10/02/2023

Plíseň konopí – jak zabránit plísním při skladování marihuany?

Víte, jak předcházet plísni konopí a jak chránit květy marihuany? Čtěte dál, mohlo by vám to být opravdu užitečné.

Skladování konopí prošlo od dob plastových sáčků dlouhou cestou. Ale ani díky vylepšeným obalům není čerstvost jedinou věcí, na kterou byste měli dbát. Plíseň, která se může vytvořit během skladování, neohrožuje jen zdraví vašeho konopí, ale i vaše zdraví. Jaká jsou nebezpečí plísní z konopí a jak můžete své výrobky udržet zcela bez plísní?

Příčiny vzniku plísní při skladování konopí

plíseň konopí v akci

Když je konopí vyjmuto ze sušárny, obvykle neobsahuje plíseň, pokud výrobce přijal nezbytná preventivní opatření. V této fázi se však konopí přemístí do kontejnerů, kde může být vystaveno vyšší vlhkosti. Toto vystavení vlhkosti bude trvat po celou dobu životnosti výrobku, protože nádobu s výrobkem budete neustále otevírat a zavírat. Tím se také vystavujete riziku vzniku plísní.

Při diskusích o dopadech na zdraví spotřebitelů se hovoří o dvou typech plísní. První z nich, který se častěji vyskytuje v době pěstování konopí, je známý jako „hniloba poupat“ neboli Botrytis cinerea. Druhým je houba Aspergillus.

Botrytis cinerea je známá tím, že ničí samotnou rostlinu konopí. Působí od stonku směrem ven, začíná jako šedobílé chomáčky, které nakonec zničí pupen a z hustého kolu udělají mastnou, mokrou rostlinnou hmotu. Hniloba poupat se vyskytuje pouze na rostlinách a nejčastěji v hustých koloniích, které mají omezené proudění vzduchu a mohou zadržovat vlhkost. Na rostlinách konopí se nemůže vyvinout po jejich sklizni.
Aspergillus je velmi běžná houba, která se může vyskytovat nejen na pupenech rostlin. Pokud jsou spory rodu Aspergillus ve vzduchu přítomny ve vysokých koncentracích, mohou způsobit spoušť lidem s poškozenými plícemi nebo oslabeným imunitním systémem. Běžně se vyskytuje v půdě nebo kdekoli s vysokým obsahem vlhkosti, včetně pupenů rostliny konopí. Na rozdíl od hniloby poupat může Aspergillus napadnout rostliny konopí během skladování.

Účinky plísně konopí a lidské zdraví

plíseň na květu konopí

Pokud je rostlina konopí vystavena plísni, stává se nepoužitelnou. Kouření konopného produktu s plísní může spotřebiteli vážně ublížit, zejména pokud má oslabený imunitní systém. Vzhledem k tomu, že konopí je propagováno jako léčivý přípravek, jsou obavy z plísní a kontaminantů nanejvýš důležité. Plíseň konopí by měla být v zájmu ochrany zdraví spotřebitelů zcela zlikvidována.

Marihuana s vysokým obsahem plísně Aspergillus může způsobit škodlivé infekce. Vysoké koncentrace mohou vést k aspergilomu, který může způsobit příznaky od základního kašle až po těžkou únavu a hemoptýzu. U lidí s oslabeným imunitním systémem může expozice Aspergillus přerůst v invazivní plicní aspergilózu, která se může rozšířit i do jiných částí těla než do plic, a pokud není řádně léčena, může vést až k úmrtí.

Konopí s hnilobou květů také obsahuje spory, které mohou poškodit plíce, ale hniloba poupat není spojena s tak závažnými riziky jako Aspergillus.

Prevence plísní při skladování konopí

Nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku plísní při skladování konopí, je zajistit trvale suché prostředí pro váš produkt. Pro většinu spotřebitelů jsou vzduchotěsné „nádoby na květiny“ dostatečnou volbou. Sebemenší vystavení venkovní vlhkosti může vést k růstu plísní, takže vzduchotěsné nádoby jsou skvělou volbou.

podrobný pohled na formu na konopí

Před uskladněním se také ujistěte, že jsou vaše konečné výrobky dostatečně suché, což může být také počátek růstu plísní.

Máme tedy důkladné znalosti o plísni konopí a o tom, jak zabránit jejímu šíření během skladování.

S uskladněním konopí si teď před začátkem sezóny nemusíte dělat příliš velké starosti, jde spíše o to, abyste si vybrali kvalitní odrůdu, která s čímž vám můžeme pomoci. Až přijde čas na uskladnění produktů, čeká na vás spousta nových informací.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

10/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů