21/02/2023

Nedostatek draslíku v konopí : jak ho rozpoznat a léčit?

V tomto článku získáte veškeré informace, které potřebujete k úspěšnému boji s nedostatkem draslíku.

Draselné perly pod parafínovým olejem. Původní velikost největší perly: 0,5 cm.

Draslík, jeden ze tří makronutrientů nejdůležitějších pro růst rostlin, je nezbytný během fáze kvetení konopí a vývoje květů. Pokud na své konopné zahradě pozorujete podivné zbarvení a zakrnělý růst, může to být způsobeno nedostatkem draslíku. Bez pomoci může nedostatek draslíku rychle zničit měsíce tvrdé práce na vaší zahradě.

Jaké funkce má draslík pro rostlinu konopí?

Nedostatek draslíku v konopí

Klíčovou funkcí draslíku v rostlinách konopí je transport vody v cévním systému. Draslík reguluje dýchání vody, fotosyntézu, pevnost stonků a větví a odolnost vůči chorobám. Ovlivňuje také stav kořenů a poskytuje izolaci proti nízkým teplotám. V důsledku toho hraje tato živina významnou roli v celkovém zdraví rostliny a nedostatek draslíku může způsobit poruchu mnoha systémů a procesů v celé rostlině. Kromě toho mohou rostliny konopí absorbovat příliš mnoho draslíku – tento problém je znám jako toxicita. Pokud rostlina trpí toxicitou draslíku, bude mít problémy s absorpcí dalších živin, jako je vápník, zinek a železo.

Nedostatek draslíku – důsledky

Neléčený nedostatek draslíku může rostlinu zahubit. Rostliny začnou usychat, protože jim bude znemožněn pohyb vody. . Rostliny konopí s nedostatkem draslíku navíc nejsou schopny provádět fotosyntézu, takže mají problémy s absorpcí světla a jeho přeměnou na energii potřebnou pro růst a vývoj květů. Protože organely, které provádějí fotosyntézu, známé jako chloroplasty, dávají rostlinám zelenou barvu, nedostatek draslíku způsobí, že rostliny morbidně zežloutnou a poté smrtelně zhnědnou.

Příznaky a symptomy nedostatku draslíku

Nedostatek draslíku u rostlin konopí lze obvykle zjistit na dvou místech. Za prvé, důkazy lze nalézt na listech rostliny. Důkazy však lze nalézt i na jiných místech v těle rostliny. Zjistěme podrobnosti.

V listech

Pokud je na zahradě nedostatek draslíku, projeví se nejprve na listech rostlin. Nejprve špičky a okraje listů zežloutnou a poté zhnědnou. Poté se na povrchu listů začnou objevovat mrtvé hnědé skvrny. Na rozdíl od většiny jiných nedostatků zůstávají žilky na listech zelené – to je jeden z jistých způsobů, jak odhalit pokročilý nedostatek draslíku v konopí.

V ostatních částech rostliny – stoncích a květech

Nedostatek draslíku se může rychle projevit v celé rostlině. Jedním z nejčastějších příznaků nedostatku draslíku, který lze pozorovat na jiných rostlinných strukturách než na listech, je nerovnoměrné protažení stonků a stébel. Protažení by se však nemělo zaměňovat s růstem. Rostlinné struktury, jako jsou pupeny a listy, budou vypadat zakrněle a nerovnoměrně. Můžete si také všimnout, že se podél stonků rostlin objevují červené pruhy.

Nedostatek draslíku, Spálení živin, Nedostatek vápníku
Tři typy poškození listů konopí

Další problémy často zaměňované s nedostatkem draslíku

Než začnete normalizovat hladinu draslíku, musíte se ujistit, že jste správně identifikovali problém. Zaprvé je snadné zaměnit spálení živin za nedostatek draslíku. V obou případech se jedná o žloutnutí špiček jednotlivých vějířovitých listů. V obou případech se špičky listů také stáčejí vzhůru. V případě spálení živin však uvnitř listů nevznikají nekrotické hnědé a žluté skvrny. Na druhé straně se skvrnitost objevuje také při nedostatku vápníku.

U rostlin s nedostatkem vápníku však nedochází ke žloutnutí a kroucení špiček listů.

Nedostatek draslíku – jak ho řešit

Stejně jako u většiny problémů s živinami našli pěstitelé mnoho řešení, jak nedostatek draslíku v rostlinách odstranit. Obecně lze říci, že většina nedostatků draslíku je způsobena jedním ze dvou důvodů: problémy s pH a špatnou kvalitou živin. Oba tyto problémy lze naštěstí snadno vyřešit, stačí rychle jednat.

Úprava pH

Pokud není pH substrátu ve správném rozmezí, rostliny nebudou schopny přijímat potřebné živiny. Draslík není výjimkou. Ideální pH pro příjem draslíku rostlinami v půdě se pohybuje mezi 6,0 a 7,0. Hydroponické systémy a další média, jako je kokosové vlákno, vyžadují pH mezi 5,5 a 6,5. Hodnotu pH média můžete obnovit proplachováním rostlin vodou s vhodným pH.

Změna směsi živin

Věděli jste, že pokud má rostlina příliš mnoho jedné živiny, může to bránit vstřebávání jiné? Například příliš mnoho vápníku nebo dusíku ve směsi může bránit vstřebávání draslíku. Tomu se říká „blokování“. Pokud tedy pozorujete nedostatek draslíku, pak možná jiné živiny blokují příjem draslíku. Propláchněte rostliny a upravte podle toho režim živin.

Logo Nuka Seeds seed bank

Pokud se rozhodnete pěstovat vlastní rostliny konopí, vždy si kupujte kvalitní a čerstvá semena konopí. Můžete si prohlédnout semena od společnosti Nukaseeds.

Publikoval Blood

21/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů