23/02/2022

Příznaky a typy plísní

4 nejčastější druhy plísní, které ohrožují vaše rostliny marihuany

Jak poznat plíseň šedou – Botrytis

marihuana napadená plísní botrytis

Plísňová infekce je obvykle viditelná pouze v určitých částech rostliny konopí a na nich. Někdy je plíseň botrytis pouze na větších a hustších pupenech, ale jindy je rozšířena po celé rostlině konopí. Plíseň na marihuaně obvykle hrozí po sérii deštivých dnů.

Můžete vidět oblasti, které tmavnou. Například listy, pestíky a tyčinky. Poznáte je také podle charakteristického zápachu po zatuchlině nebo hnilobě.

Nejhorší je, že tato plíseň často čeká až do posledních týdnů před sklizní konopí.

Lidé si tuto plíseň často pletou s trichomy, které rostlina produkuje. Vzhledem k přetrvávající plísni v konopných šiškách lze květ snadno odtrhnout, aby byl vidět vnitřek. Při prohlídce postiženého konopného květu bude uvnitř tmavý – obvykle šedý nebo nahnědlý a pravděpodobně zaprášený (tento „prach“ jsou spory plísně).

V závislosti na životní fázi může vypadat…

 • bíle a nadýchaně
 • tmavě šedá nebo hnědá (někdy tmavě fialová)
 • šišky mohou být plné tmavého skvrnitého prachu, který lze snadno odfouknout (spory plísní).

Stádia plísně Botrytis

Když jsou rostliny marihuany postiženy touto plísní, začíná to jako nadýchaný bílý výrůstek uprostřed nebo po stranách květů, ale tato bílá plíseň rychle tmavne do šedé nebo hnědé barvy a dostává se hluboko dovnitř větších pupenů. Někdy se počáteční stadium objeví pouze na bocích šišek konopí, což vám dává šanci zachytit infekci včas.

V počátečních stadiích vypadá plíseň botrytis bíle a nadýchaně, ale pravděpodobně ji tak nikdy neuvidíte, protože rychle ztmavne a začne požírat šišky marihuany zevnitř.

plíseň botrytis napadla květy marihuany
bílá a načechraná plíseň botrytis na marihuaně

Jakmile tato plíseň infikuje části rostliny konopí, květy mohou někdy navenek vypadat téměř stejně. Infikovaná oblast často vysychá a snadno se odděluje. Vnitřek květů může být nahnědlý, šedý nebo dokonce fialový.

list marihuany napadený plísní

U rostlin konopí způsobuje botrytida hnilobu zevnitř, proto se jí říká „hniloba květů“. Pokud květ otevřete, vnitřek bude plesnivý, tmavě šedý nebo hnědý.

U rostlin konopí způsobuje botrytis hnilobu zevnitř - otevřete květ a vnitřek poupěte bude plesnivý, tmavě šedý nebo hnědý.

Tato plíseň se může projevovat mnoha způsoby. Například tato palice reagovala na plíseň Botrytis tím, že zfialověla. Listy začaly odumírat a usychat. Toto pěstitel zjistil po několikadenním dešti.

Botrytis na šiškách konopí

Botrytis se někdy označuje jako „botrytická hniloba“, „hniloba květenství“ nebo „plíseň šedá“.

Pokud jde o konopí, často se nazývá „hniloba květů“ , protože to je hlavní příznak, který pěstitele nejvíce znepokojuje.

Botrytis na marihuaně

Jakákoli část rostliny marihuany napadená houbou by měla být okamžitě odstraněna! Tím se zabrání dalšímu šíření plísně po celé rostlině konopí. Především by se však nikdy neměly kouřit šišky, na kterých se nachází tato toxická plíseň, protože může infikovat plíce.

Jakmile se tato plíseň usadí, okamžitě se snaží množit. Vnitřek se naplní tmavým, skvrnitým prachem, který se snadno vznáší a šíří. Jedná se o spory plísní, proto buďte velmi opatrní a snažte se v blízkosti plísní dýchat co nejméně. Snažte se také zabránit tomu, aby se plíseň dotkla jiných částí rostliny – okamžitě ji odstraňte.

Zdravé rostliny konopí nejsou náchylné k plísním, pokud nejsou po dlouhou dobu vystaveny stojatému vzduchu a chladným nebo vlhkým podmínkám.

Jak se botrytis dostane do rostlin?

Plíseň se na rostliny šíří rozptýlenými šedými výtrusy, obvykle ve větru nebo ve vodě.

Nejčastějším způsobem šíření plísně je:

 • Vítr
 • Dešťová voda

Spory se bohužel mohou snadno přenést na vaši marihuanovou rostlinu větrem, deštěm, kontaktem se zvířaty nebo dokonce klonem z jiné pěstírny. Spóry v klidovém stavu mohou přežívat v různých podmínkách a čekat, až budou moci vaši rostlinu konopí napadnout jindy.

Plíseň se neobjeví, pokud se o šišky marihuany dobře staráte. V každém případě však musí být rostlina konopí nějakým způsobem oslabena, aby se spory usídlily v květech marihuany.

Možným oslabením rostlin konopí, které může způsobit vznik plísně, jsou praskliny ve stonku způsobené například větrem, poškození housenkami, slimáky, červci nebo jinými škůdci a larvami. Nebo jakýkoli jiný typ poranění či oslabení, které umožní vniknutí spor plísí do rostliny marihuany.

Ideální podmínky pro šíření botrytis

Chladné prostředí

 • Nízké teploty (15-20 °C) jsou ideální pro růst plísní na rostlinách konopí.

Mokré šišky

 • Deštivé počasí, zejména pokud trvá několik dní po sobě.
 • Vysoká vlhkost
 • Jakákoli situace, kdy jsou palice mokré několik hodin po sobě.

Špatná cirkulace vzduchu

 • Nedostatek větru nebo cirkulace vzduchu nad vrcholem rostliny.
Silné a husté větve konopí vytvářejí ideální vlhké prostředí pro růst plísně botrytidy.

Jak se této nákaze konopí bránit?- prevencí

 • Dobrá cirkulace (proudění) vzduchu – Vytvořte kolem rostlin dobré prostředí pro cirkulaci vzduchu, zejména v oblasti květů.
 • Během kvetení udržujte rostliny v teplejším prostředí (teploty nad 20 °C).
 • Nenechávejte šišky dlouho mokré.
 • Zajistěte dostatek čerstvého vzduchu pro všechny části rostlin.

Jak bojovat proti plísni Botrytis ?

Nejprve musíme odříznout všechny napadené části rostliny marihuany, abychom zabránili infekci zdravých částí. Poté bychom měli místnost pro pěstování konopí vyvětrat, aby se vlhkost snížila na požadovanou úroveň. Pečlivá kontrola rostlin zajistí, že další napadení bude zpozorováno až v době sklizně.

Na trhu existuje několik fungicidů k léčbě botrytidy; jedním z nejlepších je bezesporu fungicid Botryprot , 100% přírodní a vysoce účinný.

V boji proti plísni šedé můžeme na rostlinách konopí použít také užitečné bakterie, například Trichoderma Harzianum, Ulocladium Atrum nebo Gliocladium Roseum.

Po sklizni rostlin konopí důkladně vyčistíme pěstební prostor, květináče atd. bělidlem, abychom odstranili veškeré stopy plísní.

Jak poznat padlí – Erysiphales?

 • Zpočátku se vyskytuje ve spodních větvích rostliny, kde je méně vystavena slunečnímu záření a větší vlhkosti.
 • Rostliny konopí mají na sobě jakýsi poprašek, který pod mikroskopem vypadá jako houbovité vlákno, které zachycuje vlhkost.
 • Zpravidla mají bílou barvu, ale mohou mít i žlutý až červenohnědý odstín.
Jak poznat padlí na marihuaně-Erysiphales?

Co je to padlí?

Plíseň Erysiphales je pravděpodobně nejběžnějším typem plísně vyskytujícím se na rostlinách konopí. Naštěstí je tento útok viditelný dostatečně brzy, takže jej lze včas odhalit. Stačí to zkontrolovat na rostlině konopí. Dalším „plusem“ je, že rostlina konopí napadená Padlím pravděpodobně neuhyne, ale výnos je samozřejmě znehodnocen. Jakmile padlí ulpí na rostlinné tkáni, může dojít k bočnímu poškození a zakrnění rostliny konopí. U některých druhů rostlin marihuany mohou listy konopí zhnědnout a rostlina se může téměř udusit. Pokud na poupatech konopí objevíte padlí, jedná se o poslední stadium infekce.

Jak se vyhnout padlí ?

 • postřikujte rostliny bioprodukty
 • prořezávejte rostliny marihuany, abyste zlepšili proudění vzduchu.
 • Vyberte si odrůdy konopí, které jsou odolné vůči plísním.
 • pokud se vaše konopí i přes všechna opatření nakazí plísní, existuje způsob, jak úrodu zachránit. Sklizené rostliny konopí můžete vykoupat v roztoku H2O2/H2O. Smícháním malého množství 3% peroxidu vodíku (H2O2) s vodou vytvoříte lázeň, která sterilizuje sklizené konopí a odstraní z něj plísně.

Jak poznat septorii listů?

konopí septoria list

Toto onemocnění rostlin konopí se vyskytuje v 99 % případů v létě, kdy se střídá vlhkost s vysokými teplotami. Listy jsou po dešti vlhké a na slunci nemohou dýchat. Nedostatek dusíku, který rostliny marihuany přijímají, může být příčinou vzniku plísně listů marihuany.

 • listy na spodních větvích žloutnou
 • později tyto listy zhnědnou
 • se obvykle vyskytuje v místech, kde jsou listy namačkány na sebe, což způsobuje jejich pomalejší schnutí.

Jak předcházet septorii ?

Pokud se jedná o menší případ septoriózy listů, není obtížné chorobu odstranit a zabránit jejímu dalšímu šíření. Pokud se však jedná o závažnější infekci, může být nutné použít silné fungicidy.

Obvykle postačí širokospektrální fungicidy a postřiky proti chorobám. Pro větší ochranu zkuste zvolit fungicid na bázi mědi. V každém případě se při použití jakéhokoli přípravku proti chorobám pečlivě řiďte pokyny na obalu a vyvarujte se jeho nanesení na květy.

Pokud hledáte přirozenější alternativu, doporučujeme použít esenciální nebo zahradnické oleje, například neem. Neemový olej se běžně používá k léčbě nejrůznějších zahradních škůdců a chorob a lze jej snadno aplikovat na rostliny konopí pomocí rozprašovače.

Případně vyzkoušejte eukalyptový, rozmarýnový, citronový a skořicový olej. V každém případě nezapomeňte, že tyto oleje mají silné aroma a nikdy by se neměly dostat do blízkosti vašich šišek, aby nedošlo ke kontaminaci jejich aroma/chuti.

Jak poznat kořenovou hnilobu – Pythium

K hnilobě kořenů dochází, když mají rostliny nadbytek vody a zdá se, že se dusí. Kořeny marihuany nejsou schopny přijímat kyslík a začnou odumírat. Rostliny je třeba zalévat střídmě a v požadovaných cyklech. Pokud je vody příliš mnoho, je třeba pro rostliny vytvořit odtok . Konopí jako každá jiná rostlina potřebuje čas, aby půda vyschla, aby oslabené kořeny rostliny konopí nebyly napadeny touto plísní.

U rostlin konopí můžeme podle určitých signálů poznat, že něco není v pořádku. Například:

 • zastavení růstu
 • snížená absorpce půdy
 • oslabení stonků a listů
 • v případě hydroponie je tato plíseň patrná na první pohled – má blátivě hnědošedou barvu.
 • kořenové hniloby se bohužel nelze zbavit, pokud už jednou propukla, proto je důležité jí nějakým způsobem předcházet.
uschlý list marihuany
kořenová hniloba napadla kořeny marihuany
kořenový bal rostliny konopí

Co způsobuje hnilobu kořenů?

Teplota kořenového prostoru

Nezapomeňte, že rostlinám konopí prospívají vyšší teploty přes den a nižší teploty v noci. Příliš vysoká teplota (20+ stupňů) však může vést k napadení kořenů touto ohavností.

Špatné odvodnění půdních substrátů

Všechny rostliny konopí potřebují přijímat kyslík prostřednictvím svých kořenů a špatně odvodněná půda je může udusit. Používejte lehké a vzdušné podklady.

Přelévání půdních substrátů

Rostliny byste měli zalévat pouze tehdy, když to potřebují. Přemokření je nejčastější příčinou hniloby kořenů konopí a také oslabuje živiny obsažené v půdě.

Nedostatek kyslíku

Kyslík hraje velkou roli v celkovém zdraví rostliny i jejího kořenového systému. Již jsme se zabývali způsoby, jak zlepšit okysličení půdy. Pokud máte hydroponický systém, ujistěte se, že zajišťujete dostatečné okysličování, v tomto případě je vhodné předimenzovat.

Hydroponické systémy

Hlavní příčinou hniloby kořenů je špatná cirkulace vody a nedostatečné okysličování.

Další příčinou mohou být škůdci nebo kontaminující látky ve vodě. Před použitím vždy zajistěte důkladné vyčištění všech nástrojů a vody.

Jednou z výhod hydroponického systému je, že rychle odhalíte hnilobu kořenů, protože máte kořeny marihuany na očích.

Jak řešit hnilobu kořenů?

Neexistuje žádné univerzální řešení. Máme však několik tipů.

Přidání prospěšných bakterií

Ne všechny bakterie jsou škodlivé a zdravá půda obsahuje mikroby, které jsou pro vaši úrodu konopí prospěšné. K tomuto účelu slouží celá řada doplňkových produktů.

Ochrana proti škůdcům

Je samozřejmé, že rostlina konopí, která je stresována roztoči, mšicemi nebo molicemi, je vystavena riziku vzniku hniloby kořenů konopí.

Neemový olej je nezbytným pomocníkem, protože je vynikající organickou formou ochrany proti škůdcům. Čerstvá aloe vera zase pomáhá posilovat imunitu konopí a pomáhá ho vyživovat. Můžete si připravit základní roztok obsahující tyto složky a aplikovat jej z rozprašovače.

Upravte si vodu kyslíkem

V hydroponických systémech potřebujete kvalitní oběhové čerpadlo, aby se živiny pohybovaly a voda nestála.

Zajistit pravidelné čištění veškerého vybavení

Správná praxe vyžaduje, aby veškeré vybavení bylo udržováno v čistotě a připraveno k použití. Pokud jste se setkali s bakteriemi způsobujícími hnilobu kořenů plevelů, ujistěte se, že všechny použité nádoby a nástroje jsou vyčištěny bělidlem a nechte je zcela vyschnout. Stejně tak se vždy ujistěte, že jsou nůžky před každým řezem sterilizované, abyste předešli možné křížové kontaminaci.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Peca Sarm

23/02/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů