoficiálních okolností, jako v případě Katie Marshové z Madawasky ve státě Maine. Trpěla revmatoidní artritidou, byl jí předepsán prednison a antibiotika a lékaři jí doporučili vyzkoušet chorobu modifikující antirevmatika (DMARDS), ale vedlejší účinky byly tak závažné, že hledala přírodní způsob, jak ulevit svým bolestem a oteklým kloubům.

Po poradě s lékařem specializujícím se na konopnou stravu začal Marsh odšťavňovat syrové konopí, míchat ho do koktejlů a konzumovat celou syrovou rostlinu. První výsledky se projevily téměř okamžitě – během několika dní byl Marsh schopen přestat užívat prednison a dokonce i léky proti bolesti. Po 11 měsících pravidelného užívání konopných šťáv je její nemoc v remisi.

Související články :

Jak vyrobit fénixovy slzy?
Jak vyrobit fénixovy slzy?
Konopí vs astma
Konopí vs astma
Jak kanabinoidy ovlivňují imunitní systém v našem těle ?
Jak kanabinoidy ovlivňují imunitní systém v našem těle ?

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

13/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů