02/03/2022

Poháněno konopím!

Konopní inženýři vytáhli z rukávu další eso v podobě konopných kondenzátorů a více se o nich dočtete v tomto článku.

Konopní inženýři vytáhli z rukávu další eso v podobě konopných kondenzátorů. Překvapením je, že konopné kondenzátory jsou ještě pevnější než jejich lithiové nebo grafenové konkurenti.

Konopí je skutečně velmi všestranné. Používá se k výrobě papíru, textilu, biologicky rozložitelných plastů, betonu, zdravých potravin a pohonných hmot. Ford Model T, přezdívaný Tin Liza, byl před 100 lety poháněn konopným biopalivem. Navíc obsahoval i biopolymery vyrobené z konopí. Nyní se zdá, že konopí lze použít k výrobě elektronických součástek.

Konopné kondenzátory

konopný superkondenzátor pro ukládání energie

Vědec Robert Murray Smith zveřejnil v roce 2016 na svém kanálu na YouTube video, v němž ukazuje potenciál konopného kondenzátoru. Při experimentu Smith pozoroval charakteristiky voltamogramu a zjistil, že výstupní hodnota konopného kondenzátoru byla 31, zatímco lithiový článek dosáhl pouze hodnoty 4.

V roce 2014 vědci z Clarksonovy univerzity v New Yorku zjistili, že zbytky konopných vláken lze přeměnit na ultrarychlé superkondenzátory, které fungují lépe než grafen. Grafen je jedinečný syntetický uhlíkový materiál tenčí než alobal, přesto dostatečně pevný, aby byl neprůstřelný, a jeden z nejvodivějších materiálů na světě.

Zjednodušeně jak fungují kondenzátory ?

Kondenzátory uchovávají elektrický náboj na dvou nebo více vodičích oddělených izolátorem. Mají výjimečnou hustotu energie, ale jsou účinnější a mají delší životnost, pokud je energie odebírána pomalu a kontrolovaně.

konopný kondenzátor list

Proto se kondenzátory často používají jako pomocné baterie při intenzivní činnosti motoru. Náboj, který kondenzátor pojme, přímo souvisí s materiálem, z něhož je vyroben. Proto jsou vysoce vodivé materiály lepšími kondenzátory.

Grafen udržuje obrovský náboj a uvolňuje ho prakticky okamžitě, takže se nabíjí tak rychle, jak je potřeba. Konopí se zdá být skvělou alternativou. Vysoce výkonné superkondenzátory na bázi konopí by mohly zcela změnit způsob výroby a využívání energie.

Využití konopí při výrobě superkondenzátorů

konopná biomasa pro kondenzátory

V roce 2014 během experimentu vařili zbytky konopných vláken. Procesem zvaným hydrotermální syntéza je přeměnili na uhlíkovou nanovrstvu. Po vyvaření povrchu se lignin a hemicelulóza rozpustily a zůstala pouze nanovrstva, která vytvořila elektrody.

Přidáním iontové kapaliny vznikl superkondenzátor, který pracuje v širokém rozsahu teplot, má vysokou hustotu energie a vykazuje jeden z nejlepších výkonů z hlediska uhlíku. Tyto konopné uhlíkové nanovrstvy údajně překonávají standardní superkondenzátory o 200 %.

Mnohem levnější a šetrnější k životnímu prostředí

konopné baterie

Konopí sice neumí vše, co grafen, ale skvěle se hodí jako úložiště energie a stojí 500-1000 dolarů za tunu, zatímco grafen stojí 2000 dolarů za gram!

Země, jako je Kanada, Čína a Spojené království, se ve velké míře spoléhají na průmyslové konopí pro výrobu oděvů, šperků, stavebních materiálů a dalších výrobků. Ale zbytky konopí se skládkují, což je šílené, když víme, jak užitečné by mohly být. Superkondenzátory lze použít ve všech oblastech, od elektromobilů až po elektrické nářadí.

Potenciál konopí již přitahuje velké společnosti. V roce 2018 oznámil výrobce elektrických motocyklů Alternet, že vyvíjí alternativní pohon pro své elektrické motocykly ReVolt.

Prohibice brzdí rozkvět

Již víme, že z konopí lze vyrábět biopaliva. Nyní, když lze zbytky konopí, které by se jinak staly odpadem, použít k výrobě kondenzátorů, nás nic nezastaví. Je skutečně možné, že konopí by v budoucnu mohlo nahradit lithium, což by mělo velmi pozitivní dopad na životní prostředí.

Skutečnému rozkvětu konopí brání pouze celosvětová prohibice. Doufejme, že potenciál konopí nebude nadále opomíjen a že může plně přispět ke zlepšení našeho světa.

Pokud vás toto téma zajímá, máme pro vás odkazy na podrobnější články o konopných kondenzátorech a dokonce i o konopných bateriích.

Zdroj článku : https://softsecrets.com/

Publikoval Kotelnik

02/03/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů