07/05/2023

Poznejte CBG (kanabigerol) – co dělá a v jaké formě ho můžeme konzumovat?

Kanabigerol, nazývaný také CBG, je docela zajímavý kanabinoid. Každý by o tom měl alespoň něco vědět. Tak se na to podívejte.

Kanabigerol (CBG) je jedním z mnoha kanabinoidů obsažených v rostlinách konopí. CBG je považován za „mateřský“ kanabinoid, protože je prekurzorem dalších kanabinoidů, jako jsou THC, CBD a další. Vědecké studie zkoumají potenciální terapeutické účinky CBG, například jako protizánětlivého, antibakteriálního, antioxidačního a protinádorového činidla. Výzkum je však teprve v počáteční fázi a je třeba provést další studie.

Základní informace o CBG a jeho vlastnostech

Kanabigerol (CBG) je neintoxický kanabinoid obsažený v konopí, který má řadu potenciálně prospěšných vlastností. Vědecký výzkum CBG je zatím v počáteční fázi, ale některé studie naznačují, že by mohl mít tyto vlastnosti:

Molekula kanabigerolu s listy

Protizánětlivé: CBG by mohl pomoci snížit zánět v těle působením na určité cíle, jako jsou cytokiny a prostaglandiny. Tímto způsobem by mohl být užitečný při léčbě autoimunitních onemocnění, artritidy nebo jiných zánětlivých stavů.

Analgetikum: Některé studie naznačují, že CBG může působit jako analgetikum (lék proti bolesti) tím, že interaguje s receptory bolesti v těle, jako jsou vaniloidní a serotoninové receptory.

Antidepresivum a anxiolytikum: CBG může mít pozitivní vliv na náladu a úzkost díky modulaci neurotransmiterových systémů, jako je serotonin a noradrenalin.

Neuroprotektivní: CBG by mohl mít neuroprotektivní účinky tím, že podporuje růst nových nervových buněk a chrání stávající nervové buňky před poškozením.

Antimikrobiální a antibakteriální: Některé výzkumy naznačují, že CBG může být účinný proti některým bakteriím, jako je Staphylococcus aureus, a může působit proti některým druhům plísní a kvasinek.

Proti rakovině: CBG by mohl mít potenciál inhibovat růst některých typů rakovinných buněk a podporovat apoptózu (programovanou buněčnou smrt) rakovinných buněk.

Zlepšení glaukomu: CBG se zdá být účinný při snižování nitroočního tlaku, což může být prospěšné pro pacienty s glaukomem.

Zlepšení zdraví: Některé studie naznačují, že CBG může být díky svým protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem užitečný při léčbě střevních onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

malovaná molekula s listy

CBG lze konzumovat v několika formách.

CBG olej: Tento olej se získává z rostlin konopí bohatých na CBG. Lze jej užívat sublingválně (pod jazyk) nebo přidávat do jídla či nápojů.

CBG květiny: Sušené květy konopí s vysokým obsahem CBG lze kouřit nebo odpařovat. Vaporizace je považována za zdravější variantu, protože při ní nevznikají škodlivé látky spojené s kouřením.

CBG kapsle: CBG můžete užívat také ve formě kapslí, které obsahují přesně dávkované množství CBG. Kapsle se polykají a účinky nastupují po strávení.

CBG edibles: CBG lze stejně jako jiné kanabinoidy přidávat do potravin, jako jsou čokolády, bonbony, nápoje a další. Tato metoda je pohodlná a snadno se dávkuje, ale účinky se dostavují pomaleji, protože musí projít trávicím systémem.

CBG krémy a balzámy: Pro lokální aplikaci můžete použít CBG krémy a balzámy. Tyto produkty lze aplikovat přímo na kůži, kde se CBG vstřebává do těla. Tato metoda je vhodná pro zmírnění bolesti nebo zánětu v určité oblasti těla.

molekula CBG

Je důležité poznamenat, že ačkoli jsou tyto potenciální vlastnosti a účinky CBG slibné, výzkum CBG je stále v počátečních fázích a potřebuje další studie a výzkum, aby se tyto výsledky potvrdily a lépe pochopily. Většina dosavadních studií byla provedena na zvířatech nebo in vitro, což znamená, že zatím neexistuje dostatek důkazů o účinnosti CBG v lidském těle.

Před užíváním CBG se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečný a že nesouvisí s žádnými interakcemi s léky, které užíváte.

Pokud vás zajímají podobná témata, podívejte se do naší sekce novinek, kde najdete podobné články.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

07/05/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů