10/02/2023

Může konopí potlačit parazity ve střevech?

Paraziti jsou běžným problémem lidí na celém světě. Málokdo si všimne, že nějakého má, ale pomalu dokáží napáchat v našem těle spoustu škod. Dobrou zprávou je, že konopí parazity potlačuje.

Konopí se již tisíce let používá k různým lékařským účelům, od léčby rakoviny prsu až po boj s epilepsií, ale užívání konopí může mít ještě jeden zdravotní přínos.

parazit překvapen
konopí potlačuje parazity

Výzkumníci z Washingtonské státní univerzity zjistili, že u lovecko-sběračských kmenů, které kouří konopí, je menší pravděpodobnost napadení střevními červy. Tento kmen, skupina pygmejů zvaná Aka, žije v povodí řeky Kongo a je jednou z posledních skupin lovců-sběračů na světě. Z téměř 400 dotázaných dospělých Aka pravidelně užívalo konopí 70 % mužů a 6 % žen (členky kmene se zřejmě zdržují pravidelného užívání konopí, protože věří, že v případě těhotenství poškodí jejich plod). Zatímco 95 % skupiny bylo infikováno měchovci a škrkavkami, pravidelní uživatelé konopí měli mnohem méně parazitů než neuživatelé.

Cituji výzkumníky:

„Zátěž červy byla významně negativně korelována s THCA, což odpovídá hypotéze o užívání chemoterapeutik.“

konopí inhibuje parazity

Zajímavá je také skutečnost, že silní uživatelé konopí byli méně náchylní k opětovnému nakažení poté, co byli o rok později léčeni lékem na odčervení proti parazitům. Nezdá se, že by se příslušníci kmene vědomě „léčili“, aby zahnali parazity, ale vědci se domnívají, že jejich „touha“ po konopí může být přesto biologicky podmíněná. Ed Hagen, jeden ze spoluautorů studie, řekl: „Stejně jako máme chuť na sůl, můžeme mít chuť na psychoaktivní rostlinné toxiny, protože ty zabíjejí parazity.“

V jedné studii z roku 2018 vědci zjistili, že parazitičtí červi mají podobně jako savci endokanabinoidní systém, který podle mezioborového týmu vědců může pomáhat červům a hostitelům, které infikují, přežít tím, že snižuje bolest a zánět v hostiteli. Výzkum prováděný na myším modelu identifikuje buněčné signální dráhy spojené s endokanabinoidním systémem, na které by bylo možné se zaměřit při vývoji terapeutických postupů k odstranění infekce červy nebo ke zlepšení výsledků infekce.

„Během infekce červy produkují střeva hostitele tyto molekuly podobné konopí, možná jako záchrannou síť, která tlumí reakci na bolest,“ řekl Nicholas V. DiPatrizio, odborný asistent biomedicínských věd na UCR School of Medicine a spoluvedoucí výzkumného projektu. „Nyní jsme zjistili, že červi tyto přírodní kanabinoidy produkují i v průběhu infekce a zejména při průniku červů do kůže, což dále tlumí reakci hostitele na bolest.“

  parazité ve střevech

Endokanabinoidní systém je přítomen u všech savců, ale nedávné studie naznačují, že může být ještě primitivnější. Jedna studie například uvádí, že houby černých lanýžů produkují anandamid, typ endokanabinoidu, pravděpodobně jako mechanismus k přilákání lanýžových prasat, která lanýže konzumují a šíří jejich spory. Také červ C. elegans má endokanabinoidní systém, který může sloužit k regulaci příjmu potravy.

DiPatrizio, fyziolog specializující se na výzkum endokanabinoidů, řekl :

Je známo, že tento systém tlumí reakce na bolest. Při infekci červy produkují střeva hostitele tyto molekuly podobné konopí, možná jako záchrannou síť, která tlumí reakci na bolest. Nyní jsme zjistili, že červi tyto přírodní kanabinoidy produkují také v průběhu infekce a zejména při průniku červů do kůže, což dále tlumí bolestivou reakci hostitele. To je pro červa výhodné, protože kdyby hostitel tyto parazity rozpoznal, zareagoval by a zabil je. Jedná se o signální dráhu podporující přežití v těle, která by mohla mít terapeutickou výhodu při léčbě infekcí způsobených červy.

Co to znamená pro všechny uživatele konopí? Jednoduše: až se vás příště někdo zeptá, proč užíváte konopí, odpovězte, že jste biologicky nuceni přijmout preventivní opatření proti střevním červům. Nikdo nemá rád střevní červy.

Podívejte se na naše další články o konopí a zdraví.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

10/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů