09/03/2023

Přínosy 3 konopných terpenů: myrcenu, linaloolu a bisabololu

Podívejme se na tři základní konopné terpeny – myrcen, linalool, bisabolol a jejich specifika.

Terpeny v konopí

Konopné terpeny jsou vonné silice, které se v různých odrůdách konopí vylučují v různých koncentracích spolu s kanabinoidy, jako je THC a CBD. Právě tyto sloučeniny dodávají odrůdám konopí charakteristické vůně a chutě, jako jsou lesní plody, borovice, ananas a nafta. Kromě jejich vlivu na aroma a chuť existují určité důkazy, že mohou také modifikovat účinky konopí. S rostoucím rozšířením konopí začínají terpeny vzbuzovat zájem spotřebitelů více než kdy jindy. Zatímco pozornost je z velké části zaměřena na kanabinoidy, vyhledávání na internetu týkající se terpenů stále roste.

Ačkoli v dané odrůdě může být v různých koncentracích přítomno více než 200 různých terpenů, existuje přibližně 10 primárních terpenů konopí, které se objevují nejčastěji v nejvyšších koncentracích, a přibližně 20 dalších sekundárních terpenů konopí, které se objevují v nižších koncentracích. Myrcen a linalool patří mezi primární terpeny v konopí, zatímco bisabolol je některými považován za primární terpen a jinými za sekundární terpen. Všechny tyto terpeny konopí mají jedinečné účinky.

1. Myrcen

Myrcen - mango

Myrcen (nebo β-myrcen) je terpen, který se často vyskytuje ve významném množství v esenciálních olejích mnoha rostlin, například chmele, bobkového listu, manga a myrty (od níž je také odvozen jeho název). Myrcen je produkován mnoha druhy konopí a některé studie na modelech hlodavců naznačují, že může mít sedativní účinky. Myrcen můžete najít také v mangu. Neoficiální důkazy naznačují, že konzumace zralého manga před konzumací konopí může posílit nebo prodloužit psychoaktivní účinky konopí; někteří naznačují, že je to způsobeno koncentrací myrcenu v ovoci, které je přirozeně synergický s THC a umožňuje kanabinoidům snadněji pronikat přes hematoencefalickou bariéru.

Účinky a přínosy myrcenu :

 • Protizánětlivé
 • Analgetikum (úleva od bolesti)
 • Antibiotika
 • Sedativa
 • Antimutagen

2. Linalool

Linalool - levandule

Linalool je přírodní terpen, který se nachází v mnoha květinách a koření, včetně bazalky, levandule a koriandru. Má komplexní, ale jemnou květinovou vůni, a přestože má mnoho účinků, je jednou z nejpoužívanějších látek pro snížení stresu. Již od pradávna lidé inhalují vůni některých rostlin, z nichž mnohé obsahují linalool, aby pomohli snížit hladinu stresu, bojovat proti zánětům a depresím.

Linalool byl předmětem mnoha studií, včetně nedávné studie, v níž vědci nechali laboratorní potkany inhalovat linalool a zároveň je vystavili stresovým podmínkám. Bylo zjištěno, že linalool snížil vysokou hladinu stresu v imunitním systému na téměř normální úroveň. Kromě toho, že se linalool používá jako vonná látka ve výrobcích, jako jsou mýdla, prací prostředky, šampony a krémy, používá se také jako chemické činidlo. Jedním z produktů linaloolu je vitamin E. Linalool se také používá jako insekticid proti blechám a švábům.

Účinky a přínosy linaloolu :

 • Proti úzkosti
 • Antidepresiva
 • Sedativa
 • Protizánětlivé
 • Anti-epileptika
 • Analgetikum

3. Bisabolol

terpeny z konopí - bisabolol - heřmánek

Terpen bisabolol (známý také jako α-bisabolol nebo levomenol) je vonná chemická sloučenina, kterou produkují květy heřmánku a další rostliny, např. strom candeia v Brazílii. Vyrábí se také z různých odrůd konopí. Bisabolol má slabou sladkou květinovou vůni a používá se v různých parfémech. Již stovky let se používá v kosmetice díky svým hojivým vlastnostem, včetně redukce vrásek, pružnosti pokožky a opravy pokožky poškozené sluncem. Bisabolol je známý svými protidráždivými, protizánětlivými a antimikrobiálními účinky.

Účinky a přínosy bisabololu:

 • Protizánětlivé
 • Proti podráždění
 • Antioxidant
 • Antimikrobiální
 • Analgetikum

Související články :

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

09/03/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů